Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Polacy w Norwegii

„Trochę polskości w Norwegii”. Rusza nowy sezon dla harcerzy w Oslo

Hanna Jelec

01 września 2017 08:53

Udostępnij
na Facebooku
1

Zbiórka zuchów PHN PHN

„Mundury, biwaki, sprawności, a przede wszystkim wartości, których uczymy się od najmłodszych lat” – tak Polskie Harcerstwo w Norwegii podsumowuje swoje spotkania. Mogą przyjść wszyscy, nawet ci starsi. – Chętnych jest tak dużo, że więcej kadry zawsze się przyda – mówi drużynowa Marta Radwańska. Pierwsza zbiórka już w niedzielę!
W niedzielę 3 września rozpoczyna się nowy sezon dla Polskich Harcerzy w Norwegii (PHN). Pierwsza zbiórka – dla zuchów – będzie mieć miejsce o godz. 11.00. – Wystarczy zjawić się na Sognsvann w Oslo – mówi Marta Radwańska, drużynowa z PHN.
Reklama

Polskie harcerstwo na norweskich ziemiach

Polskie Harcerstwo w Norwegii zrzesza wszystkich: młodszych, starszych i wędrowników. Ci najbardziej doświadczeni nierzadko zostają drużynowymi – czuwają nad zuchami, organizują czas harcerzom, przekazują grupie najważniejsze wartości związane z polską kulturą, patriotyzmem i braterstwem. – To wartości dla każdego – dodają przedstawiciele PHN.

To ważna informacja dla tych, którzy wahają się, czy ich dziecko sobie poradzi. – Trafiają do nas różne dzieci, od takich, które dopiero przyjechały do Norwegii, po takie, które się tutaj urodziły – tłumaczy drużynowa z Oslo. – Mimo że oficjalnie jesteśmy organizacją podlegającą pod norweskich skautów KFUK-KFUM, utrzymujemy tutaj swoje polskie zasady i w drużynie mówimy po polsku. Jesteśmy apolityczni, otwarci, a wartości, których uczymy są dla każdego – dodaje harcerka. Radwańska podkreśla, że podczas zbiórek i biwaków mali Polacy uczą się tego, co przyda im się w życiu i ukształtuje ich charakter. – Chodzi o zdobywanie sprawności, ćwiczenie umiejętności. Każde dziecko jest inne, dlatego staramy się później indywidualnie dopasowywać rodzaje osiągnięć do danego harcerza. To uczy, rozwija – mówi Polka.

Sprawności, biwaki i dużo polskości

Radwańska dodaje, że sama zaczynała swoją przygodę z harcerstwem w Polsce. – Rodzice zaprowadzili mnie na zbiórkę, gdy miałam 7 lat. Spodobało mi się, zostałam. 3 lata temu przyjechałam do Norwegii, ale nie chciałam rezygnować z bycia w drużynie. Jako instruktor ZHP, działam w Oslo i kontynuuję to, czego się uczyłam od małego – mówi drużynowa.

W PHN nie brakuje także kadry, która przyjechała do kraju fiordów w bardzo młodym wieku i rozpoczynała zbiórki już w Norwegii. – To świetny sposób na zachowywanie polskiej kultury – tłumaczy drużynowa.

Polka podkreśla, że kadra PHN to osoby przeszkolone. – Pracujemy z dziećmi, najmłodsze mają 6 lat. To zuchy. W wieku 10 lat przechodzą do harcerzy, a następnie do drużyny wędrowniczej. Dzięki temu można dopasować rodzaj aktywności do danej grupy wiekowej, a harcerze mogą się ze sobą lepiej zżyć – tłumaczy Radwańska.

Zbiórki:

3 września - 1 PGZ "Wiewiórki" - dzieci w wieku 6-9 lat
10 września - 8 PDH "Łosie" - dzieci i młodzież 11-16 lat
10 września - 16 PDH "Feniksy" - dzieci i młodzież 10-13 lat

Szansa także dla dorosłych

Harcerze dodają, że PHN liczy sobie obecnie prawie 40 osób. – Zainteresowanie jest naprawdę duże. Niestety, nasze „moce przerobowe” są ograniczone, dlatego wraz z dziećmi i młodzieżą na zbiórki zapraszamy także dorosłych. Ci, którzy mieli w przeszłości styczność z harcerstwem z pewnością odnajdą się w tej rzeczywistości – mówi Radwańska. Polka dodaje, że drużyna w Oslo jest w stanie zagwarantować szkolenie przyszłej, dodatkowej kadrze. – Myślę, że to naprawdę dobry sposób, na spędzenie czasu i odnalezienie elementu „Polskości” w Norwegii – zachęca przedstawicielka PHN.

Wszystkich zainteresowanych zbiórkami zachęcamy do śledzenia informacji na temat spotkań na stronie PHN.
Drużynowa Marta Radwańska z Maciejem Cirinem, założycielem harcerstwa w Oslo.
Drużynowa Marta Radwańska z Maciejem Cirinem, założycielem harcerstwa w Oslo. Paweł Dronka
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Harcerstwo jest super.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram