Praca i prawo pracy

W końcu ustalono stawki minimalne dla elektryków

Udostępnij
na Facebooku


W lutym zaczęła obowiązywać umowa zbiorowa obejmująca ok. 17 000 osób pracujących w zawodzie elektryka - ustalono stawki minimalne.


Umowy nie obejmują pracowników z branży offshore.

Zlikwidować dumping socjalny


Związek elektryków i pracowników branży IT (EL&IT forbundet) od dłuższego czasu starał się o wprowadzenie umów zbiorowych ze stawką minimalną, ponieważ wielu pracowników tej branży, zwłaszcza wynajmowanych przez agencje pracy Polaków, padało ofiarami dumpingu socjalnego i nieuczciwej polityki płac (głośna była sprawa elektryków pracujących przy budowie Hardangerbroen).

Najbardziej jaskrawym przypadkiem dumpingu socjalnego była sprawa rumuńskich pracowników, którzy budowali sieć 4G operatora Netcom. Rumunom płacono 7,50 NOK za godzinę. W wielu firmach brakowało też odzieży ochronnej i sprzętu niezbędnego do wykonania pracy.

Obejmuje  wszystkich


EL&IT Forbundet bardzo zależało na tym, aby umowa obejmowała wszystkich pracowników branży, a nie tylko tych zrzeszonych w związkach zawodowych, związek miał tutaj na myśli zwłaszcza zagranicznych, niezrzeszonych pracowników.

Norwegia jest jednym z wielu państw, które stosują system umów zbiorowych, ale jednym z pierwszych, które troszczą się o prawa pracowników sezonowych.

- Standaryzacja płac sprawi, że łatwiej będzie nam zwalczać przypadki dumpingu socjalnego - powiedział Jan Olav Andersen, szef działu negocjacji EL&IT Forbundet. Pracownicy zagraniczni nie są często pewni o jakie stawki mogą się ubiegać na danym stanowisku, umowa zbiorowa określająca tę kwestię ułatwi im walkę o swoje prawa.

Elektryk

Stawki minimalne


Jakich stawek mogą się więc spodziewać elektrycy? Wykształcony pracownik  (posiadający fagbrev) może liczyć na godzinową stawkę w wysokości 196,44 NOK, pracownik bez fagbrevu dostanie 169,62 NOK.

Informacje dotyczące stawek minimalnych oraz pomocy prawnej dla osób wyzyskiwanych można uzyskać kontaktując się z EL&IT Forbundet.

WIĘCEJ:

Stawki minimalne w Norwegii

Źródło: frifagbevegelse.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free

 

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram