Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Negocjacje dotyczące nowej stawki G. Ważą się losy podwyżki emerytur i świadczeń

Emil Bogumił

22 maja 2023 16:15

Udostępnij
na Facebooku
Negocjacje dotyczące nowej stawki G. Ważą się losy podwyżki emerytur i świadczeń

Wysokość stawki G zmieniana jest co roku. Fot. Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Ministerstwo Pracy i Integracji Społecznej negocjuje ze związkami zawodowymi wysokość grunnbeløpet, nazywanej również stawką G lub kwotą podstawową. To najważniejszy wskaźnik niezbędny do obliczenia wysokości świadczeń oraz ubezpieczeń społecznych w Norwegii. Jak przekonuje jedna z organizacji pracowniczych – Unio – tegoroczna podwyżka może być rekordowa.
Stawka G to służy obliczeniom składek i świadczeń w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych. Ustalana jest corocznie. Ma kluczowe znaczenie dla pracowników, pracodawców i instytucji rządowych. Na podstawie grunnbeløpet oblicza się między innymi składki na ubezpieczenia społeczne, emerytury, renty, świadczenia chorobowe i zasiłki rodzinne. Jest także niezbędna do wyznaczenia dochodu minimalnego, wymaganego do otrzymania prawa przy pobieraniu wybranych świadczeń.

Proces ustalania stawki G obejmuje negocjacje pomiędzy rządem, związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Przypomina mediacje dotyczące wysokości płac. Po osiągnięciu porozumienia ogłaszana jest przez Ministerstwo Pracy i Integracji Społecznej.

Nadchodzi rekordowa podwyżka świadczeń?

Wysokość nowej kwoty bazowej powinna być znana 26 maja. Wyrównanie wysokości świadczeń nastąpi od 1 maja. Jak w trakcie prezentacji zrewidowanego projektu budżetu przyznało Ministerstwo Finansów, wypłacane świadczenia ubezpieczeń społecznych mogą wzrosnąć o osiem proc. Przedstawiciele Unio, którzy obok m.in. LO i Konfederacji Emerytów negocjują stawkę, przyznali, że podwyżka może wynieść 8,5 proc.
Przed tegorocznym rozliczeniem stawka G wynosiła 111 477 NOK.

Przed tegorocznym rozliczeniem stawka G wynosiła 111 477 NOK.Fot. materiały prasowe Norges Bank

Jak wynika z ostatnich danych opublikowanych przez norweski rząd, emerytury w kraju fiordów pobiera około miliona mieszkańców. Kolejne 364 tys. osób pobiera renty chorobowe. Według statystyk z 2021 roku, 40 proc. populacji korzysta chociaż z jednego świadczenia wypłacanego przez NAV.

Źródła: FriFagbevegelse, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok