Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dorsze i łódź wikingów: niebawem do użytku trafią nowe banknoty. Norwegowie uczcili to… kiczowatym teledyskiem Praca i pieniądze
Monika Pianowska 25 maja 2017
08:00

Dorsze i łódź wikingów: niebawem do użytku trafią nowe banknoty. Norwegowie uczcili to… kiczowatym teledyskiem

2
Skomentuj
Design nowych norweskich banknotów ma być ukłonem w stronę morza. fiskeribladet.no/screenshot
Zgodnie z zapowiedziami Norges Banku 30 maja wejdą do obiegu pierwsze banknoty o nominałach 100 i 200 koron według nowego projektu. Będą nie tylko bardziej nowoczesne i estetyczne wizualnie, ale przede wszystkim bezpieczniejsze. Norwegowie tak się cieszą, że… nagrali filmik.
Spośród wszystkich przygotowanych nominałów do użytkowników trafią początkowo banknoty 100- i 200-koronowe – z motywami ryb i wikińskiego statku. Z tej okazji Norwegowie nagrali nawet teledysk o „dorszowych pieniądzach”.
Reklama

Wyzwanie dla fałszerzy pieniędzy

W informacji prasowej Norges Bank zapowiedział, że nowe banknoty mają być najtrudniejszymi do podrobienia pieniędzmi, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Norwegii.

Poza standardowymi zabezpieczeniami, w postaci chociażby znaku wodnego, w banknotach zastosowano unikalne rozwiązania, mające dodatkowo utrudnić ich podrobienie. Zostaną na nich wydrukowane motywy łańcuchów i okręgów o kolorach mieniących się pod wpływem odbijanego światła. Ponadto ich użytkownik będzie w stanie wyczuć i rozróżnić gołym okiem, czy pieniądze są oryginalne.

Ryby zamiast specjalisty od zorzy polarnej

Widniejącego na banknocie wielokrotnie nominowanego do Nagrody Nobla naukowca Kristiana Birkelanda wkrótce zastąpią morskie stworzenia. Na pierwszym planie nowych banknotów 200-koronowych pojawi się bowiem dorsz, w tle zaś będą widniały jeszcze inne ryby – śledzie.

Motyw ten ma stanowić ukłon w stronę rybołówstwa, które przez wieki stanowiło główne źródło zarobków i podstawę kultury Norwegii. Dorsz i śledź to ponadto gatunki ryb, które na przestrzeni wieków pojawiały się najczęściej w norweskiej literaturze i sztuce. Teraz doczekały się obecności również w walucie.
front nowego norweskiego banknotu 200-koronowego
front nowego norweskiego banknotu 200-koronowego norges-bank.no
Jeszcze aktualny banknot o nominale 200 koron, najstarszy spośród obecnie używanych, został wprowadzony do obiegu w 1994 roku. Wtedy właśnie Norwegia organizowała Igrzyska Olimpijskie w Lillehammer, a jej obywatele zagłosowali w referendum przeciwko wejściu Norwegii do Unii Europejskiej.

Witajcie, torske kroner! Czyli jak zamienić dorsze na korony

Na powitanie nowych banknotów Norges Bank przygotował nawet specjalny teledysk zatytułowany Torsken kommer II (Nadchodzi dorsz). W roli głównej poza komediowym trio KLM występują oczywiście ryby, których wizerunek będzie widniał na nominałach 200-koronowych.
Video pojawiło się w sieci 23 maja, a refren utworu został zaśpiewany do muzyki znanej z filmu Zakonnica w przebraniu. Poza humorystycznym akcentem w nagraniu pojawiły się istotne informacje dotyczące charakterystyki nowego banknotu 200-koronowego.

Statki – norweska specjalność

Po 20 latach od debiutu wyjdą z obiegu także pieniądze z portretem Kirsten Flagstad, norweskiej śpiewaczki operowej. Nowe 100-koronowe banknoty będą natomiast przedstawiać Gokstad – największy zachowany statek wikiński w Norwegii, zbudowany około 900 roku, a odnaleziony w ziemi w roku 1880.

W projekcie pieniądza w tle widnieje zarys nowoczesnej łodzi, co ma sugerować, że dążenie do odkrywania nowych środków transportu morskiego zawsze było domeną norweskich konstruktorów.
nowy norweski banknot 100-koronowy
nowy norweski banknot 100-koronowy norges-bank.no
I podczas gdy kiedyś łodzie Wikingów, takie jak Gokstad, wypływały na otwarte wody, ponieważ żeglarzom przyświecały takie cele jak handel, piractwo, wojny i kolonizacja, teraz stanowią one raczej łącznik z przeszłością i symbol przetrwania na wybrzeżu Północy.

Czy z wymianą należy się spieszyć?

Ze starych banknotów o nominałach 100 i 200 koron będzie można korzystać jeszcze przez rok, do 30 maja 2018 roku, jednak po tej dacie ostatecznie stracą one swoją ważność. 

Jeszcze jesienią bieżącego roku pojawią się nowe banknoty 500-koronowe, rok później zaś nominał 50 koron, natomiast w 2019 roku przyjdzie kolej na ostatnie banknoty z nowej serii, i jednocześnie najmłodsze z obecnie używanych, czyli 1000-koronowe. 

Łączny koszt całego przedsięwzięcia wymiany norweskich banknotów to około 50 milionów koron.
Źródła: norges-bank.no, tv2.no, ft.com, businessinsider.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Bromberg
Bromberg 25-05-2017 14:23

I tak oto niszczymy kolejną tradycję. Postacie historyczne do kosza!!!
Do czego nam ta anachroniczna historia???
Przy okazji ujawniamy lewą kasę ze skarpety

21
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas