Praca i prawo pracy

Przed rozliczeniem podatkowym za rok 2017 warto pomyśleć o zaktualizowaniu adresu w Norwegii

info@multinor.no

17 stycznia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Błędny adres w rejestrze ludności może być bardzo problematyczny dla podatnika, ponieważ na ten adres zostaną wysłane dokumenty potrzebne do wprowadzenia zmian na wstępnym rozliczeniu podatkowym. MN

4 kwietnia rozpoczyna się okres rozliczeń podatkowych. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów związanych z przesłaniem przez Altinn dokumentacji na zły adres, warto zadbać o zaktualizowanie swoich danych dotyczących miejsca zamieszkania. Jest to prosta, nieskomplikowana procedura, która pozwala uchronić się przed wszelkimi niedogodnościami związanymi z niewłaściwym dostarczaniem korespondencji.
Reklama
Zmiana adresu w Norwegii jest bardzo ważna zwłaszcza teraz, gdy lada chwila zaczną się rozliczenia podatkowe (skattemelding). Błędny adres w rejestrze ludności może być bardzo problematyczny dla podatnika, ponieważ na ten adres zostaną wysłane dokumenty potrzebne do wprowadzenia zmian na wstępnym rozliczeniu podatkowym:

– kody potrzebne do zalogowania się do systemu Altinn.no w celu wprowadzenia zmian na wstępnym rozliczeniu podatkowym w systemie,  

– w przypadku gdy ktoś nie ma konta na stronie Altinn.no, będzie musiał rozliczyć się papierowo. Na zarejestrowany przez niego adres zostanie wysłane wstępne rozliczenie podatkowe konieczne do rozliczenia.

W momencie gdy nie masz swojego konta na stronie Altinn.no, musisz rozliczyć się papierowo. Urząd wyśle wstępne rozliczenia podatkowe 4 kwietnia 2018, a czas na rozliczenie się masz tylko do 30 kwietnia 2018. Jeżeli wstępne rozliczenie podatkowe zostanie wysłane na błędny adres, to możesz nie zdążyć rozliczyć się na czas.

W norweskim rejestrze ludności, czyli Folkeregisteret rejestruje się adres, na który trafia korespondencja ze wszystkich najważniejszych norweskich instytucji, takich jak NAV, a ponadto rozliczenia podatkowe, kody do systemu Altinn czy roczne zwroty podatku w formie czeku. Niezgłoszenie zmian może skutkować dostarczeniem dokumentów na niewłaściwy adres, dostaniem się ich w niepowołane ręce czy nawet zaginięciem. Warto dodać, że wszelkie opóźnienia wynikające z wysłania dokumentacji na niewłaściwy adres nie będą brane pod uwagę przy przedłużaniu terminów odwołań czy składania wniosków. Oznacza to tyle, że można stracić bardzo ważną szansę odwołania się od niekorzystnych decyzji czy rozliczenia podatkowego na czas. W związku z tym niezbędne jest zgłaszanie wszelkich zmian związanych z przeprowadzką. 

Informacje dotyczącą zmiany adresu można zarejestrować w norweskim rejestrze ludności na trzy sposoby:

1. korzystając z formularza o zmianie miejsca zamieszkania ze Skatteetaten, który należy przesłać pocztą do urzędu podatkowego wraz z kopią dowodu tożsamości,

2. osobiście w urzędzie podatkowym, wówczas należy mieć ze sobą dowód tożsamości,

3. elektronicznie przez Altinn.no. 


Zmiana adresu nie wiąże się jednak wyłącznie z korespondencją, a również z meldunkiem.

– Skatteetaten powinno zostać poinformowane o zmianie adresu na terenie Norwegii najpóźniej 8 dni po przeprowadzce.
– Informacja o wymeldowaniu z Norwegii powinna zostać zgłoszona najwcześniej 14 dni przed opuszczeniem kraju. Dotyczy to również wyjazdów za granicę mających trwać minimum pół roku.
– Takie same reguły obowiązują przy meldowaniu się w Norwegii, gdy przyjeżdża się tam na okres przynajmniej sześciu miesięcy. Niezbędne do zmiany adresu zameldowania jest posiadanie stałego numeru personalnego. Osoba posiadająca wyłącznie numer tymczasowy (D-nummer), może dokonać jedynie zmiany adresu korespondencyjnego. 

Możliwe jest również dokonanie zmian w zakresie wyłącznie adresu korespondencyjnego, jeśli chcemy otrzymywać przesyłki na adres inny niż miejsca zamieszkania. O tego typu zmianie należy również powiadomić pocztę norweską. 

Jedynym dokumentem niezbędnym do zmiany adresu jest dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport, norweskie prawo jazdy czy karta bankowa. Ważny dowód tożsamości zawiera datę urodzenia, nazwisko, podpis i zdjęcie. Procedura trwa zwykle około tygodnia, należy się wtedy spodziewać przesyłki pocztowej z urzędu na nowy adres, która potwierdza zakończenie zmiany meldunku. Warto pamiętać o tym, że każda zmiana miejsca zamieszkania powinna być zgłoszona do urzędu, aby uniknąć problemów z dostarczeniem poczty pod niewłaściwy adres.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram