Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nawet rok na przestojowym? Przedsiębiorcy chcą dłuższego permitteringu Praca i prawo pracy
klaudia@mojanorwegia.pl 18 lutego 2016
13:05

Nawet rok na przestojowym? Przedsiębiorcy chcą dłuższego permitteringu

1
Skomentuj
Koncern Kvaerner flickr.com/Kvaerner/Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Już 130 tys. mieszkańców nie ma pracy. Jednym z rozwiązań może okazać się przedłużenie permitteringu, czyli zawieszenia w pracy, z 30 do nawet 52 tygodni. Pracodawcy mają nadzieję, że pozwoli to zatrzymać najbardziej wartościowych pracowników.
Permittering to tymczasowa sytuacja, w której pracownik jest zawieszony w pracy, a pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłacania mu pensji. Sam stosunek zatrudnienia nie ulega jednak zmianie. Powodem wysłania pracownika na norweskie przestojowe mogą być pełne magazyny, ale i brak zamówień. Teraz główną przyczyną jest spowolnienie gospodarcze, które permittering ma pomóc przeczekać.

Ustawowo permittering może trwać maksymalnie 30 tygodni w okresie 18 miesięcy pracy u jednego pracodawcy. Biorąc pod uwagę prognozy ekspertów, którzy spodziewają się poprawy stanu gospodarki dopiero w 2017 roku, 30 tygodni to okres zdecydowanie za krótki, zgadzają się pracodawcy i związki zawodowe.

Rok w zawieszeniu

Norweska minister pracy i polityki socjalnej, Anniken Hauglie, w rozmowie z przewodniczącą LO, (Landsorganisasjon, największą centralą norweskich związków zawodowych) Gerd Kristiansen, przyznała, że okres tymczasowego “zwolnienia” pracownika można by przedłużyć do 40 lub nawet 52 tygodni.

– Według danych ministerstwa pracy, 8 na 10 osób na permitteringu wraca do swojej pracy. Podczas rozmów z pracodawcami w Rogaland wielokrotnie słyszałam, że przedłużenie permitteringu do 52 tygodni mogłoby zadecydować o pozostawieniu pracownika na jego stanowisku – odpowiada przewodnicząca LO.

Minister pracy ma jednak zastrzeżenia.

– Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, chciałabym się upewnić, czy to rozwiązanie rzeczywiście zahamuje gwałtowny wzrost bezrobocia. Doświadczenie pokazuje, że osoby na permitteringu nie poszukują nowej pracy tylko zostają w zawieszeniu, z nadzieją na lepsze czasy. Permittering nie daje możliwości tworzenia nowych miejsc pracy – zastrzega Hauglie.
Reklama

Zatrzymać dobrych pracowników

W przypadku firm dostawczych i wykonawczych różnica między 30 tygodniami permitteringu a rokiem może decydować o tym, czy pracownik zachowa swoje stanowisko, czy będzie zmuszony do szukania nowej pracy.

– Przepisy dotyczące premitteringu są dla nas niezwykle ważne, pomagają nam utrzymać wykwalifikowaną kadrę – mówi Jan Arve Haugan, szef koncernu Kværner.

W zeszłym roku grupa Kværner musiała zredukować liczbę miejsc pracy o 250-500 osób

Zdaniem Haugana, przedłużenie okresu permitteringu umożliwi zatrzymanie wykwalifikowanych pracowników.
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
krzysztof ignaszak
krzysztof ignaszak 18-02-2016 19:22

No to polaczki sie uciesza ... Zaczna kombinowac aby tylko nie robic a ty i tak powiesz e muslim jest zly !

-28
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas