Zaskakująca oferta Pożyczki z Norwegii Nawet 500 000 NOK Effektiv rente: 14,15%, 100 000kr over 5 år, kost 37 120kr, total kost 137 120kr Poznaj ofertę
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweski zasiłek dla bezrobotnych a pobyt w Polsce Praca i prawo pracy
info@multinor.no 20 listopada 2016
08:00

Norweski zasiłek dla bezrobotnych a pobyt w Polsce

1
Skomentuj
Należy spełnić kilka warunków w NAV, by przenieść dagpenger do Polski wikimedia.org - Ssu - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Polacy, którym przyznano zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii, często w trakcie okresu jego pobierania, przylatują do Polski. Tak uczynił niedawno pan Dariusz, nie dopilnował on jednak urzędowych formalności przed wyjazdem, a wypłacane mu dotychczas świadczenie zostało wstrzymane. Co należy uczynić, by nie znaleźć się w podobnej sytuacji?

Należy spełnić kilka warunków

Aby móc pobierać dagpenger podczas pobytu w Polsce, należy spełnić wcześniej kilka warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie w dalszym ciągu wypracowanego prawa do zasiłku. Ponadto, trzeba być całkowicie bezrobotnym, co nie pozwala na pracę na część etatu. Ostatnim, najważniejszym wymogiem Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej jest bycie zarejestrowanym tam jako aktywnie poszukujący pracy przez minimum 4 tygodnie z ostatnich 12. poprzedzających dzień wyjazdu. Dagpenger nie mogą przenieść do Polski osoby będące na emeryturze lub rencie, prowadzący własną działalność gospodarczą, członkowie istniejącej spółki lub pobierający zasiłek dla bezrobotnych przyznany z powodu bankructwa.
Reklama

Poszukiwania na polskim rynku

Świadczenie ma zapewnienic źródło utrzymania podczas aktywnego poszukiwania zatrudnienia, które wyrażono w opracowanym wraz z NAV planie aktywności jeszcze przy składaniu wniosku o zasiłek. Dlatego też jego eksport do Polski przysługuje jedynie tym, którzy chcą tam poszukiwać pracy. Dagpenger można pobierać za granicą maksymalnie przez 3 miesiące. Co ważne, nie oznacza to, że okres się wydłuży – jeśli zostały nam 2 tygodnie wypłacanego świadczenia, wówczas eksportujemy go także na 2 tygodnie.

Urzędowe formalności

Dokumentem gwarantującym prawo do norweskiego zasiłku dla bezrobotnych w Polsce jest PD U2, nazywany również SED U008. Wyjeżdżając bez niego, traci się prawo do dagpenger. Aby go uzyskać, należy złożyć wniosek do NAV, który po pozytywnym rozpatrzeniu wydaje dokument najwcześniej 7 dni przed wyjazdem. Z drukiem PD U2 należy zgłosić się do wojewódzkiego urzędu pracy właściwego miejscu zamieszkania. Termin tej wizyty to 7 dni od przyjazdu do Polski. Jeżeli nie dostarczymy dokumentu na czas, świadczenie nie zostanie wypłacone za okres od dnia wyjazdu z Norwegii do dnia zarejestrowania się w polskim urzędzie pracy. Warto pamiętać, że pobyt w Polsce nie zwalnia pobierającego dagpenger z wysyłania co dwa tygodnie kart meldunkowych do Norwegii.

Są też wyjątki

Jeśli wniosek o eksport zasiłku wpłynie do NAV po opuszczeniu Norwegii, wówczas zostanie on odrzucony. Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe. Do takich należy nagły wyjazd do Polski na rozmowę kwalifikacyjną o pracę lub wyjazd z małżonkiem, któremu przyznane zostało zatrudnienie. Jeśli po 3 miesiącach nie udało się znaleźć pracy, trzeba bezzwłocznie wrócić do Norwegii, by tam wnioskować o wznowienie dagpenger. W przeciwnym wypadku prawo do zasiłku całkowicie przepada. Eksport świadczenia to bardzo dobra opcja dla tych, którzy rezygnują z poszukiwań zatrudnienia w Norwegii i wracają na rynek polski – dzięki niemu posiadają źródło dochodu do czasu podjęcia pracy zarobkowej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Katarzyna Kołodziejak
Katarzyna Kołodziejak 20-11-2016 09:15

Witam, a czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych przyznany w Norwegii do Polski, jeśli jest się w Polsce wspólnikiem spółki cywilnej? I czy osoba będąca wspólnikiem spółki cywilnej może zarejestrować się w Polsce jako osoba poszukująca pracy co jest niezbędnym wymogiem do przeniesienia zasiłku.

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas