Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Imigranci nie zabierają nam pracy Praca w Norwegii
marta.filaber@mojanorwegia.pl 20 października 2014
13:06

Imigranci nie zabierają nam pracy

13
Skomentuj

Najnowsze badania pokazują, że połowa Norwegów  uważa obecność emigrantów na norweskim rynku pracy za pozytywne zjawisko.Norwegia jest popularnym kierunkiem emigracji od ponad 10 lat. Nic dziwnego, że norwescy badacze bacznie przyglądają się nastrojom w norweskim społeczeństwie. Według ostatnich badań coraz mniej mieszkańców Norwegii uważa, że emigranci zabierają im miejsca pracy. Wciąż jednak nie chcą, aby granice zostały całkowicie otwarte.  

Eksperci są przekonani, że norweska ekonomia nie poradziłaby sobie bez imigrantów. Knud Knudsen, socjolog z Uniwersytetu w Stavanger, podkreśla, że wiele sektorów norweskiej ekonomii jest uzależnionych od pracowników z innych krajów.

W ankiecie przeprowadzonej przez Norsk samfunnsvitenskapelig datatjeneste (Norweski Instytut ds. Badań Opinii Publicznej) w latach 1995, 2003 oraz 2014 zostały zadane te same pytania dotyczące  nastrojów społeczeństwa w stosunku do imigrantów.

norweski paszport
norway.org

Liczba respondentów, którzy uważają, że emigrancji mają dobry wpływ na norweską ekonomię znacznie wzrosła od roku 1995. Dane zebrane w 2014 roku w grupie 1500 Norwegów pokazują, że:

53 % ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że „Imigranci są potrzebni norweskiej ekonomii". W porównaniu z poprzednimi badaniami wzrost jest znaczący.

W roku 1995 jedynie 13 % respondentów odpowiedziało twierdząco na to samo pytanie.

W 2004 roku 31 % respondentów zgodziło się z powyższym stwierdzeniem.

W 1995 roku jedna piąta Norwegów uważała, że „emigranci zabierają pracę Norwegom/osobom urodzonym w Norwegii". W 2014 roku liczba ta spadła do 12 %, z czego jedynie 2,3 % respondentów zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem.

Nie tak pozytywnie


Jednocześnie, w najnowszym badaniu 72 % respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że emigranci przyczyniają się do wzrostu przestępczości. 11 % ankietowanych nie zgadza się z powyższym stwierdzeniem. 30 % respondentów uważa, że ilość emigrantów powinna pozostać na podobnym poziomie, jak obecnie.  Co czwarty Norweg uważa, że liczba emigrantów powinna się zmniejszych.

Jakie są Wasze odczucia?


Źródła: Norsk samfunnsvitenskapelig datatjeneste (NSD), dn.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jon Doe
Jon Doe 01-11-2014 01:04

Kulturysta napisał:
cięzko sie dostać, bo najechlo sie tam takich frajerów i odbieraja rynek uzdolnionym, wpychajac, wojków , stryjków, znajomych... szkoda czasu na Was palki lizac

o to wysokie masz kwalifikacje jak jakiś pociotek jest wstanie ciebie wyprzedzić w wyścigu o prace, gościa z międzynarodowym doświadczeniem...


Normalnie fachura który coś potrafi, ma doświadczenie nie tylko z Polski i zna język na tyle żeby być samodzielnym w pracy, to swobodnie zmienia pracodawców czy nawet kraj, no może z krótkimi przerwami na znalezienie konkretnej oferty....

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Janek Szaradek
Janek Szaradek 30-10-2014 23:40

Kulturysta napisał:
Jestem bardzo ogarniety! Jak Ci źle to wracaj! Nie musisz mnie uswiadamiać jak jest na obczyźnie bo wiecej czasu tam spędziłem niż w Polsce. Jeśli ma sie Cel, to sie wie po co jest sie tam a nie tu. Zamienisz się? To z chęcia Ci pokaże do czego djdę w 5 lat. i nie pier...mi o zyciu bo gów... wiesz. pozdrawiam nygusów tez.

Przeciez to nie Korea Pln, nie ma obostrzen co do wjazdu. Mozesz kupic bilet na samolot i jutro zaczac pokazywac do czego dojdziesz. Te same zasady dotycza wszystkich. Smialo, zapraszamy.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Asgota Okrutny
Asgota Okrutny 26-10-2014 00:22

hej
ile wiciskasz na klate ?

pozdro

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas