Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polacy w Norwegii

Polskie szkoły w Norwegii

marysia@mojanorwegia.pl

03 lutego 2015 12:22

Udostępnij
na Facebooku
11
Polskie szkoły w Norwegii


Przeprowadzka do innego kraju wcale nie musi oznaczać zerwania z polskim szkolnictwem.

Poniżej znajduje się lista polskich szkół w Norwegii. Dzięki takim miejscom dzieci mogą uzupełnić swoją wiedzą zdobytą w szkole norweskiej.

Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Oslo


Placówka podlega Ministerstwu Edukacji i Nauk Rzeczypospolitej Polskiej. Przez wiele lat była filią Punktu Konsultacyjnego w Sztokholmie, samodzielnie funkcjonuje od 2001 roku. Na stronie internetowej można poznać plan lekcji dzieci, wymagane lektury i podręczniki. Obecnie dyrektorką szkoły jest Katarzyna Słabowska-Wachowiak, a zajęcia odbywają się w Toyen Skole przy Hagegata 19, 0577 Oslo. 

Polska Szkoła Sobotnia im. Św. Jana Pawła II w Oslo


Na stronie placówki czytamy: "Nasza szkoła powstała w celu krzewienia polskiej kultury wśród polskich dzieci mieszkających w Norwegii (...) na zebraniu rodziców 31 lipca 1988 r. w Eikeli (...)". Nauczyciele realizują Podstawę programową dla uczniów polskich uczących się za granicą Ministarstwa Edukacji Narodowej. Stanowisko dyrektora zajmuje Hanna Sand, zajęcia odbywają się w Rustad Skole przy Paal Bergs vei 30, 0692 Oslo. Strona internetowa prezentuje wydarzenia, statut, kadrę, plan lekcji, kalendarz, program nauczania i wiele innych. 

Pilni uczniowie
fot. commons.wikimedia.org

Polska Szkoła w Bergen


Szkoła powstała w 2009 roku, jest miejscem, gdzie uczniowie chodzą na lekcje języka polskiego, historii i geografii Polski oraz wiedzy o społeczeństwie. Placówka realizuje zajęcie na wszystkich szczeblach edukacji: przedszkola, podstawówki, gimnazjum oraz liceum. Dzięki stronie internetowej poznamy wszystkie szczegóły dotyczące życia szkoły oraz zapisów. Funkcję dyrektora pełni Magdalena Ihnatowicz, zajęcia odbywają się w Løvås Skole na Fyllingsdalen, Nebbeveien 1. 
Polska Katolicka Szkoła Sobotnia w Stavanger


Celem szkoły jest nauka języka polskiego, historii Polski oraz prowadzenie katechezy, pielęgnowanie polskich wartości, pozytywnego stosunku do norweskiej kultury, uczenie dzieci zrozumienia, szacunku i tolerancji. Na stronie internetowej możemy przeczytać cały statut oraz poznać szczegóły nauczania. Dyrektorem szkoły jest Antoni Czajkowski. Zajęcia prowadzone są w Tjensvoll Skole przy Tjensvollveien 54, 4021 Stavanger. 

Szkoła
fot. pixabay.com

Polska Społeczna Szkoła Sobotnia we Fredrikstad 


Szkoła istnieje we Fredrikstad od 6 lat i funkcjonuje w Cicignon skole przy Skolegata 2. Zbigniew Górski i Agnieszka Kajda są dyrektorami. Dzięki stronie internetowej poznamy wszystkie klasy, wychowawców, kółka zainteresowań i inne szczegóły z życia szkoły. 

Szkoła Kultury Polskiej w Trondheim


Szkołę prowadzi dyrektor Monika Stec. Celem nauczania jest uzupełnienie programu szkół norweskich oraz zapewnienie dzieciom przebywanie wśród polskich rówieśników. Równocześnie z lekcjami prowadzona jest również zerówka. Zajęcie odbywają się w pomieszczeniach socjalnych St. Olav domkirke przy Schirmers gate 1, 7012 Trondheim. 

Polska Sobotnia Szkoła w Moss im. Jana Brzechwy


Wszystkie szczegóły na temat szkoły zebrane zostały w naszym listopadowym artykule. Funkcję dyrektora pełni Izabela Bielińska i to dzięki niej mogliśmy przekazać Wam najważniejsze informacje. Zajęcie odbywają się w Melløs skole, Roald Amundsens gata 2, 1524 Moss. Strona internetowa szkoły → klik

Czytanie
fot. pixabay.com

Oprócz wymienionych szkół, w Norwegii funkcjonue sporo sobotnich/niedzielnych punktów szkolnych przy parafiach katolickich. Więcej na ich temat możemy dowiedzieć się bezpośrednio w parafiach. 


Źródła: pracaiżycie.pl, oslo.msz.gov.pl, polskaszkolawoslo.no, szkolapolska.no, polskskole.no, szkolawstavanger.no, szkolapolska.com.pl, polska-szkola.pl, polskaszkolawmoss.com 
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Katarzyna Gorska

30-01-2016 22:36

Witam!
W zasadzie nie chodzi mi o polska szkole, ale poniewaz dziala Pani w Fredrikstad to moze orientuje sie Panie takze w szkolach norweskich?
Za kilka miesiecy bede przeprowadzac sie do.. no wlasnie Sarpsborg czy Fredrikstad, gdzie lepiej? Moja corka od przszlego roku szkolnego zacznie 7-ma klase. Moze wie Pani cos na temat, ktora szkola jest dobra, w jakiej okolicy dobrze jest mieszkac, wlasnie pod katem szkoly. Jezeli bylaby Pani w stanie udzielic mi jakichs informacji na ten temat, bylabym b. wdzieczna
Pozdrawiam
Justyna

cyc cyc

05-02-2015 12:04

zupelnie jak bojowkarz SZSP/ Owsiak a nigdy nie byl studentem
zreszta wiadom kto za kommuny mogl dostac paszport

Dorota Hansen

05-02-2015 11:02

Nie zapedzajcie sie tak...

Ja mam do Jasty duze zaufanie i wierze gleboko, ze on wie wszystko na tematy mnie interesujace...np. krzywych luf do dzial.
Na inne tematy tez wie duzo, ale one mnie niezbyt interesuja.

Wypowiadac sie nie powinnien obludny cycek. On powinien zalozyc szkole sledczych i oddanych szpiegow Wielkiej Polski od Morza do Morza!

Jasta - swietne zdjecie. Pokaz wkrotce nowe tatuaze, tesknie za nimi.

cyc cyc

05-02-2015 10:53

ong tylko plynie z przadem mainstreamowego scieku
a wiadomo co plywa z pradem

cyc cyc

05-02-2015 09:55

przeciez on szkoly w zyciu na oczy nie widzial nawet na obrazku

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram