Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Stavanger w tysiącach kolorów: W mieście rozpoczyna się dziś festiwal street artu „NuArt” Kultura
agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl 08 września 2016
15:45

Stavanger w tysiącach kolorów: W mieście rozpoczyna się dziś festiwal street artu „NuArt”

Skomentuj
Już dziś rozpoczyna się największy festiwal street artu w Norwegii. Stavanger będzie gościło artystów z całej Europy. screenshot/youtube.com/NuArtFestival
Od czwartku aż do nadchodzącej niedzieli budynki największego miasta w regionie Rogaland zamienią się w małe, dzieła artystyczne. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się festiwalu sztuki tworzonej w miejscach publicznych – street artu.
„NuArt” odbywa się w Stavanger już od 15 lat. Z roku na rok przybywa w mieście ciekawych, kolorowych murali. Niektóre z nich zachwycają swoimi barwami, inne zmuszają do myślenia. W tym roku również nie obędzie się bez artystycznych niespodzianek.

W ciągu najbliższych czterech dni Stavanger odwiedzą artyści z Portugalii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. Nie zabraknie również twórców z norweskiego „podwórka”: intrygującego Nippera pochodzącego z Bergen oraz niezwykle utalentowanego Henrika Uldalena. Tegorocznym tematem prac będzie „Utopia i prawa do miasta” oraz „sztuka codzienna”.

Nie tylko murale

„NuArt” to nie tylko niesamowite, pomysłowe murale. W ramach festiwalu odbywają się również inne wydarzenia związane ze sztuką: wystawy, wykłady, warsztaty i spotkania z artystami. Ciekawą inicjatywą jest też uruchomienie specjalnych autobusów, będących jednocześnie trójwymiarowymi dziełami sztuki, którymi będzie można się przemieszczać zarówno podczas festiwalu, jak i po jego zakończeniu. W planach jest wypuszczenie ośmiu pojazdów tego typu. Na razie w pełni gotowy jest jeden - inspirowany tradycyjną sztuką rodem z Lizbony.

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 8 do 11 września. Wstęp i możliwość oglądania prac są oczywiście darmowe!
Próbkę tego, co czeka nas w tym roku na „NuArcie” możecie zobaczyć w poniższym filmiku.
NUART FESTIVAL 2016 - PROMO youtube.com/NuArtFestival

Street artowe spacery

Co zrobić, jeżeli nie uda wam się dotrzeć na tegoroczną edycję festiwalu „NuArt”? Będąc w okolicach Stavanger warto dowiedzieć się więcej na temat wycieczek śladami prac, które już powstały. Taki spacer z przewodnikiem opowiadającym o najciekawszych dziełach trwa około 70-90 minut. Artystyczne spacery ruszają już 11 września.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas