Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
3
Skomentuj
Redakcja 16 maja 2009
23:08
Polacy w Norwegii

Informacja Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Oslo

Wybory do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca 2009 r.

W
Norwegii powstały dwa obwody głosowania: Oslo i Bergen. Głosowanie odbędzie się w niedziele, 7 czerwca 2009 roku, w godzinach 8.00 –20.00.


Siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej w Oslo jest Ambasada RP w Oslo - OlavKyrres Plass 1, 0244 Oslo (wejście od ulicy Bygdøy).
Szkoła Katolicka Sw.Pawła, Christiesgate 16, 5015  w Bergen.
W głosowaniu w Oslo lub w Bergen wziąć udział mogą wyborcy przebywający w Norwegii i posiadający ważne polskie paszporty lub dowody osobiste. Warunkiem uczestnictwa w wyborach jest uprzednie wpisanie sie do spisu wyborców sporządzanego przez Konsula RP w Oslo oddzielnie dla każdego obwodu głosowania w Oslo i w Bergen.

Dotyczy to wszystkich wyborców – obywateli polskich przebywających w Norwegii na stałe jak i czasowo.
 Zgłoszenie do spisu wyborców.Wpisu na liste wyborców – oddzielnie dla Oslo i Bergen - dokonuje sie na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego elektronicznie: https://secure.e-konsulat.gov.pl/
wybory
(po wejściu na stronę należy postępować zgodnie z instrukcja: wybrać kraj, obwód głosowania, wypełnićformularz zgłoszenia, możliwe wydrukowanie potwierdzenia rejestracji).

Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów, tj. 2 czerwca 2009 r. Obywatel polski stale zamieszkujący za granica (np. w Norwegii), może wziąć udział w głosowaniu w Polsce na podstawie zwanego polskiego paszportu, jeśli udokumentuje, stale zamieszkuje za granica. Podstawa dopisania takiego wyborcy do spisu nie może być  okazanie dowodu  osobistego, nawet w przypadku wyborców zamieszkujących stale zagranica na obszarze Unii Europejskiej lub innego kraju, do którego wjazd jest możliwy na podstawie dowodu osobistego.

Udokumentowanie zamieszkiwania za granica polega na okazaniu komisji dokumentu potwierdzającego ten fakt. Dokumentem takim jest na przykład:
karta stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granica, dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granica itp. Osoby, które przyjadą do Norwegii z Polski, jeśli nie wpiszą sie do spisu wyborców w Ambasadzie RP w Oslo, będą mogły wziąć udział w głosowaniu wyłącznie po okazaniu komisji wyborczej zaświadczenia o prawie do głosowania wystawionego przez urząd gminy /miasta miejsca zamieszkania w Polsce. Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl , opublikowane zostały wszystkie akty prawne i informacje dotyczące wyborów.

Więcej informacji Wydziału na stronie Ambasady:
www.oslo.polemb.net.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jalu Bielizaki
Jalu Bielizaki 01-06-2009 01:16

Jakiś link na kandydatów???

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ania X
Ania X 23-05-2009 16:44

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Yatsek :)
Yatsek :) 23-05-2009 01:21

taaa... ilez to trzeba bylo sie naczekac.... ) dziekujemy!! Rodacy )

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas