Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przeprowadzka do Norwegii – krótki poradnik o tym, co załatwić tuż przed wyjazdem Polacy w Norwegii
Justyna Kotowiecka 16 kwietnia 2016
08:00

Przeprowadzka do Norwegii – krótki poradnik o tym, co załatwić tuż przed wyjazdem

3
Skomentuj
Jak przygotować się do przeprowadzki z Polski do Norwegii? Fot. Fotolia - royalty free
Coraz więcej Polaków decyduje się połączyć rodziny i na stałe przenieść się do Norwegii. Stres związany z przeprowadzką jest nieuchronny, ale można go zmniejszyć. Wystarczy, że krok po kroku będziemy postępować według ustalonej listy zadań.
I nadszedł ten wielki dzień. Dzień przeprowadzki. Emocje sięgają zenitu, niepewność miesza się z ekscytacją. Wyjeżdżamy. Najczęściej pierwszy wyrusza mężczyzna, a potem jak już się zaaklimatyzuje, dołącza kobieta i dzieci. Zdarza się, że pakują się wszyscy naraz, bo krótka rozłąka łączy, długa – niszczy związek. Niezależnie z kim i jak wyrusza się na emigrację, należy się do niej odpowiednio przygotować. Przeprowadzka nie musi się wiązać z ogromnym stresem, jakiego można się spodziewać. Nastawienie psychicznie ma również niemałe znaczenie. Grunt to pewność, że w nowym miejscu razem rodziną można stworzyć godny pozazdroszczenia, pełen miłości dom.
Reklama
O czym trzeba pomyśleć, będąc jeszcze w Polsce: 

  • Zebranie dokumentów.
Akty urodzenia, świadectwa pracy, akt małżeństwa, dyplomy z uczelni oraz zaświadczenie z urzędu gminy o niepobieraniu świadczeń socjalnych lub o ich wysokości. Najlepiej, aby wszystko przetłumaczyć na język norweski lub angielski. Bardzo często zdarza się, że podczas rejestracji brakuje jakiegoś dokumentu, więc nie można dokończyć sprawy. 

  • Nauka języka norweskiego.
Zdecydowana większość Norwegów mówi po angielsku, niemniej teraz, gdy konkurencja na rynku pracy jest coraz większa, pracodawcom to nie wystarcza. Warto znać choćby podstawowe zwroty w języku norweskim i wykazać chęć do dalszej nauki. Aby czuć się w tym kraju dobrze, wcześniej czy później i tak będzie trzeba porozumiewać się z Norwegami w ich języku. Należy mieć tego pełną świadomość. 
 
  • Zamknięcie swoich spraw w Polsce.
Powinno się zrezygnować z usług, z których nie będzie się już korzystać, jak np. z telewizji kablowej, abonamentu na telefon czy Internetu. 

  • Rozmowa z dziećmi.
Trzeba przygotować je na nadchodzące zmiany. Dzieci, szczególnie w wieku szkolnym, mogą wszystko przeżywać o wiele bardziej, niż może się wydawać. Należy wypisać je ze szkoły, zadbać o to, by miały czas na pożegnanie swoich przyjaciół. Nie warto martwić się jednak na zapas. Z pewnością poważna rozmowa upewni je, że w nowym miejscu odnajdą się szybko, a co więcej, zdobędą bogate i szczęśliwe wspomnienia oraz nawiążą wspaniałe relacje. 

  • Wizyta u lekarza.
Powinno się zrobić podstawowe badania i odwiedzić dentystę. W Norwegii osoby pracujące mają ubezpieczenie zdrowotne. Większość usług jest darmowych, ale nie dentysta. Przed wyjazdem warto wyrobić sobie europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ona niezbędna w nagłych przypadkach.

  • Znalezienie mieszkania.
Warto jeszcze w kraju rozejrzeć się za mieszkaniem do wynajęcia albo mieć się gdzie zatrzymać na kilka dni, zanim nie znajdzie się czegoś odpowiedniego na miejscu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jedzenie w Norwegii jest o wiele droższe niż w Polsce. 

  • Poszukiwanie informacji.
Przed przewprowadzką do Norwegii należy zrobić porządne rozeznanie. Czytać informacje zamieszczane na portalach norwesko-polskich, kupić odpowiednie książki lub przewodniki. Warto zachować ostrożność z wszelkiego rodzaju grupami na Facebooku. Trzeba zrozumieć, że historie innych ludzi nie będą i nie muszą się pokrywać. Każda sytuacja jest indywidualna. Ludzie mają inne charaktery, doświadczenia, odporność na stres i podejście do życia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Solomun .
Solomun . 16-04-2016 16:55

Kup bilet na Wizzar weź zaskórniaki z DnB lub Nordea jedz do PL odnow PESEL i Walcz z Systemem za 1200zl na msc

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
halina manka
halina manka 16-04-2016 15:55

przeprowadzka do Polski po 10 latach, co należy załatwic. Halina

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas