Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Pytanie tygodnia: Ile wynosi kwota wolna od podatku? To pytanie ciągle powraca

Redakcja MN

12 października 2016 16:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Pytanie tygodnia: Ile wynosi kwota wolna od podatku? To pytanie ciągle powraca

Ile wynosi kwota wolna od podatku? fotolia.com - royalty free

Ile wynosi kwota wolna od podatku? To pytanie, które często pojawia się na naszym forum i dotyczy tych osób, które zarabiają najmniej. Przypominamy, ile wynosi kwota wolna od podatku i kto może skorzystać ze zwolnienia.
Pytania dotyczące kwoty wolnej od podatku regularnie pojawiają się na naszym forum. – Ile wynosi kwota wolna od podatku? – pyta jeden z czytelników. – Na stronie Skattetaten zauważyłem równe 50 000, liczone brutto łącznie z dodatkiem urlopowym ferieprenger. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.  

Odpowiadamy: osoby, które są zwolnione z podatku w Norwegii, korzystają z tzw. frikort – karty, która informuje o zwolnieniu z podatku dochodowego, jeśli ich zarobki nie są wyższe niż 50 000 NOK. 50 tys. koron to kwota zarobków brutto, liczona łącznie z dodatkiem urlopowym, zasiłkiem chorobowym oraz wydatkami pracodawcy na mieszkanie i wyżywienie pracownika.

Jeśli płatnik ma więcej pracodawców, którzy wypłacają mu pensje lub dodatek urlopowy (feriepenger), to powinien całą sumę podzielić pomiędzy poszczególnych pracodawców. Podziału można dokonać w systemie podatkowym Altinn.

Zmiany w budżecie

W budżecie na 2017 rok zaszły jednak pewne zmiany – rząd planuje podwyższenie kwoty wolnej od podatku o 5 tys. koron. Oznacza to, że w rozliczeniu podatkowym za 2017 rok osoby, których zarobki nie przekroczyły 55 tys. koron brutto, nie będą musiały płacić podatku dochodowego.

Odpis kosztów uzyskania przychodu

Kto będzie zwolniony z podatku, zależy też od długości pobytu w Norwegii. 

– Kwota wolna od opodatkowania, czyli 50 000 NOK, jest zależna od długości pobytu w Norwegii w danym roku podatkowym. Jest to spowodowane zmienną wartością minstefradrag, czyli odpisu kosztów uzyskania przychodu, który jest naliczany na podstawie ilości miesięcy pobytu – wyjaśnia Justyna Szynicka, konsultant w firmie Multinor, która zajmuje się rozliczaniem podatków w Norwegii.

A więc podatnik przebywający w kraju minimum 7 miesięcy nie jest zobowiązany do opłacenia podatku od kwoty poniżej 50 000. Jednocześnie dochód bardzo niski, w granicach 25 000 NOK, nie będzie opodatkowany nawet przy 4 miesiącach pobytu.

Po dwóch latach nieobecności i niepłacenia podatków w Norwegii, trzeba ponownie przejść kontrolę dokumentów.

Jak otrzymać frikort?

Aby otrzymać kartę, która uprawnia do zwolnienia z podatku, należy mieć tymczasowy lub stały numer personalny oraz pozytywne przejść kontrolę tożsamości. Kontrolę tożsamości przeprowadzają tylko wybrane norweskie urzędy podatkowe.

W kolejnych latach rozliczeń z fiskusem wystarczy złożyć wniosek o kartę (søknad om frikort) pocztą lub elektronicznie. Należy pamiętać, że elektroniczny wniosek mogą złożyć tylko osoby posiadające numer personalny.

We wniosku o kartę podatkową należy podać kwoty uzyskanego w danym roku dochodu, odprowadzonej zaliczki podatkowej i przewidywanego rocznego dochodu.

Uwaga: po dwóch latach nieobecności i niepłacenia podatków należy ponownie przejść kontolę dokumentów tożsamości!
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok