Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wybory 2017: partie socjalistyczno-lewicowa i liberalna ustaliły swoje nowe programy Polityka
Klaudia Synak, Iga Jaruszewska 03 kwietnia 2017
08:00

Wybory 2017: partie socjalistyczno-lewicowa i liberalna ustaliły swoje nowe programy

Skomentuj
Od 17 do 19 marca odbywał się krajowy zjazd partii socjalistyczno-lewicowej (Sosialistisk Venstreparti). flickr.com/SV Sosialistisk Venstreparti/ Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)
Od 17 do 19 marca odbywał się krajowy zjazd partii socjalistyczno-lewicowej (Sosialistisk Venstreparti), a dwa tygodnie później (od 30 marca do 2 kwietnia) – partii liberalnej (Venstre). Politycy dyskutowali na temat swoich nowych programów, które będą obowiązywały przez najbliższe cztery lata. Wśród propozycji SV znalazło się między innymi wyjście Norwegii z NATO i wyższy zasiłek rodzinny. Partia Venstre zaproponowała natomiast bezpłatne przedszkola i SFO dla ubogich rodzin.
W marcu odbyły się krajowe zjazdy partii socjalistyczno-lewicowej (SV) i partii liberalnej (V), podczas których politycy dyskutowali, jak będzie wyglądał program polityczny ich partii na lata 2017-2021.

W dniach 17-19 marca w Gardermoen odbył się zjazd Sosialistisk Venstreparti. Wśród propozycji znalazło się między innymi wyjście z NATO czy zwiększenie zasiłku rodzinnego (barnetrygd). Natomiast od 30 marca do 2 kwietnia w Ålesund trwał krajowy zjazd partii Venstre. Partia zaproponowała m.in. bezpłatne przedszkola i SFO dla ubogich rodzin oraz możliwość korzystania z tzw. surogacji altruistycznej.

Sosialistisk Venstreparti: „Nie” dla NATO i broni atomowej

Podczas zjazdu partii politycy poświęcili wiele czasu kwestiom obronnym. Postanowiono między innymi, że nowy rząd będzie musiał natychmiast zająć się wprowadzeniem zakazu posiadania broni atomowej.

Co więcej, partia SV chce wycofać członkostwo Norwegii w NATO. Ich zdaniem należy poświęcić więcej środków i energii na zacieśnianie współpracy obronnej państw północnych.
Reklama

„Tak” dla aborcji i donacji jajeczek

Partia socjalistyczno-lewicowa poświęciła bardzo dużo czasu na kwestie, które bezpośrednio dotykają mieszkańców Norwegii.

W nowym programie znalazło się zezwolenie na donację jajeczek. Dodatkowo, SV chce wydłużyć okres w którym kobieta samodzielnie decyduje o dokonaniu aborcji z 12 do 16 tygodnia ciąży.

Wyższy zasiłek i dłuższy urlop

Na spotkaniu politycy SV zagłosowali również za podwyższeniem zasiłku rodzinnego (barnetrygd). Jego wysokość byłaby corocznie ewaluowana.

To nie jedyne zmiany dotyczące rodzin z małymi dziećmi jakie chce wprowadzić SV.

Partia chce powrócić do dłuższego okresu pobierania zasiłku rodzicielskiego (foreldrepenger). W tej chwili trwa on 10 tygodni, zaś SV chce go wydłużyć do 14 tygodni.

Wiele rzeczy za darmo

Nowy program partii przewidział wiele innych propozycji, które mogą trafić do rodzin z dziećmi i nowo przybyłych imigrantów.

SV chce darmowych i zdrowych posiłków dla wszystkich uczniów w szkole. Co więcej, politycy chcą zapewnić dzieciom darmowe miejsca w przedszkolach i świetlicach (SFO). Planują również ulepszyć ofertę medyczną dla dzieci i młodzieży – do 20 roku życia wizyty u dentysty byłyby za darmo, zaś darmowe wizyty u lekarza rodzinnego byłyby możliwe do 18 roku życia. Bezpłatna byłaby również pomoc psychologiczna do 25 roku życia.

Według propozycji SV, kurs norweskiego dla cudzoziemców byłby darmowy lub bardzo tani. SV chce również poszerzyć ofertę darmowej pomocy prawnej o sprawy związane z dumpingiem socjalnym, deportacjami czy zdobyciem obywatelstwa.

Krótszy dzień pracy

Na zjeździe partii politycy zagłosowali również za stopniowym skróceniem dnia pracy do 6 godzin. Zmiana miałaby się odbyć bez uszczerbku na zarobkach pracowników.

Jednak nie wszystkie kwestie zostały pozytywnie rozpatrzone przez partię.

Politycy SV zagłosowali przeciwko ponownemu wprowadzeniu obowiązkowej służby wojskowej, darmowym badaniom USG, eutanazji, legalnej sprzedaży haszyszu czy temu, żeby odpowiedzialność za oddziały Barnevernet przejęły gminy.

Więcej na temat nowego programu partii można przeczytać na ich stronie.

Venstre: „nie” dla 24. rundy koncesyjnej

Podczas krajowego zjazdu partii Venstre politycy rozmawiali m.in. o polityce związanej z zasobami ropy naftowej. W swoim nowym programie Venstre postuluje o anulowanie 24. rundy koncesyjnej. Tym samym partia sprzeciwia się rządowej polityce prowadzonej w zakresie poszukiwania nowych złóż ropy.

Brak pozwolenia na eutanazję

Politycy Venstre dyskutowali także o kwestii pozwolenia na eutanazję. Liderka Partii Trine Skei Grande z mównicy ostrzegła przed podjęciem takiej decyzji.

Propozycja nie została zatem przyjęta. Partia postanowiła jednak pozwolić na tzw. surogację altruistyczną. Oznacza to możliwość skorzystania z pomocy matki zastępczej bez płacenia za tę usługę (z surogatek altruistycznych korzystają np. przyjaciele i rodzina).

O handlu w niedzielę mają decydować gminy

Zdaniem partii to lokalne władze, a nie Storting powinny podejmować decyzje, na temat tego, czy mieszkańcy mogą robić zakupy w niedzielę. Gminy mają więc same ustalać, kiedy sklepy powinny być otwarte. Venstre chce także pozwolić, by gminy samodzielnie, bez rządowych ograniczeń, decydowały o tym, w jakich godzinach można sprzedawać i serwować alkohol.

Bezpłatne przedszkola i SFO dla ubogich rodzin

Politycy Venstre uczestniczyli również w zagorzałej debacie na temat polityki rodzinnej w kraju. Jedna z propozycji zakładała darmowe przedszkola i SFO dla wszystkich dzieci. Ostatecznie została jednak odrzucona. Zamiast niej zdecydowano, że bezpłatne przedszkola i SFO będą przysługiwały tylko rodzinom o niskich dochodach.

To tylko niektóre z propozycji, które partia zamierza wcielić do swojego nowego programu wyborczego. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule na NRK.


Źródła: nrk.no, aftenposten.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas