Gdy zwrot podatku nie wpłynie na konto: czek ze Skatteetaten – co z nim zrobić? Podatki w Norwegii
info@multinor.no 29 października 2017
08:00

Gdy zwrot podatku nie wpłynie na konto: czek ze Skatteetaten – co z nim zrobić?

8
Skomentuj
Czek wędruje do osób, których numery bankowe zostały błędnie podane lub nie znajdują się w systemie. MN
Zwrot podatku z Norwegii to raczej powód do radości niż zmartwień. Wszystko może popsuć jednak fakt, że pieniądze otrzymaliśmy nie na konto, ale w formie czeku. Jak tego uniknąć?
Okres rozliczeń w Norwegii rozpoczyna się w kwietniu, a kończy dopiero pod koniec października. Skatteetaten kończy przyjmowanie zeznań podatkowych w maju i zwykle w drugiej połowie czerwca rozpoczyna wysyłkę wyników rozliczenia. O sposobie otrzymania zwrotu podatku dowiadujemy się już na wstępnym rozliczeniu (Skattemelding). W tym roku 15 maja upłynął termin, aby zarejestrować numer konta, na który zostanie wysłany ewentualny zwrot podatku.
Reklama

Zwrot podatku

Osoby, które zapłaciły za dużo podatku lub skorzystały z przysługujących ulg i odpisów, mogą liczyć na zwrot podatku. Forma, w jakiej zostanie przekazany, uzależniona jest od danych zgromadzonych w urzędzie. W większości przypadków urząd dokonuje rozliczenia za pomocą przelewu bankowego. Czek wędruje do osób, których numery bankowe zostały błędnie podane lub nie znajdują się w systemie.

Pismo ze Skatteetaten

Przelew bankowy to wygodniejsza opcja nie tylko dla podatnika, ale również dla samego urzędu. W dobie Internetu i wszystkich udogodnień, jakie za sobą niesie, korzystanie z czeku wydaje się zbędnym utrudnieniem. Dlatego też Skatteetaten często wysyła pismo do tych, których zwrot ma zostać dokonany właśnie w formie czeku. Jest to szansa na podanie niezbędnych do wykonania przelewu danych i uniknięcia ewentualnych problemów z realizacją weksla.

Otrzymałem czek – co teraz?

Osoby, które otrzymały już czek ze zwrotem podatku, mogą zgłosić się z prośbą o wymianę go na przelew bankowy. Istnieją dwie drogi umożliwiające skontaktowanie się z urzędem w tej sprawie – można to zrobić elektronicznie, za pośrednictwem swojego konta w systemie Altinn lub tradycyjnie, wysyłając list na adres lokalnego poborcy podatkowego (norw. skatteoppkrev).

W przypadku zagranicznego numeru konta niezbędne jest dołączenie do pisma kserokopii dokumentu tożsamości oraz zaświadczenia z banku, potwierdzającego, że wnioskujący jest właścicielem danego rachunku. Podanie musi zawierać także informacje: numer IBAN, SWIFT/BIC, a także wzmiankę o walucie, w jakiej rachunek jest prowadzony.

Czek – o czym należy pamiętać?

Zwrot podatku w formie czeku nie jest nowoczesną metodą. Ale to nie jedyna jego wada. Istnieje szereg potencjalnych niedogodności, jakich może przysporzyć zdecydowanie się na tę formę odbioru zwrotu podatku. Po pierwsze, czek wysyłany jest drogą pocztową na zarejestrowany w Folkeregister adres. Jeśli zmieniłeś adres zamieszkania lub wyprowadziłeś się z Norwegii bez podania tej informacji w urzędzie, możesz mieć problem z odebraniem listu. Wyjaśnianie sprawy powoduje urzędowe nieprzyjemności i niepotrzebne opóźnienie w odbiorze pieniędzy. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o aktualizacji informacji o miejscu pobytu w Norwegii. Problemów może przysporzyć także sama realizacja czeku. Co prawda czek może zostać wymieniony w większości banków i placówek pocztowych, jednak nie zawsze teoria przekłada się na rzeczywistość – szczególnie w przypadku osób, które udadzą się do banku w Polsce, może okazać się to skomplikowane. Należy pamiętać także o tym, że banki często pobierają prowizję za zrealizowanie tego rodzaju transakcji.  

Aby uniknąć przedstawionych wyżej komplikacji w przyszłym roku, warto już dziś zaktualizować swój norweski adres oraz zgłosić rachunek bankowy, na który ma wpłynąć ewentualny zwrot.


Artykuł powstał we współpracy z fimą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Roman Dorociak
Roman Dorociak 05-09-2018 11:17

Ja zrealizowałem czek w Pekao SA. Można w Deutche Bank. Trzeba jednak otworzyć rachunek.
W Norwegii za realizację takiego czeku w banku trzeba zostawić ponad 300 NOK
może ci pomóc w realizacji Multinor ale też nie za friko

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marys3
Marys3 04-09-2018 21:28

Witam! Właśnie dostałam taki czek. Planuję polecieć do Norwegii odebrać pieniądze. Czy mogę go zrealizować w jakimkolwiek banku lub na jakiejkolwiek poczcie w Norwegii? Czy pieniądze dostaje się od razu? Będę wdzięczna za informacje.
Pozdrawiam!

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Doloresss
Doloresss 23-08-2018 11:18

Mieszkam w Polsce. Dostałam czek, zwrócili mi go z możliwością wyslalania swojego konta bankowego by mogli przesłać mi pieniądze. Gdy to zrobiłam przyszedł MEiL ze mam im podać tax card. Mam numer tymczasowy w Norwegii i karty podatkowej nie mam. Co mam zrobic? Wyrobić elektroniczna kartę i im wysłać czy muszę udać sie do Norwegii bo tak tez czytałam....

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jacek134
jacek134 01-08-2018 19:29

to co jest na zdjeciu to nie jest czek tylko informacja i nie da rady jej zrealizowac w polsce bank pekao sie tym zajmuje i dostalem odmowe a bank pko juz sie tym nie zajmuje a bank nordea juz nie ma udzialow w polsce i tez lipa pozostaje jechac osobiscie do norkow

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Pawle
Pawle 30-07-2018 17:14

Mam teb sam problem jak moge odebrac pieniadze. Czek jest do konca miesiaca czyli jeszcze dwa dni. Czy te pieniadze mi przepadna?? Dodam ze mieszkam teraz w Anglii i nie mam mozliwosci leciec teraz do Norwegii zeby zrealizowac ten czek. Prosze o pomoc

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 30-07-2018 09:18

Osoby, które przebywają w Polsce i nie mają możliwości realizacji czeku z Norwegii, mogą wysłać do poborcy podatkowego w Norwegii stosowne pismo z prośbą o przelanie zwrotu na numer konta bankowego. Nasza firma zajmuje się przygotowaniem takiego pisma. Można skontaktować się z nami pod numerem +48 58 743 07 53 w celu uzyskania informacji.

Zgłoś komentarz
fzxcczxczx
fzxcczxczx 27-07-2018 19:37

z tego co wiem trzeba leciec do norwegi i tam zrealizujesz ten ala czek poniewaz on nie zawiera wszystkich danych i w polsce go nie zrealizuja

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Pris
Pris 19-07-2018 11:50

Ja dostałem czek do Norwegii i kolega przesłał mi go do Polski.Teraz mam problem z realizacja go ponieważ jest w koronach.Orientuje się ktoś co można teraz zrobić ?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl