Polityka

Będzie mniej okręgów w Norwegii – rząd zmniejszy ich liczbę z 19 do 10

klaudia@mojanorwegia.pl

05 kwietnia 2016 14:13

Udostępnij
na Facebooku

Norwegia zostanie podzielona na 10 okręgów pixabay.com - CC0 License

Dziś minister ds. gmin i modernizacji Tore Sanner ogłosił, że do 2020 roku norweski rząd do 10 zredukuje liczbę okręgów w kraju. W planach jest również zmniejszenie liczby gmin.
Rząd chce zredukować liczbę okręgów do 10, czyli niemal o połowę w porównaniu z obecną liczbą (obecnie w Norwegii jest 19 okręgów). Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, na której minister ds. gmin i modernizacji Tore Sanner ogłosił nową liczbę okręgów w Norwegii.

– Nie zgadzam się z opinią, że doprowadzi to do centralizacji kraju. Redukcja okręgów jest dobrym sposobem, by jej uniknąć – stwierdził Sanner podczas konferencji.

Wprowadzenie zmian zajmie jeszcze dużo czasu, ale rząd ma nadzieję, że nowy podział regionów wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Są również plany zmniejszenia liczby gmin, których w tej chwili jest 428.
Reklama

Brak współpracy między okręgami

Nowy podział ma usprawnić realizację projektów modernizacyjnych, które obecnie często cierpią ze względu na utrudnioną współpracę między okręgami. Większe regiony będą bardziej odpowiedzialne za rozwój lokalnej społeczności i infrastruktury.

– Mamy wiele przykładów projektów transportowych i budowlanych, które się opóźniają ze względu na mało skuteczną współpracę między regionami – powiedział Sanner w rozmowie z gazetą Aftenposten.

Zbyt zróżnicowane zasięgi administracyjne

Problemy wynikają z tego, że każda instytucja ma inny zasięg administracyjny. Ministerstwo ds. integracji i różnorodności (IMDI) podzieliło państwo na sześć okręgów, Rada ds. konsumenckich (Forbrukerrådet) na dziesięć, Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) na siedem. Gwardia Narodowa (Heimevernet) ma siedemnaście okręgów.

Wiele instytucji dzieli kraj na pięć części: północ, południe, wschód, zachód i centrum.

Zdaniem ministra Sannera w Norwegii jest więcej okręgów niż 5, ale na pewno nie ma 19.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram