Spiesz się, zostało tylko:

4
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku w maju!

Odzyskaj podatek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Permittering – czyli tymczasowy urlop podczas przestoju w pracy Praca i pieniądze

Permittering – czyli tymczasowy urlop podczas przestoju w pracy

Skomentuj
Podczas, kiedy firma, w której pracujesz ma mniej zleceń i planuje zrobić przestój, wcale nie musisz być zwolniony. Pracodawca może skierować Cię na permittering. Będziesz mógł pobierać zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii, a w momencie poprawienia się sytuacji w obszarze ilości pracy do wykonania, wrócisz do swojego zajęcia.


Permittering często nazywany jest przymusowym urlopem lub przestojowym . Jest alternatywą dla wypowiadania umowy o pracę pracownikowi, w sytuacji kiedy firma musi ograniczyć czas pracy o co najmniej 50%. Przypadki takie występują często w branży stoczniowej, kiedy w firmie znacząco spadła liczba zamówień lub czeka na rozpoczęcie prac związanych z kolejnym kontraktem
.

 
Złóż podanie o zasiłek dla bezrobotnego >>>


Istotną rzeczą permitteringu jest fakt, że w okresie jego trwania nadal istnieje stosunek pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, umowa o pracę jest wciąż aktualna, a obie strony mają obowiązki wobec siebie (np. lojalność pracownika wobec pracodawcy). Tym samym czas, podczas którego pracownik przebywał na permitteringu wliczany jest do okresu zatrudnienia. Zwolnienie z obowiązku pracy może dotyczyć całego wymiaru czasu pracy lub tylko części, ale musi to być minimum 50%.

Umowa o pracę
frilansinfo.no

Na permittering kieruje pracodawca, ale wszelkie formalności z tym związane pracownik musi załatwić samodzielnie.  Oprócz wymogu min. 50% redukcji czasu pracy starający się o zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii musi spełniać pozostałe kryteria stawiane bezrobotnemu w przypadku starania się o to świadczenie. Wymagana jest rejestracja w systemie NAV, jako osoba poszukująca pracy, udokumentowanie wymaganych zarobków w ostatnim roku lub trzech lat kalendarzowych (odpowiednio 132 555 NOK brutto za ostatni rok lub 265 110 NOK brutto za ostatnie 3 lata).


Podstawowym obowiązkiem osoby przebywającej na permitteringu jest regularne wysyłanie kart meldunkowych do NAV. Wysyłka taka odbywa się w elektronicznym systemie NAV i musi odbywać się co 14 dni.

 
Więcej o permitteringu znajdziesz TUTAJ >>>


Czym różni się zasiłek dla bezrobotnych osób przebywających na permitteringu?


Podstawowe zasady i wymogi są takie same. Obowiązują te same stawki odnośnie kwot zasiłku (ustalanego na podstawie wcześniejszego wynagrodzenia), trzeba zarejestrować się w systemie NAV oraz zamieścić tam swoje CV, a także wypełniać karty meldunkowe i aktywnie poszukiwać pracy.

nav


Różnice, jakie dzielą są charakterystyczne dla permitteringu to przede wszystkim fakt, że istnieje szansa na powrót do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Kolejna rzecz to okres pobierania zasiłku, na permitteringu można pobierać zasiłek dla bezrobotnych do 26 tygodni. Podczas pobierania zasiłku dla bezrobotnych trzeba przybywać na terenie Norwegii. Wyjątek od reguły przysługuje osobom, które są tzw. pracownikami przygranicznymi, mieszkającymi na stałe za granicą oraz podróżujący do domu co tydzień oraz osobom na permitteringu, które pracują w systemie rotacyjnym. Zasady dla pracowników rotacyjnych i przygranicznych są takie same. Warunkiem jest zamieszkanie poza Norwegią i praca w tzw. rotacjach (np. 4 tygodnie pracy w Norwegii, 2 tygodnie pobytu w kraju zamieszkania czy np. 2 tygodnie pracy w Norwegii, 2 tygodnie pobytu w Polsce). Praca rotacyjna jest jednoznaczna z regularnymi pobytami w Polsce. Najczęściej w takiej formie pracują na przykład pracownicy stoczniowi. Taka forma daje możliwość przebywania w kraju zamieszkania i pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Wszyscy poza pracownikami przygranicznymi oraz rotacyjnymi w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych muszą przebywać w Norwegii.


Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas