
Foto: iLogic News / Krzysztof Borowiak |
Odznaczenie to stanowi wyraz uznania i wdzięczności, jaką władze polskie pragną wyrazić Tonsbergowi za organizowanie akcji pomocy humanitarnej dla Polski głównie w okresie Stanu Wojennego w latach 1981-83 znanej, jako „Leki dla Polski".
W jej ramach przesłane zostały do Polski leki, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny o wartości około 2,5 mln USD. Pomoc ta trafiała przeważnie do placówek medycznych w Koszalinie i Inowrocławiu.
Odrębnym polem działalności humanitarnej pana Ole Tonsberga była pomoc Centrum dla Niewidomych Dzieci w Laskach.
Wsparł finansowo budowę siedziby gimnazjum i basenu pływackiego w Centrum, a także sfinansował ze swoich prywatnych środków wizytę grupy dzieci i kierownictwa Centrum w Norwegii.
FOTO: Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej dla Ole Tonberga
Beneficjentami wsparcia udzielanego przez pana Ole Tonsberga byli nadto bezdomni w Warszawie, dla których organizowane są corocznie bożonarodzeniowe i wielkanocne posiłki świąteczne.
Dodatkowo włożył swój udział finansowy w polskim oddziale Mother Teresa Circle, organizacji, której działalność nakierowana jest na pomoc ludziom dotkniętym AIDS.
‘'Dzielenie się z biedniejszymi jest obowiązkiem chrześcijańskim, który pan Ole Tonsberg wypełnia swoim życiem i posługą w stopniu zasługującym na najwyższe uznanie i głęboki szacunek. Tworzy on wzór do naśladowania również dla nas Polaków, którzy sami w coraz to większym stopniu jesteśmy w stanie pomagać innym.''- zaznaczył, ambasador Wojciech Kolańczyk, podczas uroczystości.
W ceremonii udział wzięła, rodzina i przyjaciele odznaczonego, przedstawiciele władz polskich i norweskich. Pośród nich; Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Józef Glemp, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Bernt Eidsvig i Ksiądz Prałat Lucjusz Skolik.
Tego samgo dnia Ole Tonsber obchodził swoje 70 - te urodziny. Kardynał Józef Glemp podczas swojego przemówienia przybliżył postać jubilata.
„Ole ma dużo krwi z dobrych Wikingów, kocha swoją ojczyznę bo ona jest w świecie i pomaga tym, którzy chcą poznać, także jego piękno" - powiedział Józef Glemp.
Na zakończenie uroczystośc zaproszeni goście, wznieśli toast za zdrowie jubilata.
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować