Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Będzie łatwiej o legalną pracę dla obcokrajowców. Ruszył przewodnik po norweskim systemie administracji podatkowej Praca i prawo pracy
Redakcja 06 lipca 2016
08:00

Będzie łatwiej o legalną pracę dla obcokrajowców. Ruszył przewodnik po norweskim systemie administracji podatkowej

Skomentuj
Ruszył nowy przewodnik po norweskiej administracji podatkowej. Fot. Fotolia - royalty free
Norweska administracja podatkowa Skatteetaten uruchamia nowy przewodnik, który ma ułatwić znalezienie pracy obcokrajowcom przybywającym do Norwegii. – Poczta pantoflowa ma swoją funkcję, ale ryzyko rozpowszechniania błędnych informacji jest duże. Ten przewodnik po ABC rejestracji podatkowej ma wypełnić lukę informacyjną.
Wszyscy, którzy chcą pracować w Norwegii, muszą mieć kartę podatkową. Choć Norwegowie mogą ją zdobyć kilkoma kliknięciami na stronie internetowej, proces nie jest tak prosty dla cudzoziemców. Wymaga on między innymi osobistego spotkania.

– Wiele osób ma problemy z odnalezieniem się w norweskim systemie. Dlatego stworzyliśmy przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi podatników przez procesy w Skatteetaten – mówi szef działu administracji podatkowej Trude Husevåg.
Reklama

Konkretne informacje

Aby otrzymać kartę podatkową, zagraniczni pracownicy muszą osobiście stawić się na kontrolę identyfikacyjną w jednym z biur Skattetaten zajmujących się kontrolą dowodów tożsamości (ID-kontor). Muszą też przedstawić dokumentację poświadczającą, u kogo i gdzie będą pracować. Wymagania dla zagranicznych pracowników zależą od ich kraju pochodzenia oraz okresu przez jaki zamierzają pracować w Norwegii.

– Udzielając odpowiedzi na kilka prostych pytań, potencjalni pracownicy otrzymują konkretne, odpowiadające ich sytuacji informacje. Dowiadują się, co muszą zrobić, gdzie mają się spotkać, co powinni ze sobą na takie spotkanie zabrać i jak najprościej porozumieć się z urzędem podatkowym – wyjaśnia Husevåg.

Przewodnik jest dostępny w angielskiej i norweskiej wersji językowej. Umieszczone są w nim również proste wytłumaczenia trudniejszych pojęć, aby całość była łatwiejsza do zrozumienia.

Zastąpi pocztę pantoflową

Badania przeprowadzone przez administrację podatkową wykazały, że przyjaciele, koledzy z pracy i pracodawcy to źródła informacji, z których najczęściej korzystają obcokrajowcy pracujący w Norwegii. – Poczta pantoflowa ma swoją rolę, ale ryzyko rozpowszechniania błędnych informacji jest wysokie.

Facebookowa kampania w kilku językach

Rozpoczęła się też Facebookowa kampania po polsku, litewsku i rumuńsku. Jej celem jest dotarcie do osób przyjeżdżających tego lata do Norwegii. Ponadto urząd podatkowy informuje o przewodniku na stronach internetowych, które są często używane przez obcokrajowców szukających pracy w Norwegii.

Skatteetaten kładzie nacisk na walkę z przestępczością na rynku pracy i ścisłe kontrole tożsamości. – Większość cudzoziemców chce pracować w stabilnych i uporządkowanych warunkach. Dlatego rzetelna informacja jest bardzo ważna – mówi Husevåg.

Wypróbuj przewodnik tutaj: www.skatteetaten.no/start
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas