Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skomentuj
Nauka w Norwegii

Jak ubiegać się o miejsce w przedszkolu - barnehage?

Jeżeli podjęliśmy decyzje o zapisaniu naszego dziecka do norweskiego przedszkola powinniśmy przede wszystkim odwiecić stronę komuny, w której mieszkamy. Dowiemy się tam, w jakich miejscach znajdują się najbliższe naszemu miejscu zamieszkania placówki. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż im bliżej - tym dla nas łatwiej.

Tam też możemy wypełnić elektronicznie formularz zgłoszeniowy. Istnieje na nim opcja 3 sugerowanych przez nas przedszkoli, aczkolwiek nie oznacza to, że tam właśnie dostaniemy miejsce. Może zaistnieć sytuacja,w której wolne miejsca będą w innych przedszkolach na terenie komuny - wtedy decyzja o ich przyjęciu zależy wyłącznie od nas.

Formularze zgłoszeniowe są również dostępne w biurach komuny, gdzie możemy uzyskać ewentualną pomoc w ich wypełnieniu.

Dobrze jest tez wysłać søknad do 1 lutego, gdyż wtedy przedszkola zbierają informacje i są w stanie oszacować jak wieloma wolnymi miejscami będą dysponować po wakacjach. Często bywa też tak, że w czasie trwania „ roku przedszkolnego” zwalnia się miejsce np. z powodu przeprowadzki - i wtedy przedszkole telefonuje do pierwszych kandydatów z listy oczekujących. Jednakże aplikacje można wysyłać przez cały rok. Jest to ważna informacja, gdyż bywa niekiedy, że na wolne miejsce trzeba czekać kilka tygodni bądź miesięcy.

Kiedy otrzymamy już pozytywna odpowiedź możemy udać się w „odwiedziny” do przedszkola. Wskazane jest, aby o wizycie uprzedzić wychowawcę bądź dyrektora placówki.

Jeśli na zebraniach z rodzicami będziemy mieli problemy ze zrozumieniem wszystkiego po norwesku, możemy zgłosić to do dyrektora przedszkola i wystąpić z wnioskiem o przyznanie polskiego tłumacza .

Wiecęcej na : Barnehage.no

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas