Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polacy w Norwegii

Zdjęcia z kajaka - o fotografiach Tomasza Furmanka

marysia@mojanorwegia.pl

14 grudnia 2014 06:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Zdjęcia z kajaka - o fotografiach Tomasza Furmanka


Na codzień pracuje w Institute of Marine Research w Bergen, ale w wolnym czasie wykonuje zdjęcia znane już na całym świecie. Tomasz Furmanek powiedział nam kilka słów na temat swojej pasji i nie tylko.

Tomasz Furmanek urodził się w Polsce, lecz już w wieku 6 lat znalazł się w Norwegii i mieszka tam na stałe. Zajmuje się na codzień badaniami genetycznymi i programowaniem. Jednak to, co robi w wolnym czasie, najbardziej zainteresowało media społecznościowe i prasę. Jest kajakarzem i z tej perspektywy wykonuje niezwykłe zdjęcia. Tak niezwykłe, że na swoim profilu na Instagramie ma już prawie 32 000 obserwujących!

Hjørundfjorden Sunnmøre
Hjørundfjorden, Sunnmøre, fot. Tomasz Furmanek

Zaczęło się od nurkowania 

- Zacząłem zajmować się kajakarstwem 10 lat temu - mówi Tomasz Furmanek - Wówczas lubiłem nurkować, a kajak umożliwiał mi łatwiejszy dostęp do dobrych miejsc do nurkowania. Zdjęcia zacząłem robić 2,5 roku temu. Na początku były to fotografie gór, wycieczek narciarskich i kajakarskich na profilu na Instagramie. Największą popularnością cieszyły się zdjęcia fiordów robione z kajaka. Dlatego wykonywałem coraz więcej tego typu fotografii. 

Styggevatnet Jostedalen
Styggevatnet, Jostedalen, fot. Tomasz Furmanek

Pięknie jak na zdjęciu? 

Pan Tomasz wyjaśnia, że widok uwieczniony na obrazie to unikalny moment. Możemy zaobserwować na nich ładną pogodę i spokojne morze, ale rzeczywistość bywa o wiele trudniejsza. - Niestety jest mało pogodnych dni w zachodniej części Norwegii. Na wybrzeżu nieraz bardzo wieje i są wysokie fale. Najlepszą porą jest maj. Wówczas jest jeszcze mało turystów na fiordach, a pogoda jest dobra. Jednak w morzu temperatura wody zawsze jest niska. W północnych regionach Norwegii najlepiej dla bezpieczeństwa ubierać skafander. Dobrze płynie się wąskimi fiordami, gdzie woda jest spokojniejsza. 

My jednak, gdy oglądamy zdjęcia z ekranu komputera, widzimy przepiękne widoki oraz dziób kajaka u dołu. I jesteśmy oczarowani. A Tomasz Furmanek uważa, że mimo różnych warunków, kajakarstwo jest dla niego zawsze relaksujące.

Reine, Lofoty
Reine, Lofoty, fot. Tomasz Furmanek

Różne oblicza norweskich wybrzeży 

Od ponad dwóch lat Pan Tomasz dokumentuje na swoich fotografiach zapierające dech w piersiach widoki norweskich wybrzeży. Każde zdjęcie jest inne, mimo że niemal zawsze znajdują się tu stałe elementy - dziób kajaka, woda, skały. A jednak krajobraz się zmienia - od zielonych wzgórz po lodowce. Trudno się dziwić, że autor zdjęć, podróżując w ten sposób, odzyskuje wewnętrzną harmonię i może doświadczyć niezwykłej bliskości natury. 

Nærøyfjorden
Nærøyfjorden, fot. Tomasz Furmanek

Nie moglibyśmy jednak oglądać tych wspaniałych obrazów, gdyby nie dobry sprzęt, który zawsze towarzyszy Panu Tomaszowi w jego wyprawach. Zazwyczaj korzysta z kasku z zamontowaną kamerą GoPro3+ i dzięki niej robi zdjęcia oraz kręci krótkie filmiki video. Oprócz tego, na dziobie kajaka zawsze znajduje się aparat Sony RX 100mk2 w wodoodpornym futerale. 

Sotra
Sotra, fot. Tomasz Furmanek

O życiu w Norwegii 

- Większość moich polskich znajomych w Norwegii uprawia przeróżne sporty związane z górami (narciarstwo, rowery terenowe) - mówi Tomasz Furmanek. Jednak dużo ludzi z Polski przyjeżdża tutaj w poszukiwaniu pracy. Ale pod względem klimatu, pogody, życie jest lepsze w Polsce, szczególnie w porównaniu z zachodnim wybrzeżem, gdzie dużo pada. Ale to dobre miejsce dla osób, lubiących chodzić po górach i pływać kajakiem. Dla ludzi, którzy lubią duże miasta zapewne są lepsze miejsca do emigracji. Jednak jeśli ktoś chciałby tu przyjechać z Polski, nie będzie mieć jakiś dużych problemów z przyzwyczajeniem się. 

Wszystkich zapraszmy na profil na Instagramie Tomasza Furmanka, a autorowi "kajakarskich" zdjęć życzymy odkrywania coraz wspanialszych zakątków Norwegii. 

Tomasz Furmanek
fot. Kristoffer Vandbakk


Źródła: nrk.no, dailymail.co.uk, dailystar.co.uk, ba.no, rozmowa z Tomaszem Furmankiem 
Zdjęcie frontowe: Tomasz Furmanek
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


piotr s

16-12-2014 23:21

wow wow wow

--------- --------

15-12-2014 17:18

Coś pięknego !!!

Mariola G

14-12-2014 17:38

Piekne zdjecia!!!!!!!!!!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok