Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia promocjina S1 i EKUZ

Zamów teraz

Polityka

Pełne porozumienie w sprawie nowego planu obronnego: historyczny dzień dla bezpieczeństwa Norwegii

Monika Pianowska

05 czerwca 2024 18:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Pełne porozumienie w sprawie nowego planu obronnego: historyczny dzień dla bezpieczeństwa Norwegii

Inwestycje w obronność Tor Tjeransen / Adventist Media Exchange (CC BY 4.0)

Po raz pierwszy wszystkie partie w Stortingu opowiadają się wspólnie za długoterminowym planem dla Sił Zbrojnych (Forsvaret). Zakłada on wzmocnienie zdolności militarnych Norwegii w ciągu najbliższych 12 lat. Oznacza to, że do realizacji założeń będą zobowiązane również przyszłe rządy.

Więcej sprzętu i ludzi

Podczas konferencji prasowej 4 czerwca Komisja Spraw Zagranicznych i Obrony przedstawiła swoje rekomendacje dotyczące nowego długoterminowego planu dla sektora obronnego na lata 2025-2036. Porozumienie oznacza, że ​​w ciągu najbliższych 12 lat na obronność Norwegii zostanie wydanych łącznie 1635 miliardów koron. W ramach inwestycji ​​norweska armia otrzyma sześć nowych okrętów podwodnych, pięć fregat, wzmocnione inwestycje w zakresie obrony powietrznej i trzy brygady armii.

Zgodnie z planem większą się zapasy amunicji i sprzętu, wysiłki pójdą w utrzymanie budynków i ważnej infrastruktury oraz zwiększenie zdolności do przyjmowania sojuszników. Do 2036 r. rząd planuje zatrudnienie około 4600 dodatkowych poborowych i 13 700 rezerwistów więcej.

Zmiany są konieczne

Rząd zapewni obronę powietrzną dalekiego zasięgu w celu ochrony przed rakietami balistycznymi krótkiego zasięgu. Podwoi ilość istniejącej obrony powietrznej NASAMS, która zostanie również zmodyfikowana w celu lepszej ochrony przed dronami i rakietami.

– Zmieniona sytuacja w zakresie polityki bezpieczeństwa sprawia, że ​​absolutnie konieczne jest długoterminowe zaangażowanie polityczne, które zapewni jasne priorytety dla Sił Zbrojnych poprzez zmianę większości politycznych – mówi przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Ine Eriksen Søreide.
Źródła: Regjeringen, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

06-06-2024 12:02

\" Coś tu jest grubo nie tak.\"
Z twoim stanem umyslowym z pewnoscia, cos jest nie tak. Idiota ma to do siebie, ze sie latwo rzuca w oczy, jak powiedzial pewien klasyk.

Myśliwy

05-06-2024 19:15

Nie wygląda to na szybkie zakończenie wojny.
Schow must go on.
Kraje NATO mają przekazywać 4% PKB na obronność. Polska ma bardzo ograniczone możliwości produkcyjne broni we własnym zakresie, więc zmuszona jest do wydawania pieniędzy u Amerykanów i Koreańczyków.
Biznes się kręci . A założeniem nie jest to ile i jakiej jakości broń będzie kupiona tylko żeby na broń wydać 4% PKB. Co za to kupią to nie ważne , ważne żeby sprzedający był zadowolony.
Ponadto minister Sikorski ogłosił że część PKB kraju co roku będziemy również przekazywać Ukrainie na jej obronność. Nie wiem jak według was , ale jak dla mnie to już za wiele. Przedkładanie interesu sąsiadów nad własnym . Coś tu jest grubo nie tak.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok