Polacy w Norwegii

Polski akcent w stolicy: pomnik budowlańca stanie w centrum Oslo

Redakcja

21 marca 2019 12:38

Udostępnij
na Facebooku
7

Na razie trwają negocjacje, gdzie ostatecznie ma stanąć sześciometrowy pomnik. materiały prasowe

W czwartek 28 marca przewodniczący związku budowlanego Byggeforening Idar Molstad poinformował o nowej inicjatywie w stolicy Norwegii. Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta wydano zgodę na budowę pomnika, który ma stanąć w centrum miasta już pod koniec roku. Rzeźba ma być podziękowaniem dla zagranicznych pracowników za ich wkład w budowę Oslo.
Z inicjatywą wyszedł związek Byggeforening, który zrzesza wiele osób zatrudnionych w branży budowlanej – w większości pochodzących z Polski.
Reklama

Ma być formą podziękowania

Pomysł budowy pomnika budowlańca powstał już w ubiegłym roku podczas jednego ze spotkań Byggeforening. W ten sposób przedstawiciele związku chcą nie tylko podziękować zagranicznym pracownikom, ale też zwrócić uwagę reszty społeczeństwa na ogrom pracy, jaką wykonują imigranci w branży budowlanej.

–  Prawda jest taka, że większość osób, które pracują w Norwegii na budowach, to obcokrajowcy. Przecież każdy z nas przechodząc obok słyszy, jak pracownicy rozmawiają ze sobą po polsku. Warto sobie dlatego zadać pytanie: gdzie bylibyśmy bez nich? Uważam, że pomnik, to wyjątkowo dobry sposób, aby powiedzieć „dziękuję” ­– mówi Molstad.
Wstępny projekt pomnika
Wstępny projekt pomnika materiały prasowe

Duży entuzjazm u polityków

Pomysł niemal jednogłośnie poparli też radni z Oslo, którzy także uważają, że jest to najlepszy sposób na podziękowanie tysiącom imigrantów, którzy ciężko pracują na norweskie dobro wspólne.

– Pomnik ma przedstawiać pracownika budowlanego z Europy Wschodniej, który będzie stał na cokole z napisem "tusen takk”. Liczymy, że w ten sposób zwrócimy większą uwagę na ogrom pracy, jaką wykonują w naszym kraju obcokrajowcy. Bez nich nie byłoby połowy tych budynków i ulic, którymi możemy cieszyć się dzisiaj – mówi reprezentantka Rady Miasta Runa Beresen.

Stanie w centrum

Ponad sześciometrowy pomnik (Byggearbeidermonument) będzie przedstawiać pracownika budowy. Możliwe, że do projektu zostanie dodany charakterystyczny element – prawdziwe cegły, ułożone w symboliczny napis „OSLO”. 

Jak na razie nie jest jeszcze pewna dokładna lokalizacja pomnika, jednak mowa jest tu o jednym z placów w centrum miasta. Brana jest pod uwagę m.in. ulica Holmens gate na Aker Brygge.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan

02-04-2019 15:30

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
RafalCytrowski

01-04-2019 21:15

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Keri H

01-04-2019 19:15

Hahahahahahaaha. 1 kwietnia.

Looki

01-04-2019 13:56

Prima aprilis

Jan ze Stavanger

01-04-2019 13:39

już dawno to powinni zrobić. Gdyby nie my to norasy dalej by mieszkali drewnianych domkach!!!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram