Pożyczka dla Ciebie w Norwegii
Priseks: Eff. rente 15,8%, 65 000kr. over 5 ar, etablering 950kr., Totalt: 92 354kr.
Oblicz ratę
26
Skomentuj
Redakcja 10 marca 2009
Praca i prawo pracy

Zasilek rodzinny i zasilek opiekunczy

Zasiłek rodzinny przysługuje od miesiąca po urodzeniu się dziecka lub od miesiąca po dacie Twojego przyjazdu z dzieckiem do Norwegii. Kobietom, które urodziły dziecko w Norwegii, po zarejestrowaniu się w norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret), zasiłek rodzinny z zasady przyznawany jest automatycznie.

Jeżeli opiekujesz się dzieckiem samotnie – możesz, po spełnieniu pewnych warunków, otrzymać zasiłek rodzinny na jedno dziecko więcej, niż faktycznie posiadasz.

Zasiłek rodzinny przysługuje do miesiąca przed ukończeniem przez dziecko 18 lat włącznie.

Zasiłek rodzinny wynosi NOK 970,00 miesięcznie na dziecko.

Zasiłek opiekuńczy

Jest przyznawany na opiekę nad dzieckiem od 1 do 3 lat, oraz na opiekę nad dzieckiem przysposobionym, które nie zaczęło jeszcze chodzić do szkoły.

Przysługuje pod warunkiem, że dziecko nie korzysta z całodniowego miejsca w przedszkolu, finansowanego całkowicie lub częściowo z dotacji publicznych. Całodniowe miejsce w przedszkolu oznacza, że dziecko może przebywać w przedszkolu przez 33 godziny tygodniowo lub dłużej. Jeżeli umówiony pobyt w przedszkolu jest krótszy, przyznany zostanie zasiłek częściowy, według zróżnicowanych stawek.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje maksymalnie na okres 23 miesięcy.

Pełen zasiłek opiekuńczy wynosi NOK 3.303 miesięcznie na dziecko.

Termin wypłaty

Zarówno zasiłek rodzinny jak i zasiłek opiekuńczy są wypłacane pod koniec każdego miesiąca.

II. Zasiłek rodzinny i zasiłek opiekuńczy przyznaje się na podstawie następujących kryteriów

Alternatywa 1:

Jeżeli razem z rodziną mieszkasz w Norwegii

Prawo do zasiłku rodzinnego i opiekuńczego przysługuje rodzinom przybywającym do Norwegii na okres co najmniej 12 miesięcy. Zasada ta dotyczy wszystkich obywateli zagranicznych zamieszkałych w Norwegii i zarejestrowanych w Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret).

Obywatele krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pracujący w Norwegii, są uprawnieni do zasiłku rodzinnego i zasiłku opiekuńczego także w przypadku krótszego okresu zamieszkania w Norwegii (poniżej 12 miesięcy).

Alternatywa 2:

Jeżeli jesteś obywatelem kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i pracujesz w Norwegii, a rodzina mieszka w kraju rodzinnym

Jeżeli drugie z rodziców dziecka pracuje w kraju rodzinnym (wykonując pracę najemną lub prowadząc działalność na własny rachunek) albo otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych i jest tam uprawnione do świadczeń rodzinnych – świadczenia norweskie zostaną pomniejszone o świadczenia otrzymywane w kraju rodzinnym.  

Jeżeli drugie z rodziców dziecka nie pracuje w kraju rodzinnym i nie pobiera zasiłku dla bezrobotnych – jesteś uprawniony/a do świadczeń rodzinnych z Norwegii.

Obywatele krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pracujący na norweskich statkach lub na norweskim szelfie kontynentalnym mają takie same prawa jak pracownicy zagraniczni pracujący w Norwegii na lądzie stałym. Jednakowoż nie dotyczy to łotewskich, polskich i rumuńskich marynarzy zatrudnionych na statkach zarejestrowanych w NIS (Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków). Podlegają oni ustawodawstwu kraju pochodzenia.

Alternatywa 3:

Jeżeli jesteś pracownikiem delegowanym z kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego do pracy w Norwegii

Jeżeli Twój pracodawca w kraju rodzinnym (należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oddelegował Cię do pracy dla siebie w Norwegii – nie jesteś uprawniony do otrzymywania świadczeń rodzinnych w Norwegii. Dzieje się tak ponieważ pracujesz dla pracodawcy w kraju rodzinnym, przez co nadal podlegasz jego ubezpieczeniom społecznym.

Jeżeli małżonka/ek i dziecko przyjadą z Tobą do Norwegii i małżonka/ek podejmie tu pracę, stanie się ona/on członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) i zdobędzie uprawnienia do zasiłku rodzinnego i opiekuńczego, nawet jeżeli pobyt w Norwegii będzie krótszy niż 12 miesięcy. Warunkiem tego jest, że małżonka/ek i dziecko posiadają obywatelstwo kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli pobyt w Norwegii przekroczy 12 miesięcy, małżonka/ek otrzyma uprawnienia do zasiłku rodzinnego i opiekuńczego, nawet jeżeli nie podejmie pracy w Norwegii. Jeżeli równocześnie otrzymujesz świadczenia rodzinne z kraju rodzinnego – wypłata równać się będzie różnicy między świadczeniem norweskim, a świadczeniem kraju rodzinnego.

III. Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego i zasiłku opiekuńczego

Wniosek o zasiłek rodzinny i zasiłek opiekuńczy składa się na specjalnych formularzach. Każdy z zasiłków ma własny formularz.

Formularze otrzymasz w lokalnym Urzędzie NAV w miejscu zamieszkania. Możesz je również wydrukować ze strony internetowej www.nav.no.

Wniosek należy złożyć w lokalnym Urzędzie NAV w miejscu zamieszkania.

Jeżeli pracujesz na statku norweskim lub na norweskim szelfie kontynentalnym, poślij wniosek do: NAV Utland, Postboks 8138 Dep., 0033 Oslo.

IV. Dokumentacja, którą należy załączyć do wniosku w sprawach dotyczących Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Do podania o zasiłek rodzinny lub zasiłek opiekuńczy musisz załączyć zaświadczenie z kraju rodzinnego potwierdzające, że dziecko, dla którego ubiegasz się o świadczenia, jest Twoim dzieckiem. Zaświadczenie to musi być wypełnione przez Urząd Ewidencji Ludności lub inne kompetentne władze w kraju rodzinnym. Odpowiednie władze w kraju rodzinnym muszą także wystawić formularz E 401. Formularz ten jest identyczny dla wszystkich krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Należy użyć formularza w języku Twojego kraju rodzinnego.

Ważne pozwolenie na pobyt i pracę w Norwegii oraz, o ile możliwe, również kontrakt na pracę lub umowę o pracę.

Dokument,na przykład kartę podatkową, zawierający numer osobisty (fødselsnummer) lub tymczasowy numer osobisty (D-nummer), otrzymany w Norwegii.

Jeżeli samotnie sprawujesz opiekę nad dzieckiem i starasz się o rozszerzony zasiłek rodzinny , a dziecko mieszka w kraju rodzinnym (należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) – musisz podać informacje o tym, kto sprawuje pieczę nad dzieckiem wraz z adresem tej osoby. Musisz również złożyć dokumentację odnośnie separacji lub rozwodu, lub inną dokumentację potwierdzającą, że samotnie sprawujesz opiekę nad dzieckiem.

We wniosku o zasiłek opiekuńczy, ważne jest właściwe wypełnienie rubryki 5 formularza. Jeżeli dziecko chodzi do przedszkola otrzymującego dotacje z funduszy publicznych lub publiczne dofinansowanie kosztów – musisz załączyć zaświadczenie z przedszkola potwierdzające, ile godzin tygodniowo dziecko maksymalnie może przebywać w przedszkolu.

Po złożeniu wniosku w lokalnym oddziale NAV lub w NAV Utland, NAV z reguły weryfikuje informacje z Twojego kraju rodzinnego, między innymi na temat tego, czy drugi z rodziców dziecka otrzymuje zasiłek rodzinny lub świadczenia rodzinne. W niektórych krajach na takie zapytania odpowiada jedna centralna instytucja, w innych krajach czynią to instytucje na poziomie regionalnym lub lokalnym. Dlatego też musisz podać w jakiej gminie i w jakim rejonie (województwie/stanie i temu podobne) mieszkają członkowie Twojej rodziny.

 

www.nav.no
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Eliza K
Eliza K 21-04-2015 14:50

MultiNOR napisał:
Dziecko, na które staramy się o zasiłek rodzinny czy opiekuńczy nie musi przebywać w Norwegii. Nieprawdą jest również stwierdzenie, że zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli dziecko nigdy nie było w Norwegii. Zasiłek przyznawany jest podatnikowi, który spełnia określone kryteria, ale nie mają one nic wspólnego z miejscem zamieszkania dziecka innym niż Norwegia. Wystarczy, że np. ojciec dziecka pracuje w Norwegii i płaci w tym kraju podatki. Dziecko może przebywać z matką w Polsce. Więcej można przeczytać tutaj: www.mojanorwegia.pl/zasilek-rodzinny
Pytanie bylo o zasilek na niepelnosprawne dziecko.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 21-04-2015 13:25

Elise napisał:
BeataPasterniak napisał:
Nie mleka nie pil tylko pare ladnych lat legalnie pracowal na aker solut jedynej rafineri w norwegi . I robil za norkow .i nie pozwole go obrazac . A pozatym nalezy nam sie rodzinne za te 7 lat jego pracy tam na stoczni. Ciagle cos bylo nie tak a to zle dokumenty urzad wystawil maz latal i zalatwial a to ze brak zaswiadczenia na niepelnosprawne dziecko i tak ladnych lat a norweskiego ja uczyc sie nie musze .wystarczy ze maz biegle gada ale teraz jes we francji na kontrakcie i ja musze zalatwiac dokumenty wiec prosze o troche kultury. Dziekuje
Jezeli dzieci nigdy nie przebywaly w Norwegii, to zasilek opiekunczy sie nie nalezy, jedynie zasilek rodzinny oraz ewentualnie kontantstøtte.
Wiec jezeli niepelnosprawne dziecko nigdy w Norwegii nie mieszkalo, to nie wiem po co im zaswiadzczenie o niepelnosprawnosci.


Dziecko, na które staramy się o zasiłek rodzinny czy opiekuńczy nie musi przebywać w Norwegii. Nieprawdą jest również stwierdzenie, że zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli dziecko nigdy nie było w Norwegii. Zasiłek przyznawany jest podatnikowi, który spełnia określone kryteria, ale nie mają one nic wspólnego z miejscem zamieszkania dziecka innym niż Norwegia. Wystarczy, że np. ojciec dziecka pracuje w Norwegii i płaci w tym kraju podatki. Dziecko może przebywać z matką w Polsce. Więcej można przeczytać tutaj: www.mojanorwegia.pl/zasilek-rodzinny

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 21-04-2015 13:15

Średni czas oczekiwania na decyzję NAV w sprawie zasiłku na dzieci wynosi 12-24 miesiące. Jeśli jednak spełnia Pani wszystkie warunki i zasiłek zostanie przyznany, wówczas otrzyma Pani zwrot należnego zasiłku za cały okres, za który on się należy. Nawet jeśli na decyzję będzie trzeba czekać 2 lata, to za ten cały okres otrzyma Pani spłatę. Więcej można poczytać tutaj: www.mojanorwegia.pl/zasilek-rodzinny/informator.html

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Malgorzata Renk
Malgorzata Renk 21-04-2015 12:53

Witam w zeszłym roku wypłacił mi na jedno dziecko zasiłek rodzinny w tym roku złożyłam wszystko jeszcze raz tez na 2 dziecko i cisza a mają mi do wypłacenia za lata wręcz ile będę czekać czy ktoś coś wie ???

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jon Doe
Jon Doe 06-03-2014 21:05

BeataPasterniak napisał:
Nie mleka nie pil tylko pare ladnych lat legalnie pracowal na aker solut jedynej rafineri w norwegi . I robil za norkow .i nie pozwole go obrazac . A pozatym nalezy nam sie rodzinne za te 7 lat jego pracy tam na stoczni. Ciagle cos bylo nie tak a to zle dokumenty urzad wystawil maz latal i zalatwial a to ze brak zaswiadczenia na niepelnosprawne dziecko i tak ladnych lat a norweskiego ja uczyc sie nie musze .wystarczy ze maz biegle gada ale teraz jes we francji na kontrakcie i ja musze zalatwiac dokumenty wiec prosze o troche kultury. Dziekujejak sie nie potrafi samemu załatwić takich spraw ....

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eliza K
Eliza K 06-03-2014 20:56

BeataPasterniak napisał:
Nie mleka nie pil tylko pare ladnych lat legalnie pracowal na aker solut jedynej rafineri w norwegi . I robil za norkow .i nie pozwole go obrazac . A pozatym nalezy nam sie rodzinne za te 7 lat jego pracy tam na stoczni. Ciagle cos bylo nie tak a to zle dokumenty urzad wystawil maz latal i zalatwial a to ze brak zaswiadczenia na niepelnosprawne dziecko i tak ladnych lat a norweskiego ja uczyc sie nie musze .wystarczy ze maz biegle gada ale teraz jes we francji na kontrakcie i ja musze zalatwiac dokumenty wiec prosze o troche kultury. Dziekuje
Jezeli dzieci nigdy nie przebywaly w Norwegii, to zasilek opiekunczy sie nie nalezy, jedynie zasilek rodzinny oraz ewentualnie kontantstøtte.
Wiec jezeli niepelnosprawne dziecko nigdy w Norwegii nie mieszkalo, to nie wiem po co im zaswiadzczenie o niepelnosprawnosci.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Beata Pasterniak
Beata Pasterniak 06-03-2014 20:45

Nie mleka nie pil tylko pare ladnych lat legalnie pracowal na aker solut jedynej rafineri w norwegi . I robil za norkow .i nie pozwole go obrazac . A pozatym nalezy nam sie rodzinne za te 7 lat jego pracy tam na stoczni. Ciagle cos bylo nie tak a to zle dokumenty urzad wystawil maz latal i zalatwial a to ze brak zaswiadczenia na niepelnosprawne dziecko i tak ladnych lat a norweskiego ja uczyc sie nie musze .wystarczy ze maz biegle gada ale teraz jes we francji na kontrakcie i ja musze zalatwiac dokumenty wiec prosze o troche kultury. Dziekuje

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kryss d
kryss d 28-02-2014 21:43

bo jak sie durnia cos wysyla to zawsze za potwierdzeniem,jak komus szkoda to oni to wykorzystuja,tez przerobilem "zaginiecie "dokumentow,i od tamtej pory zawsze mam potwierdzenie,o dziwo nic nie ginie

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas