Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wybory do Europarlamentu 2019: jak głosować w Norwegii Polityka
Monika Pianowska 04 maja 2019
11:32

Wybory do Europarlamentu 2019: jak głosować w Norwegii

53
Skomentuj
Ambasada zachęca do zgłaszania się do spisu wyborców w systemie e-Wybory. fotolia.com/ royalty free
26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Dobra wiadomość dla norweskiej Polonii – na swoich kandydatów będą mogli zagłosować także obywatele przebywający poza granicami rodzinnego kraju, w tym w Norwegii. Jak informuje Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo, nad fiordami utworzono pięć komisji obwodowych: w Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim i Tromsø.
W tych właśnie miastach w ostatnią niedzielę miesiąca w godzinach 7:00-21:00 będą mogły głosować osoby, które do 23 maja 2019 r. włącznie zapiszą się na listę wyborców. Jak to zrobić i gdzie konkretnie w kraju fiordów znajdą się komisje? Sprawdźcie szczegóły w artykule.
Reklama

Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi, stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście.

Jak zapisać się na listę wyborców w Norwegii?

Aby móc w Norwegii głosować na polskich kandydatów do Europarlamentu, należy dołączyć do spisu wyborców. Istnieje na to kilka sposobów. Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo zachęca do skorzystania z zapisów przez internet, możliwych na stronie ewybory.msz.gov.pl. Elektroniczny system e-Wybory poza tym, że jest wygodny, automatycznie weryfikuje poprawność wprowadzonych danych.

Można też wysłać skan wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego mailowo na adres oslo.amb.wk@msz.gov.pl lub skorzystać z tradycyjnej korespondencji, wysyłając wydrukowany i uzupełniony formularz do: KONSULATAVDELINGEN, Republikken Polens Ambassade, Drammensveien 171, 0277 Oslo PO Box 4091 AMB0244 Oslo. Formularz do wydrukowania jest dostępny pod tym linkiem.

Mieszkańcy stolicy Norwegii mogą też osobiście stawić się w konsulacie i złożyć formularz. Egzemplarze do wypełnienia są do stępne na miejscu. Pozostają jeszcze dwie drogi zgłoszeń na listę wyborców w ramach głosowania do Parlamentu Europejskiego 2019 w Norwegii: telefoniczna (+47 24110877) oraz faks (+47 24110878).

Dane w systemie e-Wybory oraz w formularzu zgłoszenia (dane w formularzu należy wpisać czytelnie, najlepiej pismem naśladującym druk) należy uzupełnić zgodnie z danymi umieszczonymi w posiadanym ważnym dokumencie tożsamości (paszport lub dowód osobisty), uwzględniając wszelkie znaki diakrytyczne (Ą,Ć,Ę,Ł,Ń,Ó,Ś,Ź,Ż, itp.).

Gdzie głosować w Norwegii?

Na terenie okręgu konsularnego Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Oslo powstało pięć obwodów głosowania:

Obwód głosowania nr 107, siedziba obwodowej komisji wyborczej:
Oslo, Ambasada RP Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo

Obwód głosowania nr 108, siedziba obwodowej komisji wyborczej:
Bergen, St. Paul skole (Szkoła Katolicka Św. Pawła); Christies gate 16, 5015 Bergen

Obwód głosowania nr 109, siedziba obwodowej komisji wyborczej:
Stavanger, St. Svithuns Katolske Kirke (Parafia Katolicka Św. Svithuna); St. Svithuns gt. 8, 4005 Stavanger 

Obwód głosowania nr 110, siedziba obwodowej komisji wyborczej:
Trondheim, St. Olav Kirke (Katolicka Parafia Św. Olafa); Schirmers gate 1, 7012 Trondheim 

Obwód głosowania nr 111
, siedziba obwodowej komisji wyborczej:
Tromsø, Clarion Hotel The Edge Kaigata 6, 9008 Tromsø

Wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców.

Więcej informacji na stronie Ambasady RP.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
czesio. oj tam nazwisko...
czesio. oj tam nazwisko... 29-05-2019 17:39

napisał:
LewySierpowy napisał:
napisał:
LewySierpowy napisał:
Wiekszosc widze,ze nawet nie wie po co sa te wybory,zachwalaja partie,zapominajac,ze my emigranci glosujemy mimo niecheci na warszawke,
Dlatego dla przyszlych pokolen,wspolnie z zona,dla dzieci,ktore kiedys beda pokazywaly norweskim przyjaciolom Polske ,glosujemy na Adriana Zandberga,na Lewice Razem.
Jak można głosować na taką osobę, która jest powiązana genetycznie z tymi, którzy żądają od Państwa Polskiego -reparacji- wojennych za swoje mienie, które pozostało zniszczone przez wojska hitlerowskie i radzieckie.
Rodzina tego akurat osobnika, uciekła z Polski w 1967 roku do Danii, a teraz zjawił się i chce nami rządzić, by teraz, nawet i ulice, nie były Polskie a Izraelskie.
Wstyd i hańba!

Problem takich małych ludzi jak kuce od korwina jest wkoło taki sam, nie potrafią konkretami odpowiadać, tylko wyszukuja w historii osoby publicznej pochodzenia najlepiej żydowskiego albo ubeckiego, czy jak właścicielem kamienicy będzie Polak i podniesie Ci czynsz o 40% to będziesz się cieszył, że zrobił to on a nie Żyd, czy chyba lepiej jak Pan Zandberg da Ci mieszkanie, zapewni stała pracę i stworzy takie prawo, że chciwy właściciel kamienicy nie będzie mógł skakać cenowo kiedy mu się zachce. Wstyd i hańba to głosować na ludzi, którzy jadą do Brukseli nam szkodzić, spać w ławkach parlamentu i brać sowite wynagrodzenie.
Bzdurę napisałeś, w którą pewnie, sam do końca nie wierzysz i nie masz żadnego realnego doświadczenia w sprawach o których tu mędrkujesz.
Mieszkam właśnie w kamienicy poniemieckiej której właścicielem był żyd niemiecki a nie polski.
Przez 15 lat wyremontowałem ruderę i chciałem ją wykupić, jednak okazało się iż prawo mieszkaniowe, zmieniło się dla tej nieruchomości i nie może być sprzedana, ponieważ właśnie amerykańska ustawa, blokuje takie czynności i podobno, odnalazł się jakiś pra-spadkobierca tej nieruchomości. NIEMIECKI A NIE POLSKI ŻYD, który właśnie, rości sobie prawa do wszystkich nieruchomości na tej ulicy po swoim pradziadku!
Mało tego, jeżeli zechce odzyskać fizycznie tą nieruchomość, to nic nie dostanę odszkodowania tak za wieloletnią opiekę jak i za podniesienie standardu i mogę wylądować właśnie na ulicy, która również po tych wyborach nie będzie Polska tylko Izraelska!.
Do twojej wiadomości.
NIE NALEŻĘ DO ŻADNEJ PARTI POLITYCZNEJ I NIE POPIERAM ŻADNEGO POLITYKIERA.
Patrzę się realnie, na scenę polityczną i moim zdaniem, wybieram mniejsze zło.


zatęsknicie jeszcze za dziadkiem Tuska!

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 26-05-2019 13:38

Dlaczego wybory odbywaja sie w lokalach koscielnych?? Sa to swieckie wybory i powinny odbywac sie w wynajetych neutralnych swiatopogladowo pomieszczeniach.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 23-05-2019 16:43

TakiTam Twoja historia wyglada mi na zmyslona ,sorry ale podobne teksty sa falszywie puszczane w eter od czasow transformacji,jak nie ZChN kiedys tak ludzie pokroju Michalkiewicza takie bajki wypisuja.W aktach wlasnosci nigdy nie stoi wyznanie kupujacego..Zblizaja sie wybory,a jak ktos nie ma nic do zaoferowania to pogrywa na straszeniu,takie realia niestety

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Taki Tam
Taki Tam 23-05-2019 08:42

LewySierpowy napisał:
napisał:
LewySierpowy napisał:
Wiekszosc widze,ze nawet nie wie po co sa te wybory,zachwalaja partie,zapominajac,ze my emigranci glosujemy mimo niecheci na warszawke,
Dlatego dla przyszlych pokolen,wspolnie z zona,dla dzieci,ktore kiedys beda pokazywaly norweskim przyjaciolom Polske ,glosujemy na Adriana Zandberga,na Lewice Razem.
Jak można głosować na taką osobę, która jest powiązana genetycznie z tymi, którzy żądają od Państwa Polskiego -reparacji- wojennych za swoje mienie, które pozostało zniszczone przez wojska hitlerowskie i radzieckie.
Rodzina tego akurat osobnika, uciekła z Polski w 1967 roku do Danii, a teraz zjawił się i chce nami rządzić, by teraz, nawet i ulice, nie były Polskie a Izraelskie.
Wstyd i hańba!

Problem takich małych ludzi jak kuce od korwina jest wkoło taki sam, nie potrafią konkretami odpowiadać, tylko wyszukuja w historii osoby publicznej pochodzenia najlepiej żydowskiego albo ubeckiego, czy jak właścicielem kamienicy będzie Polak i podniesie Ci czynsz o 40% to będziesz się cieszył, że zrobił to on a nie Żyd, czy chyba lepiej jak Pan Zandberg da Ci mieszkanie, zapewni stała pracę i stworzy takie prawo, że chciwy właściciel kamienicy nie będzie mógł skakać cenowo kiedy mu się zachce. Wstyd i hańba to głosować na ludzi, którzy jadą do Brukseli nam szkodzić, spać w ławkach parlamentu i brać sowite wynagrodzenie.
Bzdurę napisałeś, w którą pewnie, sam do końca nie wierzysz i nie masz żadnego realnego doświadczenia w sprawach o których tu mędrkujesz.
Mieszkam właśnie w kamienicy poniemieckiej której właścicielem był żyd niemiecki a nie polski.
Przez 15 lat wyremontowałem ruderę i chciałem ją wykupić, jednak okazało się iż prawo mieszkaniowe, zmieniło się dla tej nieruchomości i nie może być sprzedana, ponieważ właśnie amerykańska ustawa, blokuje takie czynności i podobno, odnalazł się jakiś pra-spadkobierca tej nieruchomości. NIEMIECKI A NIE POLSKI ŻYD, który właśnie, rości sobie prawa do wszystkich nieruchomości na tej ulicy po swoim pradziadku!
Mało tego, jeżeli zechce odzyskać fizycznie tą nieruchomość, to nic nie dostanę odszkodowania tak za wieloletnią opiekę jak i za podniesienie standardu i mogę wylądować właśnie na ulicy, która również po tych wyborach nie będzie Polska tylko Izraelska!.
Do twojej wiadomości.
NIE NALEŻĘ DO ŻADNEJ PARTI POLITYCZNEJ I NIE POPIERAM ŻADNEGO POLITYKIERA.
Patrzę się realnie, na scenę polityczną i moim zdaniem, wybieram mniejsze zło.

-18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 23-05-2019 08:00

LewySierpowy napisał:
napisał:
LewySierpowy napisał:
Wiekszosc widze,ze nawet nie wie po co sa te wybory,zachwalaja partie,zapominajac,ze my emigranci glosujemy mimo niecheci na warszawke,
Dlatego dla przyszlych pokolen,wspolnie z zona,dla dzieci,ktore kiedys beda pokazywaly norweskim przyjaciolom Polske ,glosujemy na Adriana Zandberga,na Lewice Razem.
Jak można głosować na taką osobę, która jest powiązana genetycznie z tymi, którzy żądają od Państwa Polskiego -reparacji- wojennych za swoje mienie, które pozostało zniszczone przez wojska hitlerowskie i radzieckie.
Rodzina tego akurat osobnika, uciekła z Polski w 1967 roku do Danii, a teraz zjawił się i chce nami rządzić, by teraz, nawet i ulice, nie były Polskie a Izraelskie.
Wstyd i hańba!

Problem takich małych ludzi jak kuce od korwina jest wkoło taki sam, nie potrafią konkretami odpowiadać, tylko wyszukuja w historii osoby publicznej pochodzenia najlepiej żydowskiego albo ubeckiego, czy jak właścicielem kamienicy będzie Polak i podniesie Ci czynsz o 40% to będziesz się cieszył, że zrobił to on a nie Żyd, czy chyba lepiej jak Pan Zandberg da Ci mieszkanie, zapewni stała pracę i stworzy takie prawo, że chciwy właściciel kamienicy nie będzie mógł skakać cenowo kiedy mu się zachce. Wstyd i hańba to głosować na ludzi, którzy jadą do Brukseli nam szkodzić, spać w ławkach parlamentu i brać sowite wynagrodzenie.

Podpowiedz na kogo głosować bo się waham! Solidne argumenty dobrze widziane.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 23-05-2019 06:28

napisał:
LewySierpowy napisał:
Wiekszosc widze,ze nawet nie wie po co sa te wybory,zachwalaja partie,zapominajac,ze my emigranci glosujemy mimo niecheci na warszawke,
Dlatego dla przyszlych pokolen,wspolnie z zona,dla dzieci,ktore kiedys beda pokazywaly norweskim przyjaciolom Polske ,glosujemy na Adriana Zandberga,na Lewice Razem.
Jak można głosować na taką osobę, która jest powiązana genetycznie z tymi, którzy żądają od Państwa Polskiego -reparacji- wojennych za swoje mienie, które pozostało zniszczone przez wojska hitlerowskie i radzieckie.
Rodzina tego akurat osobnika, uciekła z Polski w 1967 roku do Danii, a teraz zjawił się i chce nami rządzić, by teraz, nawet i ulice, nie były Polskie a Izraelskie.
Wstyd i hańba!

Problem takich małych ludzi jak kuce od korwina jest wkoło taki sam, nie potrafią konkretami odpowiadać, tylko wyszukuja w historii osoby publicznej pochodzenia najlepiej żydowskiego albo ubeckiego, czy jak właścicielem kamienicy będzie Polak i podniesie Ci czynsz o 40% to będziesz się cieszył, że zrobił to on a nie Żyd, czy chyba lepiej jak Pan Zandberg da Ci mieszkanie, zapewni stała pracę i stworzy takie prawo, że chciwy właściciel kamienicy nie będzie mógł skakać cenowo kiedy mu się zachce. Wstyd i hańba to głosować na ludzi, którzy jadą do Brukseli nam szkodzić, spać w ławkach parlamentu i brać sowite wynagrodzenie.

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Taki Tam
Taki Tam 22-05-2019 22:00

LewySierpowy napisał:
Wiekszosc widze,ze nawet nie wie po co sa te wybory,zachwalaja partie,zapominajac,ze my emigranci glosujemy mimo niecheci na warszawke,
Dlatego dla przyszlych pokolen,wspolnie z zona,dla dzieci,ktore kiedys beda pokazywaly norweskim przyjaciolom Polske ,glosujemy na Adriana Zandberga,na Lewice Razem.
Jak można głosować na taką osobę, która jest powiązana genetycznie z tymi, którzy żądają od Państwa Polskiego -reparacji- wojennych za swoje mienie, które pozostało zniszczone przez wojska hitlerowskie i radzieckie.
Rodzina tego akurat osobnika, uciekła z Polski w 1967 roku do Danii, a teraz zjawił się i chce nami rządzić, by teraz, nawet i ulice, nie były Polskie a Izraelskie.
Wstyd i hańba!

-21
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 22-05-2019 21:21

Wiekszosc widze,ze nawet nie wie po co sa te wybory,zachwalaja partie,zapominajac,ze my emigranci glosujemy mimo niecheci na warszawke,a tam stoja takie kandydatury jak z pisu Saryjusz Wolski lat 70 albo LALUS z konfederacji Bosak lat 36,ktory przez nastepna kadencje niczym jego poprzednicy z Ligi Polskich Rodzin probowali krzyzem straszyc europoslow z pozostalych krajow UE.Dlatego dla przyszlych pokolen,wspolnie z zona,dla dzieci,ktore kiedys beda pokazywaly norweskim przyjaciolom Polske ,glosujemy na Adriana Zandberga,na Lewice Razem.

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
czesio. oj tam nazwisko...
czesio. oj tam nazwisko... 22-05-2019 19:38

pozytywnazołza napisał:
Satan napisał:
wolanski napisał:
10.000 tak... a po oplatach i zarciu zostaje 5-6 tys zl albo i mniej jak mas tu rodzine dzieci
W Polsce, mniemam, zyje sie za darmo?
A...zapomnialem, PiS da na jedno i na drugie.....a twoje dzieci i wnuki i prawnuki beda musieli zebrac w przyszlosci.

W Polsce zyje sie za pieniądze ,tak jak w kazdym kraju,tylko,ze zycie w Norwegi jest wybitnie drogie.. maly przyklad: za norweska tv,ktorej nie mialam! placilam 1500 koron czyli placilam za to czego nie mialam (jak dla mnie to bylo oszustwo) a w Pl za tv place 59zl z pelnym pakietem programòw,wiec gdzies sie lepiej i taniej zyje...

nie płacisz abonamentu rtv więc to też oszustwo

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
pozytywnazołza
pozytywnazołza 22-05-2019 10:00

bojfraoszlo napisał:
...no i sie ujawniłeś w końcu
...nienawiśc cie zdradziła,manipulujesz kwotami,kłamiesz,rzucasz oszerstwa,oskarżasz o donoszenie,etc...,,,robisz pod siebie,,, i nawet o tym nie wiesz...fujjj!
...zachowujesz się jakby cię ktoś spuścił z łańcucha,szczekasz,szarpiesz,jad ci z pyska leci..a wszystko tylko dlatego ,że ktoś ci obiecał kość na której nawet nie będzie mięsa.. .
...niedługo wybory a po wyborach wrócisz z powrotem do ...budy...
...jak powiada prof. Michalkiewicz i to w bardzo delikatnych słowach
...,,z wyborcami PIS nie da sie dyskutować,poprostu się nie da!,,

No.. co Ty nie powiesz....
doswiadczenia mam inne..

6
Odpowiedz