Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Polityka

Duże zmiany w norweskiej polityce. Kolejna partia rozpoczyna wyścig po władzę

Emil Bogumił

27 maja 2024 13:01

Udostępnij
na Facebooku
2
Duże zmiany w norweskiej polityce. Kolejna partia rozpoczyna wyścig po władzę

Najwięcej powodów do zadowolenia ma liderka Partii Postępu Sylvi Listhaug (druga od lewej). Fot. Morten Brakestad/Stortinget (Flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0 DEED)

Norweska Partia Postępu czwarty miesiąc z rzędu notuje poprawę wyników sondażowych. Na ugrupowanie chce zagłosować 18,5 proc. Norwegów. Niewiele więcej udało się zdobyć rządzącej Partii Pracy.
Od wielu miesięcy niekwestionowanym liderem norweskich sondaży jest Partia Konserwatywna. Ugrupowanie kierowane przez Ernę Solberg może liczyć na poparcie 23,6 proc. głosujących. Ostatnie badanie Norstatu przeprowadzone w maju dla NRK i Aftenposten wskazuje jednak, że organizacja otrzymała żółtą kartkę od wyborców. W ciągu miesiąca jej poparcie stopniało o 1,9 punktu procentowego i jest najniższe od grudnia 2021 roku. Drugie miejsce utrzymała Partia Pracy (19,6 proc.), której politycy mogą cieszyć się najlepszym wynikiem od listopada 2023 roku.

Trzecie miejsce przypadło Partii Postępu. Ugrupowanie zyskuje czwarty miesiąc z rzędu i traci do Partii Pracy zaledwie 1,1 punktu procentowego. Pozostałe organizacje nie mogą liczyć na miejsce na podium w trakcie zbliżającego się głosowania.
Wybory parlamentarne w Norwegii odbędą się jesienią 2025 roku. Rządzący wyznaczyli termin głosowania na 8 września.

Źródła: NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz012

27-05-2024 18:33

Panie kotadolf nie na miejscu jest tu obrazanie tym bardziej ze nie masz nic do powiedzenia . Wroc i siedz w swoim kraju obrazaj swoich. Daj im rządzic w swoim kraju .

kotadolf .

27-05-2024 16:17

Kolejne trafione zdjecie!
Facet przebrany (drugi o lewej) za brzydka kobiete i Swinka Piggy z ludzka twarza!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok