Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Raport SSB: 137 tysięcy bezrobotnych w Norwegii. Ta liczba ciągle wzrasta Praca i pieniądze
Jakub Sępka 28 października 2016
09:54

Raport SSB: 137 tysięcy bezrobotnych w Norwegii. Ta liczba ciągle wzrasta

1
Skomentuj
fotolia.com - royalty free
W czwartek Centralne Biuro Statystyczne (SSB) opublikowało na swojej stronie najnowsze badanie siły roboczej (AKU). Wynika z niego, że 137 tys. osób zdolnych do pracy pozostawało na bezrobociu w sierpniu bieżącego roku. W stosunku do poprzednich badań widać, że Norwegii bezrobotnych przybywa zamiast ubywać.
Badanie siły roboczej bazuje na obliczanych co trzy miesiące średnich wartościach. To pozwala na uważną analizę zmian na bieżąco – można dzięki temu ustalić, w jakim kierunku będą one podążać. Niestety, liczba bezrobotnych w norweskim społeczeństwie wzrosła o 5 tys. osób na przestrzeni trzech miesięcy: od maja do sierpnia 2016 r.

Ropa słabnie, bezrobocie wzrasta

W 2014 r. miał miejsce spadek cen ropy naftowej. Norweska branża naftowa przechodziła kryzys, co uderzyło w pracowników. Przedsiębiorstwa musiały szukać oszczędności, więc redukowały etaty. To właśnie wtedy rozpoczął się dość szybki wzrost bezrobocia, którego skutkiem jest obecna sytuacja. Aktualny poziom bezrobocia stanowi najwyższą wartość od 1996 r.
Reklama

Pomyłka o 4 tysiące osób?

Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) również prowadzi rejestr osób bezrobotnych. Według tych danych, bezrobocie od maja do sierpnia w 2016 r. wzrosło zaledwie o 1000 osób. Różnica wynika z tego, że statystyki NAV opierają się jedynie na liczbie osób, które zarejestrowały się w urzędzie jako bezrobotne. Jak wiadomo, duża część spośród tych, którzy nie mają zatrudnienia, nie robi tego. Te osoby są z kolei wliczone w AKU.

„Osiągnęliśmy punkt szczytowy”

Według dyrektora oddziału pracy i opieki społecznej NAV, Sigruna Vågenga, wzrostowy trend osiągnął już swój szczyt i od tej pory będzie słabnąć. Dlatego też prognozy NAV dotyczące liczby osób bezrobotnych na koniec roku są niższe o 10 tys. osób.

– Uważamy, że osiągnęliśmy punkt szczytowy bezrobocia i w następnym roku koniunktura będzie umiarkowanie dodatnia – stwierdza Sigrun Vågeng.

Prognozowana ilość osób bezrobotnych wg NAV za 2 lata to 129 tys. Czy ten optymizm znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 28-10-2016 10:49

Jednak jak na razie odbicie jeszcze nie nastapilo i gospodarka dalej pikuje w dol. Nadchodzace ozywienie, bedzie polaczone z wysoka inflacja, czyli spadajacym standartem zycia. W skrocie, lepiej juz bylo.

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas