Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną przez MultiNOR oraz zobowiązuję się do jego przestrzegania.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od MultiNOR sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gdańsku (80-386) przy ul. Lęborskiej 3B, KRS 0000546209, NIP: 584-273-49-23, na podany adres poczty elektronicznej informacji handlowych (w rozumieniu art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną) dotyczących produktów i usług MultiNOR, a także w celu przedstawienia i zaoferowania mi przez Administratora lub jego partnerów innych produktów lub usług związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Zostałem pouczony, że w każdej chwili mogę wycofać udzieloną zgodę.
Administratorem Twoich danych osobowych jest MultiNOR sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gdańsku (80-386) przy ul. Lęborskiej 3B, KRS 0000546209, NIP: 584-273-49-23. Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w prosty i przejrzysty sposób w Polityce Prywatności. Warunkiem przesłania danych w formularzu jest zapoznanie się i akceptacja Polityki Prywatności. Wysyłając swoje dane w formularzu oświadczasz, że zapoznałeś się tym dokumentem i akceptujesz go w całości.
Wyrażam zgodę na używanie przez MultiNOR sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gdańsku (80-386) przy ul. Lęborskiej 3B, KRS 0000546209, NIP: 584-273-49-23 lub podmioty działające na jej zlecenie – telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefonów, komunikatorów głosowych, komputerów i podobnych urządzeń) dla celów marketingu bezpośredniego w rozumieniu art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne, dotyczącego w szczególności produktów i usług MultiNOR, a także w celu przedstawienia i zaoferowania mi przez MultiNOR sp. z o.o. sp. k. lub jej partnerów innych produktów lub usług związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Zostałem pouczony, że w każdej chwili mogę wycofać udzieloną zgodę.
Odwołanie od podatku:
Zniżka 10% (Standardfradrag)
Ulga podatkowa 10%, nazywana również zniżką 10% przysługuje przez 2 lata od momentu podjęcia stałej pracy w Norwegii. Szczególnie opłacalna jest dla osób, które same ponosiły koszty utrzymania w okresie zatrudnienia w Norwegii, a nie mają prawa do innych odpisów. Ulga pozwala na odliczenie 10% od opodatkowanego dochodu brutto. Odpis może maksymalnie wynosić 40 000 NOK.
UWAGA: Miesiące kwiecień i maj są czasem rozliczeń podatkowych za rok ubiegły. Odwołania od podatku można składać przez cały rok, jednak zaleca się ich składanie w miesiącach poza szczytem rozliczeń podatkowych. Termin złożenia odwołania za rok poprzedni to 6 tygodni od momentu ogłoszenia wyniku rozliczenia (Skatteoppgjør / Tax Assessment Notice). Urząd skarbowy zwykle przyjmuje również dokumenty nadesłane po terminie. Odwołanie złożone po upływie 12 miesięcy od daty publikacji wyniku rozliczenia podatkowego może zostać nierozpatrzone, aczkolwiek istotne jest podanie powodu opóźnienia. Podatnicy w swoich odwołaniach mogą odnosić się do zeznań za ostatnie 10 lat, jednakże urząd w rzeczywistości rozpatruje wnioski dotyczące ostatnich 2 lat podatkowych.
Rok 2018 był ostatnim rokiem podatkowy, za który można było rozliczyć się z uwzględnieniem ulgi 10%
Korzystając z ulgi 10% podatnik decyduje się nie tylko na pomniejszenie kwoty obciążonej podatkiem o 10%, ale również na dodanie do dochodu brutto wszystkich przychodów w tym diet itp.. Odpis ten jest zatem nieopłacalny w przypadku, gdy pracownik otrzymywał świadczenia bądź, gdy pracodawca pokrywał koszty związane z utrzymaniem w Norwegii. Wymienione benefity zostaną dodane do dochodu brutto i opodatkowane, a tym samym prawdopodobnie zmniejszą ewentualny zwrot.
Ulga jest najbardziej opłacalna w przypadku osób samotnych, nie mających prawa bądź dokumentacji do ubiegania się o status pendler oraz które osobiście ponosiły koszty życia i pracy w Norwegii.
Ulga nie jest przyznawana automatycznie. Należy o nią wnioskować składając odwołanie od podatku.
W przypadku, gdy współmałżonek ma prawo do zniżki 10 % to również musi się o nią ubiegać. Jeśli natomiast jeden z małżonków nie ma prawa do ulgi 10 %, drugi również ją traci. Reasumując: albo obydwojgu przysługuje ulga albo żadne nie może z niej skorzystać.
Ulga przysługuje przez 2 kolejne lata od momentu, gdy osoba przybywała i pracowała w Norwegii więcej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy lub 270 dni w ciągu 36 miesięcy. Jeśli powyższe kryteria nie zostaną przekroczone, a podatnik przebywa w Norwegii nie dłużej niż średnio 90 dni w jednym roku i nie więcej niż 183 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy to ulga przysługuje każdego roku.
Wymagane dokumenty do odwołania – ulga 10%:
Skatteoppgjør (ang. Tax Assessment Notice) za rok, za który składamy odwołanie - roczny wynik rozliczenia podatkowego przesyłany po rozpatrzeniu wypełnionego zeznania podatkowego przez urząd skarbowy- dokument dostępny w profilu Altinn,
Utskrift av likningen (ang. Tax Assessment) za rok, za który składamy odwołanie, dokument jest przesyłany wraz z wynikiem rozliczenia podatkowego (Skatteoppgjør) - dokument dostępny w profilu Altinn,
Lønns- og trekkoppgave za rok, za który składamy odwołanie (PIT od norweskiego pracodawcy, określający wysokość zarobków w Norwegii za dany roku oraz wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy)
Årsoppgave - rozliczenie roczne wydawane przez NAV za rok, za który składamy odwołanie - dokumentujące zasiłki pobrane w ciągu roku roku (np. zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek chorobowy),
Kody MinID inaczej zwane kodami PIN są jednym z elementów potrzebnych do logowania do systemu Altinn i złożenia odwołania od podatku drogą elektroniczną (Co to są kody PIN i jak je uzyskać?)
Jedną z form rozliczania się jest uwzględnienie 10% ulgi. Czy mógłbyś powiedzieć na czym ona polega?
Ulga 10% to specjalny odpis podatkowego, który przysługuje podatnikom, dla których 2014 rok był pierwszym bądź drugim rokiem pracy.
A jak się ją oblicza?
Bardzo prosto. Stanowi ona 10% uzyskanego w skali roku dochodu brutto. Jednak wartość odpisu nie może przekraczać kwoty 40 000 koron.
Często padają pytania czy ulgę 10% można łączyć z innymi sposobami na rozliczanie się?
Ulga 10% może być łączona z drugą klasą podatkową. Natomiast wyklucza odpisy związane chociażby z statusem pendler, więc jeśli mamy możliwość rozliczania się w statusie pendler lub zniżce 10% należy wybrać jedną z tych dwóch form odpisów.
Podobno zdarza się tak, że rozliczanie się według ulgi 10% może być mniej korzystne niż bez tej ulgi? Jak to wygląda w praktyce?
Ulga 10% jest przeznaczona dla osób, które spełniają ten warunek, który podałem na początku, ale poza tym osoby te muszą wszystkie koszty związane z życiem i pracą w Norwegii pokrywać w własnym zakresie. Jeżeli zdarzyło by się tak, że na przykład pracodawca pokrywałby jakieś koszty związane z zakwaterowaniem, podróżami czy z wyżywieniem, wówczas zniżka 10% może w ogóle się nie opłacać, ponieważ wszystkie świadczenia od pracodawcy są wliczone do dochodu brutto, co zwiększa generalnie podstawę do opodatkowania, tym samym zwiększa podatek należny.
Jak sprawdzić czy ulga 10% będzie się opłacać?
Można to dosyć łatwo sprawdzić patrząc na swoje Lønns- og trekkoppgave, czyli roczne zestawienie dochodów i potrąceń od pracodawcy. Jeżeli widzimy, że jest tam wyszczególnionych sporo pozycji, są to pozycje na przykład związane z wyżywieniem, zakwaterowaniem czy podróżami, są to świadczenia, które pracodawca zapewniał niejako bezpłatnie pracownikowi, wówczas można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że zniżka 10% nie będzie się opłacać.
Zniżka 10% jest ulgą podatkową, z której można skorzystać przy rozliczeniu za pierwszy i drugi rok pracy w Norwegii. Ulga jest szczególnie opłacalna w przypadku osób nie mogących rozliczać się jako pendler.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.