Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rówieśnicy nie chcą przyjść na urodziny Adriana. Jego mama prosi Polaków o przysługę Polacy w Norwegii
Anna Moczydłowska 07 czerwca 2018
08:00

Rówieśnicy nie chcą przyjść na urodziny Adriana. Jego mama prosi Polaków o przysługę

7
Skomentuj
18 urodziny Adriana wypadają 18 czerwca. fot. pixabay
Od swoich jedenastych urodzin Adrian każdego lata zapraszał rówieśników na przyjęcie urodzinowe. Niestety – nigdy nikt się nie zjawił. W tym roku chłopak cierpiący na Zespół Aspergera kończy 18 lat, a jego mama Kamila postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. W mediach społecznościowych apeluje do Polaków, by przesłali jej synowi kartki z życzeniami.

Post na polonijnej grupie, wydarzenie na Facebooku, w końcu wiadomość do redakcji Mojej Norwegii. Od razu wiedzieliśmy – akcję trzeba nagłośnić!~Zespół Mojej Norwegii

Zawsze był tort i ozdoby. Adrian czekał ładnie ubrany. Ale dzieci nie przychodziły, a jego mamie pękało serce na widok smutku ukochanego syna. Trzy lata temu przestali zapraszać dzieci do domu.

– To było bardzo przykre dla całej naszej rodziny. Przed ostatnimi urodzinami Adrian tak się stresował samym faktem ich nadejścia, że musiał zwolnić się z lekcji. Przyszedł do domu, zamknął się w pokoju, mówił, że chce, by już minęły. Zwykle ludzie czekają z radością na ten miły dzień. Mój syn przeciwnie – mówi Kamila Nowicka, mama Adriana.

I dodaje: – Wiem, jaką radość sprawiłyby mojemu synowi szczere życzenia. Dla kogoś to kilka minut poświęconych na ich napisanie, dla niego szansa, by odczarować dzień, którego nie znosi.

Urodziny Adriana wypadają 18 czerwca. Jego mama zaznacza, że nie zależy im na prezentach, ale na kilku ciepłych słowach. Ze strony Polaków pojawiły się także propozycje odwiedzin chłopaka w dniu urodzin – taka opcja niestety jednak nie wchodzi w grę ze względu na zaburzenie, na które cierpi Adrian.

– Syn nie czuje się pewnie w dużym gronie, zwłaszcza nieznanych osób, dlatego kartki z życzeniami wydały mi się najodpowiedniejszą formą – tłumaczy mama Adriana. – Nie będzie to dla niego stresujące, będzie mógł studiować je w swoim tempie i w dowolnym momencie. No i zostanie miła pamiątka. Będziemy bardzo wdzięczni za każde miłe słowo.
Adrian wraz z mamą Kamilą
Adrian wraz z mamą Kamilą archiwum prywatne

We własnym świecie

Rodzina Adriana do Norwegii przyjechała 11 lat temu, a on sam naukę w norweskiej szkole rozpoczął od drugiej klasy szkoły podstawowej. Pierwsze niepokojące symptomy dostrzegła nauczycielka – chłopiec nie łapał kontaktu z rówieśnikami, miał problemy z nauką, bardzo powoli przyswajał język.

– Zwykle dzieci ciągnie do innych dzieci. Adrian wolał być sam. Odsuwał się, zamykał we własnym świecie. Najpierw badano go w kierunku dysleksji, ale to nie było to – mówi Kamila Nowicka.

W końcu jednak diagnoza zapadła: Zespół Aspergera. Zaburzenie to objawia się przede wszystkim upośledzeniem umiejętności społecznych. Choć zazwyczaj rozpoznaje się je u dzieci już w wieku przedszkolnym, u Adriana nastąpiło to znacznie później, a samo diagnozowanie trwało łącznie trzy lata.

– W przedszkolu syn normalnie bawił się z dziećmi, wcale nie unikał kontaktu. Dopiero w Norwegii zespół zaczął dawać objawy. Długo nie wiedziałam, czy Adrian alienuje się przez brak znajomości języka, czy to jednak poważniejszy problem – wspomina mama chłopca.
Obecnie Adrian uczy się według indywidualnego toku nauczania. Część lekcji odbywa wraz z rówieśnikami, część – sam na sam z nauczycielem. Chłopiec ma także wydzielone specjalne pomieszczenie, w którym może odpocząć od nadmiaru bodźców.

– To spokojny i wrażliwy chłopiec – podkreśla mama Adriana. – W szkole nigdy nikt nie skarżył się na jego zachowanie. Na szczęście od momentu wdrożenia zmian w edukacji, wszystko zaczęło się układać i biec swoim – a raczej Adriana – tempem do przodu. Dlatego też tak bardzo chciałabym, aby w swoje osiemnaste urodziny był uśmiechnięty.

Chcesz wysłać Adrianowi kartkę lub list?

Adres:
Adrian Nowicki
Tryggvangveien 38
1458 Fjellstrand
Nesodden

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
mateuszsingiel1
mateuszsingiel1 09-06-2018 11:14

Hamburg i cala moje ekipa MMA jest z Toba wysylamy wysylamy nie czekamy Kartki leca z calego swiata...Swietny pomysl brawo dla mamy

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kkkkk1
kkkkk1 07-06-2018 23:20

Przykre to.Ale swietnie to rozumiem bo tez mam syna z autyzmem i mieszkamy w Norwegi. I myslalam ze sami jestesmy z tym wszystkim. Kartke wysylam jak szybko sie da.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 07-06-2018 21:38

respekt dla pani powodzenia

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 07-06-2018 21:08

Znam to uczucie z własnego doświadczenia,może nie aż ekstremalne ale blisko, nie jest to fajne.
Pozdrawiam tata autystycznego chłopca i dziewczynki z ADHD.

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Aga Drevnika
Aga Drevnika 07-06-2018 20:54

Pozdrowienia dla Adriana,kartke jutro wysylam razem z moja dwojka autystycznych dzieci w podobnym wieku i z podobnymi problemami.Trzymajcie sie cieplo,i nie sluchajcie osob ktore zupelnie nie rozumieja innych od siebie.

21
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sylwia K
Sylwia K 07-06-2018 20:24

Zespol Aspargera to jest choroba, a nie reakcja na zmiany srodowiska....

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 07-06-2018 18:48

Norwegia mu nogi podkosiła znam coś na ten temat. Zmiana środowiska i bariera językowa oraz kulturowa. Chłopak się zamknął w sobie. Fobia społeczna. itd. Z tego da się wyjść ale nie szybko. Dać mu kartkę papieru i ołówek. Zamknięci ludzie często wylewają swoje emocje na papierze i zostają niezłymi malarzami, pisarzami?

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas