Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Polacy w Norwegii

Wybitny Polak w Norwegii 2017: poznajcie laureatów [ZDJĘCIA]

Redakcja

15 maja 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Statuetki, które otrzymali laureaci. fot.Włodek Kościelniak

W minioną sobotę 13 maja w Oslo odbyła się siódma finałowa Gala Konkursu Wybitny Polak w Norwegii. Jury wybrało laureatów. Oto oni!
Kategoria Nauka: Dr inż. Elżbieta Pacyna

Doktor inżynier Elżbieta Pacyna, pracownik naukowy i główny specjalista od oceny skutków ekonomicznych zmian w środowisku Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (NILU) badającego wpływ zanieczyszczeń środowiska oraz zmian klimatycznych na życie ludzi oraz rozwój ekonomiczny. Doktor Pacyna jest współzałożycielem i konsultantem naukowym NILU Polska w Krakowie. Brała udział w 21 naukowych projektach unijnych i 6 projektach ONZ, jak również w projektach polsko-norweskich w ramach EEA Grants. Na jej koncie jest ponad 100 publikacji, w tym w najważniejszych czasopismach naukowych. Jej prace inni naukowcy zacytowali jak dotąd ponad 2000 razy.

W 2016 roku doktor Pacyna wydała wspólnie z profesorem Józefem Pacyną książkę na temat wpływu zanieczyszczeń środowiska na zdrowie ludzi. Rozprawa doktorska doktor inżynier Pacyny z roku 2010 stała się podstawą do negocjacji na temat powołania nowej konwencji ONZ do spraw redukcji i narażenia środowiska na zanieczyszczenia rtęcią w skali globalnej. Konwencję powstałą w ramach ONZ w roku 2013, zwaną „Konwencją Minamata”, uznaje się za jedno z najważniejszych osiągnięć naukowych pani doktor Pacyny. W ocenie Komisji Ekspertów praca doktor inżynier Elżbiety Pacyny jest szczególnie warta docenienia dzisiaj, w dobie ożywionej dyskusji nad wpływem skażenia środowiska na zdrowie i życie ludzkie.
Reklama
Kategoria Biznes: Dariusz Bobko

Przedsiębiorca, założyciel pierwszego w Norwegii składu budowlanego powstałego z myślą o polskich wykonawcach w roku 2010. Jego prowadzony w sposób nowatorski i oryginalny Polski Skład Budowlany odniósł duży sukces i po kilku latach został sprzedany norweskiemu holdingowi z wielomilionowym zyskiem. W 2015 roku Dariusz Bobko wraz ze wspólnikami założyli skład budowlany PSB Proff AS we Fredrikstad. W kwietniu tego roku firma otworzyła nową filię w Moss o nazwie PSBFix Interior. Skład ma się stać największym tego typu dostawcą w okręgu, a oferować będzie przede wszystkim materiały wykończeniowe oraz podstawowe materiały budowlane.

Dariusz Bobko został doceniony przez Komisję Ekspertów za przedsiębiorczość, pomysłowość, pracowitość i umiejętność dostrzegania szans biznesowych. Nie bez znaczenia jest również jego zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne Polonii w Norwegii oraz działalność charytatywną. Jako przedsiębiorca Dariusz Bobko promuje polskie marki i polką jakość, co zasługuje na szczególne podkreślenie.
Wybitny Polak jak co roku gromadzi dużą publiczność
Wybitny Polak jak co roku gromadzi dużą publiczność
fot. Włodek Kościelniak
Laureaci tegorocznej edycji
Laureaci tegorocznej edycji
fot. Włodek Kościelniak
fot. Włodek Kościelniak
fot. Włodek Kościelniak
W tym roku na Gali wystąpił Czesław Mozil
W tym roku na Gali wystąpił Czesław Mozil
fot. Włodek Kościelniak
fot. Włodek Kościelniak
Kategoria Młody Polak: Marta Radwańska

Harcerka, założycielka pierwszej Polskiej Gromady Zuchowej w Norwegii. Urodzona w Bielsku-Białej studentka drugiego roku zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie jest jednocześnie instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu podharcmistrza. Jako harcerka pełni funkcje członka zespołu do spraw promocji w Hufcu Beskidzkich ZHP, instruktora ds. pracy z kadrą w tymże hufcu oraz komendantki Kręgu Instruktorskiego „Drogowskaz”.

W Norwegii pracuje głównie z dziećmi polskich imigrantów. W tym zadaniu stawia sobie za cel uczenie zaradności i aktywizowanie do zaangażowania społecznego przy jednoczesnym pielęgnowaniu polskiej tradycji, kultury i historii. Swoją postawą i zaangażowaniem Marta Radwańska przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku Polaków w Norwegii i przykładnie zachęca oraz motywuje młode pokolenia do poznawania kultury i zwyczajów kraju rodziców. 

Kategoria Osobowość: Krzysztof Frymarkiewicz

Muzyk, współzałożyciel pierwszej w Norwegii polskiej grupy hip-hopowej „EMGR”, twórca utworów muzycznych, w tym na przykład: „300 mil do nieba”, „Droga na szczyt” czy „Walka o byt”.  W swojej twórczości skupia się na tematach związanych z codziennym życiem Polaków w Norwegii, w przystępny sposób opisując cienie i blaski emigracji.

Komisja Ekspertów doceniła jego pasję, talent do zjednywania sobie przedstawicieli różnych środowisk oraz zaangażowanie w działalność charytatywną, w tym udział w przedsięwzięciach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie Norwegii. Krzysztof Frymarkiewicz może służyć jako pozytywny przykład człowieka, który z pasji uczynił sztukę i zaraził nią innych. Choć nie ma wykształcenia artystycznego, twórczość uczynił skutecznym lekiem na emigracyjne bolączki, jednocześnie motywując innych do kreatywności. Jego postawa i zaangażowanie w działalność artystyczną są dobrym przykładem dla innych Polaków w Norwegii. 

Kategoria Kultura: Dominika Minkacz-Sira

Aktorka, założycielka teatru Open Window w Bergen, który swoją otwartą formą i rodzinnym klimatem zjednuje sobie fanów w różnych grupach społecznych. Nauczycielka, animatorka kultury, osoba pełna kreatywnej energii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu na wydziale aktorskim. Wieloletnia pracownica Askøy Kulturskole, gdzie nauczała teatru dzieci w wieku od 8 do 15 lat.Dominika Minkacz-Sira jako aktorka, lalkarka i instruktor brała udział w przygotowaniu wielu spektakli i innych projektów artystycznych w Bergen, w tym przedstawień: „Danny od den store fasanjakten” oraz „Påsken”. Współpracowała między innymi z nagradzanym na arenie międzynarodowej norweskim reżyserem Petterem Næssem.Komisja Ekspertów doceniła wszechstronność, talent i kreatywność Dominiki Minkacz-Siry, jej wytrwałość w dążeniu do wyznaczonych celów i chęć dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami. 

WYRÓŻNIENI:Dr Elżbieta Czapka (Wyróżnienie w kategoria Nauka)

Socjolog od 2007 roku związana z Norwegią i instytutem NAKMI (Norwegian Center for Migration and Minority Health), gdzie prowadzi głównie badania nad stanem zdrowia i dostępem do usług medycznych grup mniejszościowych, w tym w szczególności Polaków. Obecnie związana również z Høgskolen i Oslo og Akershus, gdzie prowadzi post-doktoranckie badania nad problemem demencji w rodzinach norweskich, somalijskich, tureckich i pakistańskich. Dzięki zaangażowaniu doktor Elżbiety Czapki udało się połączyć we współpracy wiele grup naukowych z Polski i Norwegii, w tym z Uniwersytetu w Bergen i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Komisja Ekspertów doceniła wkład doktor Elżbiety Czapki w gromadzenie istotnej wiedzy, która z czasem będzie tylko zyskiwać na znaczeniu. Specyficzna problematyka ochrony zdrowia polskich i innych migrantów w Norwegii jest tak samo niełatwa do badania, jak i niezwykle potrzebna. Określenie i zrozumienie istniejących zagrożeń oraz potrzeb imigrantów w tej dziedzinie przyczyni się do poprawy dobrostanu nas wszystkich.

Magdalena Tutka-Gwóźdź (Wyróżnienie w kategorii Kultura)

Doktor kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i pedagog od 2009 roku mieszkająca w Norwegii, gdzie działa na rzecz wzmacniania dialogu międzykulturowego. Dyrektor festiwalu Polskie Dni Filmowe we Fredrikstad i stypendystka gminy Fredrikstad w dziedzinie kultury, gdzie organizuje projekty teatralne i muzyczne. W latach 2011 - 2013 pracowała m.in. jako wykładowca w dziedzinie medioznawstwa na Uniwersytecie w Oslo, gdzie stworzyła autorski przedmiot dla studentów – „Byens symfoni”, „Symfonia miasta” i prowadziła go wspólnie z kompozytorem muzyki jazzowej i filmowej z Krakowa, Dawidem Rudnickim. W roku 2015 założyła Stowarzyszenie InDialog, które promuje dialog międzykulturowy przez sztukę.Kapituła Konkursu pragnie docenić wkład pani Magdaleny Tutki-Gwóźdź w budowanie pozytywnego wizerunku Polaka w Norwegii, propagowanie wiedzy o Polsce oraz wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez kulturę i sztukę. 


Organizatorzy i sponsorzy:

Ambasada RP w Oslo


Złoci:
– My Call
– Peters Byggservice
– Advokatfirma Garstecki & Torgersen AS
– Sjølyst Investors Nordic Assurance&Managment 

Srebrni:
– Advokatfirma Unneland AS
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram