Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Praca „na minusie” – jakie przepisy w Norwegii regulują pracę na zimnie? Praca i prawo pracy
klaudia@mojanorwegia.pl 26 stycznia 2016
11:41

Praca „na minusie” – jakie przepisy w Norwegii regulują pracę na zimnie?

1
Skomentuj
fotolia.com - royalty free
Zimą praca na zewnątrz wiąże się z dużym ryzykiem. Praca na „minusie” może spowodować odmrożenia, awarię sprzętu czy uszkodzenie odzieży ochronnej. Jakie przepisy regulują w Norwegii pracę w niskich temperaturach?

Wszystko zapisane w umowie

W Norwegii nie istnieją żadne specjalne przepisy prawa pracy, które określają, kiedy można pracować na zimnie. Nie wyznaczono także temperatury maksymalnej, przy której pracownik nie może wykonywać pracy na zewnątrz. Jedynym dokumentem, który może regulować te kwestię jest umowa między pracodawcą a pracownikiem.

Pracodawca jest odpowiedzialny za sprawdzenie i przeanalizowanie czynników ryzyka. To on musi zapewnić swoim pracownikom bezpieczne miejsce pracy i zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku.

Arbeidstilsynet (Państwowa Inspekcja Pracy) podkreśla, że zwykłe, ciepłe ubrania mogą okazać się niewystarczające, dlatego pracodawca na swój koszt powinien zapewnić pracownikom dodatkową odzież. Dotyczy to również sprzętu ochronnego. Oprócz tego pracodawca powinien wygospodarować na przerwę dla pracowników pomieszczenie, w którym mogą się ogrzać. W najgorszym wypadku pracodawca powinien zlecić pracownikom inne zadania, takie które nie zagrażają ich zdrowiu i bezpieczeństwu.
Reklama

Praca na zewnątrz do -20 stopni

Prace na zimnie można przerwać, gdy specjalista ds. BHP (verneombudet), uzna, że warunki panujące na zewnątrz stwarzają zbyt dużo niebezpieczeństw. Zazwyczaj w umowach znajduje się wzmianka, że pracę na dworze należy przerwać, gdy temperatura osiągnie -20 stopni.

Odpowiedzialnością pracodawcy jest też analiza czynników, które mogą wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Jednym z takich czynników są niskie temperatury na zewnątrz. Podczas analizy należy sprawdzić, jaki wpływ zimno ma na wykonywane przez pracownika zadania, w jaki sposób wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku i jak można zmniejszyć ryzyko. Pracodawca powinien pamiętać, że na niskie temperatury wpływa wiele różnych czynników: wiatr, temperatura czy wilgoć.

Zimą praca na zewnątrz niesie za sobą ryzyko. Mogą nastąpić odmrożenia. Pracownik ma ograniczoną mobilność, która utrudnia wykonywanie pracy lub korzystanie ze sprzętu. Niskie temperatury mogą także spowodować awarię sprzętu czy urządzeń. Oprócz tego zimno może mieć także wpływ na sprzęt ochronny, który nie będzie działał lub pasował.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
zaskar bygg
zaskar bygg 26-01-2016 20:04

jak jest - 25 to jest zakaz pracy na zewnatrz odgorne ustalenie

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas