Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Szanse i wyzwania dla Polaków w Norwegii – relacja z Konferencji Ambasady Polacy w Norwegii
mojanorwegia@mojanorwegia.pl 26 listopada 2014
12:31

Szanse i wyzwania dla Polaków w Norwegii – relacja z Konferencji Ambasady

41
Skomentuj

Konferencja Ambasady odbyła się 20 listopada w Oslo Science Park.

Spotkanie zatytułowano "Polish Community in Norway - Opportunities and Challanges" (Polska społeczność w Norwegii - szanse i wyzwania). Organizatorem konferencji była Ambasada Polska w Norwegii przy pomocy EEA Grants i Norway Grants. Gości przywitał Ambasador Polski w Norwegii, Stefan Czmur. Tematem łączącym wszystkie wystąpienia była polska społeczność w Norwegii - Polacy, którzy stale tu przybywają i nieraz zostają na stałe, a ich barierą w porozumieniu z nowym społeczeństwem jest najczęściej brak znajomości języka.

Wystąpenie Krystyny Iglickiej-Okólskiej skupiło się na problemie utraty przez Polskę wielu fachowców, którzy w poszukiwaniu lepszych zarobków i wyższego standardu życia, wyjeżdżają za granicę. Przedstawiła w związku z tym ciekawe informacje i statystyki. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi o tym, że obecnie w Norwegii oficjalnie przebywa prawie 100 tys. Polaków, w latach 2004-2009 przyjechało tutaj ponad 13 tys. kobiet i dzieci w ramach łączenia rodzin, a Norwegia znajduje się na 5. miejscu wśród najlepszych do emigracji państw. Ponadto, pani Iglicka-Okólska zwróciła uwagę na fakt, że zatrudnienie "na czarno" staje się coraz mniej popularne. Jednak wciąż najczęściej Polacy pracują wśród swoich rodaków i porozumiewają się w pracy po polsku. Sytuacja w Norwegii była dla Polaków na tyle korzystna, że nie powrócili oni do kraju w latach kryzysu 2008-2009. 

Konferencja
fot. MojaNorwegia


Wśród tematów, które podjęła Elżbieta Czapka, znalazła się bardzo istotna kwestia, czyli jak Polacy radzą sobie z norweską opieką lekarską. Zwróciła uwagę na to, że Polacy często nie znają swoich praw - nie wiedzą na przykład, że przysługuje im pomoc tłumacza w czasie korzystania z opieki zdrowotnej. Z kolei, na wizytę do norweskiego lekarza Polacy często przyprowadzają osobę znającą język lub zabierają słownik, nieraz po prostu odwołują wizytę. Powodem tego może być nie tylko brak znajomości norweskiego, ale też brak zaufania do norweskiego lekarza. Dla Polaków problemem jest również to, że kolejnych wizyt nie prowadzi ten sam lekarz, a więc są to specjaliści, którzy za każdym razem muszą od początku zapoznać się z historią choroby.

Konferencja
fot. MojaNorwegia

Line Eldring z Fafo opowiedziała, jak wygląda sytuacja Polaków na norweskim rynku pracy. Zauważyła, że Polacy są nadal często traktowani jako jako pracownicy niższego szczebla, co wiąże się z tym, że nieraz wykonują niechcianą przez Norwegów pracę. Polacy najczęściej pracują przy konstrukcjach oraz produkcji, to również bardzo często pracownicy tymczasowi, podróżujący pomiędzy dwoma państwami, niejednokrotnie wysyłani przez agencje pracy (z powodu braku znajomości języka).

Konferencja
fot. MojaNorwegia

Większość pytanych osób przyznaje, że po wyjeździe ich standard życia podniósł się. Najistotniejszymi wnioskami, było to, że Polacy powinni inwestować w naukę języka norweskiego oraz to, że imigracja będzie wciąż postępowała.

Konferencja
fot. MojaNorwegia

Adwokat Lars Bernsen z kancelarii adwokackiej Berngaard/Sandbek opowiedział, jak w zakresie prawa i podpisywanych umów wygląda sytuacja polskich firm, które wchodzą na norweski rynek. Podkreślił, że prawo norweskie i polskie oparte jest na podobnych fundamentach, więc nie ma w tym względzie wielu różnic. Zauważył również, że Polacy muszą zwracać szczególną uwagę na kwestie podatkowe, z kolei obie strony muszą zwracać uwagę na czytanie norweskich umów - zdarzają się kruczki, przez które jedna ze stron może utracić dużo pieniędzy.

Wypowiedź Aleksandry Janaczyk opierała się na badaniach przeprowadzonych w zeszłym roku na portalu MojaNorwegia.pl na grupie 1000 ankietowanych. Prezentacja przedstawiała przede wszystkim obecność Polaków w życiu kulturalnym w Norwegii. Oto przykłady ze statystyk:

Konferencja
Aleksandra Janaczyk


Konferencja
Aleksandra Janaczyk

Marcin Krupa z TORPOLu przedstawił outline na temat swojej formy w Polsce i oddziale w Norwegii. Pierwszy kontrakt firma podpisała z Bergen Light Rail. Później nastąpiły kontrakty w Oslo. Według prelegenta polskie firmy w Norwegii są dziś lepiej traktowane niż kilka lat temu, a formalna komunikacja odbywa się już tylko po norwesku. Firma musi uporać się teraz z następującymi kwestiami: 

Konferencja
fot. MojaNorwegia

Norweski rynek jest obiecujący dla TORPOLu, ponieważ Norwegia planuje duże inwestycje.

Konferencja zawierała wiele innych tematów związanych z Polakami w Norwegii, wypowiadali się jeszcze między innymi Knut Andreas Grimstad z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu w Oslo, Sławomir Hinc z firmy PGNiG, Marta Bivand Erdal z Peace Research Institute Oslo, Håkon Halgrimsen z Arts Council Norway oraz Ingrid Brekke z Aftenposten. 

Tematy prelekcji:
1. The Poles in Norway - the Polish perspective, prof. Krystyna Iglicka- Okólska, rector of the Łazarski University in Warsaw 
2. Polish migrants in the Norwegian labour market - opportunities and challenges, Line Eldring, Fafo Institute for Labour and Social Research 
3. The Polish migrants' integration into Norwegian health care system, Elżbieta Czapka, PhD, Norwegian Center for Minority Health Research (NAKMI) 
4. Polish construction company in Norway. Challenges and opportunities as a general contractor, Marcin Krupa, Director General, TORPOL NORGE 
5. Polish Companies - Legal challenges when entering the Norwegian market, Lars Berntsen, Partner, Berngaard/Sandbek AS 
6. PGNiG in Norway - investing in the Norwegian oil and gas industry, Sławomir Hinc, PhD, Director General, PGNiG Upstream International AS 
7. The Presence of Poles in the Norwegian culture, Aleksandra Janaczyk, MojaNorwegia website 
8. ‘Norway would not have been the same without you.' How Norwegians recognize the significance of Polish culture and the value of a cultural interrelationship, Prof. Knut Andreas Grimstad, University of Oslo 
9. Polish-Norwegian cultural cooperation in the EEA Grants cultural exchange programme, Håkon Halgrimsen, Arts Council Norway 
10. Proximity and distance to Norwegian society: Some observations on the integration processes of Polish post-2004 migrants in Norway, Marta Bivand Erdal, Peace Research Institute Oslo (PRIO) 
11. Perspectives on Poland, Concluding remarks by Ingrid Brekke, Aftenposten  


Zdjęcie frontowe: MojaNorwegiaReklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
cyc cyc
cyc cyc 30-11-2014 20:42

trzeba miec honor i nie robic za 50 nok /godz

a tu jest odpowiedz na antypolonizm


histmag.org/Symfonie-antybohaterskie-czy...my-antypolskie-103641
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eliza K
Eliza K 30-11-2014 19:45

jasta102 napisał:
baga napisał:
Przynajmniej mają honor w przeciwieństwie do ciebie.
a w czym on się objawił
no ten honor
Pewnie brakiem wstydu


baga napisał:
Hindusi protestowali pod palcówkami norweskimi na całym świecie jak im Norwedzy porwali dzieci. Polacy nie protestują jak zabierają polskie dzieci nie protestują jak się ich pokazuje w taki sposób w serialu .Napisał jeden z drugim Polak protest do gazety lub do TV ??? Nie.A kto tobie zabrania pisac protesty do gazety i TV? Dlaczego nie piszesz?
Jest takie stare przyslowie - przyganiał kocioł garnkowi.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cyc cyc
cyc cyc 30-11-2014 19:24

tylko nie wiem co za cioty nauczyle norwegow oszukiwania i dlaczego maja takie przekonania

Nå er det jo helt riktig, som ambassadøren skriver, at Polens BNP har vokst en del de siste 20 årene. Men kan neppe være en sårlig jevn fordelign av godene i det polske samfunnet, med tanke på hvor mange polakker som kommer hit og er villige til å jobbe for luselønn.ale jak jeden z drugim robi u norwega za 56kr /godzine to nie dziwne

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cyc cyc
cyc cyc 30-11-2014 19:22

www.aftenposten.no/meninger/debatt/Baser...m-Polen-7737916.html

Jeg har mye forståelse for ambassadørens kritikk. Polakkene i serien kommer fra soviet-blokker, oppfører seg som de "vanlige østeuropeiske kriminelle" etter norsk tolkning, og lever sine liv som lykkeridder. Perspektivet i serien er den satiriske speil, hvor den egalistiske norske samfunn konfronteres med sin klassesamfunn av velstående nordmenn og immigrierte tjenerklasser.
Å feste dette på figuren "polsk snekker" er å tilpasse historien til den norske publikums forventninger. En godt og billig snekker har man jo bruk for. En flink polakk som presterer bedre enn kolleger og sjefen i teknologibedrift eller forskningsinstituttet er kanskje litt mindre ønsket av nordmenn. Dette er en inntrykk man har fort når man ser på polsk-norsk deltakelse i styre og råd. Norges største innvandrergruppe er ikke synlig her


Jeg ser en hovedsakelig positivt holdning til polakker i Norge, de er særlig kjent for å jobbe hardt. Jeg antar artikkelen er et forsøk på å vise at polakker er ålreite folk, og det er kanskje ikke nødvendig. Jeg kjenner ikke igjen påstander som følgende, hverken polakker med norsk/engelsk språk og norske venner, eller at de har lært å glede seg over naturen først etter de kom til Norge. "..... mange polakker som bor i Norge har norske venner, og takket være det blir de kjent med den norske måten å leve på, herunder også nordmenns nære forhold til naturen." Når det gjelder neste sitat "Polens ambassade i Oslo er interessert i ærlig refleksjon om muligheter og utfordringer for den polske emigrasjonen i Norge."

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
aga bandola
aga bandola 30-11-2014 19:22

Przynajmniej mają honor w przeciwieństwie do ciebie.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas