Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skomentuj
Polska Szkoła Sobotnia w Oslo 19 grudnia 2010
14:48
Nauka w Norwegii

Seminarium w Oslo : Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą

Foto: Hanna Sand 
Na początku grudnia, Polska Szkoła Sobotnia miała przyjemność gościć dr Grażynę Czetwertyńską oraz mgr Joannę Zarembę z Warszawy, które współpracując z Ministerstwem Edukacji Narodowej są współodpowiedzialne za tworzenie i wdrażanie programów nauczania dla szkół za granicą w oparciu o nowo zatwierdzoną „Podstawę programową dla uczniów polskich uczących się za granicą."


W godzinach porannych odbyło się w szkole II-częściowe seminarium dla rodziców naszych uczniów.  I część prowadzona była przez dr Grażynę Czetwertyńską, która zaprezentowała pozytywne strony wielojęzyczności i wielokulturowości, jak również swoje doświadczenia na podstawie długoletnich badań i wizyt w różnych szkołach na świecie. Dr Czetwertyńska zwróciła uwagę na to, jak ważną rolę w rozwoju języka ojczystego i przynależności narodowej odgrywają szkoły polonijne.

W II części wystąpiła mgr Joanna Zaremba, wieloletni nauczyciel języka polskiego w warszawskim liceum, zapoznając rodziców z tworzonym właśnie przez MEN, elektronicznym podręcznikiem oraz jego szeroką funkcjonalnością i powszechnym zastosowaniem.

Internetowy zbiór materiałów „Włącz Polskę", będący jeszcze w fazie udoskonalania, ma się planowo ukazać na stronie http://www.polska-szkola.pl, jako prezent gwiazdkowy Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie, tuż przez świętami Bożego Narodzenia.

Po zakończeniu seminarium goście z Warszawy, wraz z przybyłym, dyrektorem Polskiej Katolickiej Szkoły Sobotniej w Stavanger - mgr Antonim Czajkowskim, mieli okazję uczestniczyć w lekcji geografii w klasie VIII, bacznie obserwując z jakimi problemami borykają się obecnie polscy nauczyciele za granicą.

W godzinach popołudniowych, dzięki uprzejmości i pomocy Polskiego Wydziału Konsularnego w Oslo, odbyło się przewidziane seminarium dla nauczycieli, na którym m.in. zaprezentowano najnowsze możliwości nauczania języka polskiego za granicą przy pomocy innowacyjnej „Podstawy programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą". Nowo- powstałą możliwość nauki poprzez internet, przedstawiono tezy do zmian w systemie oświaty.

Dr Czetwertyńska zwróciła uwagę na ważny fakt, iż „Podstawa programowa"sformuowana jest w taki sposób, aby pokazać, co uczeń powinien wiedzieć i umieć na zakończenie danego etapu kształcenia. Podstawa uwzględnia również kompetencje językowe dla trzech poziomów umiejętności: A - podstawowy, B - średnio zaawansowany, C - zaawansowany a kształcenie językowe obejmuje cztery sprawności komunikowania się: słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie. Zatem jej realizowanie przez nauczycieli daje możliwość nauczania uczniów o zróżnicowanym poziomie językowym i na kilku płaszczyznach komunikacji.

W dalszej części spotkania goście omawiali tworzenie nauczycielskich programów nauczania „Rok polski" (5-9 lat), „Własną drogą do kraju przodków" (10-13 lat), „Moja polska kulturoteka" (14+).

Naświetlili również tematykę internetowego zbióru materiałów „Włącz Polskę" jako elektronicznego podręcznika o bardzo szerokich możliwościach, z którego materiałów mogą korzystać za darmo zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice. Wizyta gości w Polskiej Szkole Sobotniej była bardzo owocna dla obu stron i przebiegła w przyjemnej atmosferze.

Iwona Ślusarczyk
Z-ca dyrektora ds pedagogicznych
Polska Szkoła Sobotnia w Oslo
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas