Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Małe firmy oszczędzą czas dzięki nowej deklaracji podatkowej dla przedsiębiorców Praca i pieniądze
Redakcja 02 kwietnia 2016
09:00

Małe firmy oszczędzą czas dzięki nowej deklaracji podatkowej dla przedsiębiorców

Skomentuj
Selvangivelse 2015 MojaNorwegia
Jest nowe, lepsze i łatwiejsze rozwiązanie dla osób, które prowadzą własną firmę i samodzielnie składają deklaracje podatkowe. Od 31 marca deklaracja podatkowa dla przedsiębiorców „Næringsrapport skatt” dostępna jest dla małych spółek akcyjnych i firm jednoosobowych. Termin na jej złożenie upływa 31 maja.

Bez zbędnych formularzy

Osoby prowadzące własną firmę, które do tej pory korzystały z dziewięciu najpowszechniejszych formularzy deklaracyjnych, mogą skorzystać z tego nowego rozwiązania, które zaoszczędzi im czas. 

Nowa deklaracja podatkowa „Næringsrapport skatt” ułatwia firmom raportowanie informacji podatkowych, podnosi jakość składanych raportów oraz skraca czas poświęcany przez firmy na ich składanie.

– Czasochłonne rozliczenia podatkowe generują koszty dla przedsiębiorstw. Rząd chce, aby osoby zakładające firmy, właściciele przedsiębiorstw i ich pracownicy przeznaczali więcej czasu na tworzenie wartości dodanej, a mniej czasu na wypełnianie formularzy. – mówi minister finansów Siv Jensen. – Zakładanie i prowadzenie przedsiębiorstw, które mogą stworzyć nowe miejsca pracy, powinno być łatwe. Chcemy, aby dialog z urzędami państwowymi był prosty. Nowa deklaracja podatkowa dla przedsiębiorców to idealny przykład takich działań w praktyce – chwali minister.
Siv Jensen: Czasochłonne rozliczenia podatkowe generują koszty dla przedsiębiorstw.
Siv Jensen: Czasochłonne rozliczenia podatkowe generują koszty dla przedsiębiorstw. Fot. Kjetil Ree
Reklama

Skrócą czas rozliczenia

Skatteetanen szacuje, że z deklaracji podatkowej „Næringsrapport skatt” może skorzystać ponad 100 tys. przedsiębiorców, w tym na przykład fryzjerzy, konsultanci, rzemieślnicy, fotografowie, muzycy, fizjoterapeuci, mechanicy samochodowi i wiele innych osób, które posiadają własną firmę i samodzielnie składają deklaracje podatkowe.

– „Næringsrapport skatt” oszczędzi czasu i trudu tysiącom osób w Norwegii, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Jest to jeden z naszych projektów, który ma uprościć procedury dla przedsiębiorców – mówi kierownik Skatteetaten, Hans Christian Holte. – Naszym celem jest stworzenie nowych, lepszych i prostszych rozwiązań dla przedsiębiorstw, które skrócą czas poświęcany na rozliczenia podatkowe i ograniczą koszty administracyjne. Obecnie Skatteetaten wymaga, aby przedsiębiorcy składali deklaracje podatkowe drogą elektroniczną i chcemy im to ułatwić.
Hans Christian Holte, kierownik Skatteenaten: Naszym celem jest stworzenie rozwiązań dla przedsiębiorstw, które skrócą czas poświęcany na rozliczenia podatkowe i ograniczą koszty administracyjne.
Hans Christian Holte, kierownik Skatteenaten: Naszym celem jest stworzenie rozwiązań dla przedsiębiorstw, które skrócą czas poświęcany na rozliczenia podatkowe i ograniczą koszty administracyjne. Źródło: Skatteetaten

Przetestuj własną firmę

Opcja „Przetestuj własną firmę" (norw. „Test-deg-selv” ) dostępna na stronie skatteetaten.no, pomoże sprawdzić, czy dana firma może korzystać z tego typu deklaracji.  

Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, przedsiębiorca otrzymuje deklarację dostosowaną do specyfiki firmy. Na przykład, pola do wypełnienia, które dotyczą  samochodu, będą widoczne wyłącznie, jeśli przedsiębiorca zaznaczył, że w swojej firmie korzysta z samochodu.  

Informacje są zachowywane w trakcie wypełniania formularza i w kolejnym roku niektóre liczby będą już wstępnie wypełnione. Prawidłowe wypełnienie deklaracji ułatwiają komentarze objaśniające, wskazówki, przykłady i kalkulator. Można wybrać język norweski (bokmål lub nynorsk), lub język angielski.

W grupie pilotowej, która testowała deklarację podatkową „Næringsrapport skatt”, większość osób, która wcześniej składała deklarację przez Altinn stwierdziła, że składanie nowej deklaracji było mniej czasochłonne. 88 proc. użytkowników z tej grupy uważało, że z nowego rozwiązania łatwo się korzysta, a 95 proc. stwierdziło, że podobało im się korzystanie z nowej deklaracji.

Skatteetaten przygotował dodatkowe wskazówki, które mają pomóc przedsiębiorcom w korzystaniu z tego narzędzia. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte składanie deklaracji daje podatnikowi lepszą możliwość znalezienia potrzebnych informacji i zadania ewentualnych pytań.

Koniecznie drogą elektroniczną 

Od tego roku wszyscy przedsiębiorcy muszą składać raporty do Skatteetaten drogą elektroniczną. Dotyczy to także zeznania podatkowego. Nie jest możliwe składanie zeznania podatkowego w formie papierowej i przedsiębiorcy nie mogą, tak jak pracownicy i emeryci, zrezygnować ze składania zeznania podatkowego.

Po wypełnieniu deklaracji podatkowej dla przedsiębiorców wszystkie firmy jednoosobowe muszą przejść do wypełniania zeznania podatkowego, skorygować zawarte w nim liczby, a następnie wysłać wypełnone zeznanie. Spółki akcyjne składają tylko deklarację podatkową dla przedsiębiorców „Næringsrapport skatt”.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Skatteetaten.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas