Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
5 czerwca nie pójdziesz do pracy? Partia Zielonych chce uczcić Światowy Dzień Środowiska Polityka
Maja Zych 05 czerwca 2018
13:52

5 czerwca nie pójdziesz do pracy? Partia Zielonych chce uczcić Światowy Dzień Środowiska

Skomentuj
Partia Zielonych chce, aby od przyszłego roku 5 czerwca był dniem wolnym od pracy. MN
Partia Zielonych (MDG) uznała ostatnio, że Norwegowie nie mają wystarczająco dużo wolnego i chcą dodać do kalendarza kolejne święto – nowym dniem ustawowo wolnym od pracy miałby być 5 czerwca. Odpoczynek ma się łączyć z obchodami Światowego Dnia Środowiska ONZ i być kolejnym symbolem norweskiego zaangażowania w ekologię.
Jeśli Zieloni przekonają polityków w Stortingu do swojej propozycji, już za rok Norwegowie zyskają kolejny wolny dzień.
Reklama

Światowy Dzień Środowiska – ustanowione 5 czerwca 1972 roku w Sztokholmie święto, które ma skupić się na problematyce ochrony środowiska.

Upamiętnienie norweskiej ekologii

Partia MDG, której głównym założeniem programowym jest dbanie o środowisko, zaproponowała ostatnio, żeby do norweskiego kalendarza dodać kolejny wolny od pracy dzień – 5 czerwca, czyli Światowy Dzień Środowiska.

– To najwyższy czas, aby uczcić kwestię środowiskową dniem wolnym. Angażuje ona coraz więcej ludzi i chcemy też, aby dzień środowiska był czasem, który człowiek łączy z czymś pozytywnym: wolnym w letnie upały – mówi rzecznik prasowy Partii Zielonych Arild Hermstad.

Mimo że Norwegia byłaby pierwszym krajem, w którym Światowy Dzień Środowiska jest wolny od pracy, Zieloni uważają to za świetny sposób na zwrócenie uwagi na zaangażowanie kraju w kwestie ekologii oraz danie przykładu innym państwom.

Zbyt mało wolnego

W norweskim kalendarzu oprócz niedziel jest obecnie 10 dni ustawowo wolnych od pracy. Partia Zielonych uważa jednak, że jest to zdecydowanie zbyt mało.

– Więcej wolnego podnosi jakość życia. Pragniemy większej liczby dni wolnych lub krótszych dni pracujących. Związki zawodowe od stulecia walczą o krótsze dni robocze. Nie widzę żadnego powodu, dla którego miałoby się to powstrzymać. Celem pracy jest przecież, aby wieść dobre życie – mówi Hermstad.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas