Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pokazy polskich filmów w Oslo. Trzy projekcje w ten weekend Kultura
Dagmara Blix 19 listopada 2015
08:00

Pokazy polskich filmów w Oslo. Trzy projekcje w ten weekend

2
Skomentuj
fotolia.pl - royalty free
W najbliższy weekend miłośnicy kina będą mogli obejrzeć w Oslo kolejny pokaz polskich filmów.
Pierwsze projekcje, nazwane Filmową Polską Jesienią w Oslo, miały miejsce w listopadzie 2012. Tegoroczna impreza, która odbędzie się 21 i 22 listopada, jest już czwartą z kolei. Jak co roku, przygotowuje ją Anna Róża Gurowska, zamieszkała w Norwegii niestrudzona miłośniczka kina i malarka. W tym roku będziemy mogli zobaczyć trzy filmy: Strefę nagości, Hiszpankę i Disco polo. To interesujące i zróżnicowane propozycje. Wygląda na to, że każdy znajdzie coś dla siebie. Rozmawiamy z Anną Różą Gurowską.
Reklama
Dagmara Blix: Dla kogo przygotowujesz tę imprezę? Ciekawi mnie, czy przychodzą na nią tylko Polacy?

Anna Róża Gurowska: Pokazy są dla wszystkich. Przychodzą zarówno Polacy, jak i Norwegowie. Bywają na nich stali miłośnicy PFiO oraz aktorzy, reżyserzy i producenci filmowi wielu narodowości.

Czy przegląd polskich filmów jest interesujący dla Norwegów?

Tak, coraz więcej Norwegów zaszczyca polskie pokazy filmowe. Oni są naprawdę bardzo zainteresowani naszą kulturą. Są to jednak zazwyczaj ludzie ciekawi świata, otwarci na inne sposoby myślenia, to ci niezaściankowi mieszkańcy Oslo.

Które filmy lub spotkania poleciałbyś szczególnie? Co jest gwoździem tegorocznego festiwalu?

Dla mnie samej gwoździem programu jest absolutnie film Strefa nagości, gdyż osobiście brałam udział w tym - dosłownie i w przenośni - fascynującym projekcie. Z okazji prezentacji tego filmu w Oslo w oba dni pokazów o godz.13.00 będzie z nami na sali doskonała holenderska reżyser polskiego pochodzenia, Urszula Antoniak. A więc jest to okazja do spotkania z nią i zadania jej kilku nurtujących Was pytań!

Film gorąco polecam, ponieważ sama jestem artystką i wiem, jak ważna jest inspiracja pięknymi ludźmi, którzy nas otaczają. Od zawsze malarze i rzeźbiarze mieli swoje muzy, co prowokowało ich do działania i tworzenia. Strefa nagości jest więc swoistym hołdem dla subtelnego piękna kobiecego ciała, rodzajem hipnozy skłaniającej widza do odczucia wyrafinowanej namiętności, podziwem dla pięknego obrazu wykreowanego przez doskonałego autora zdjęć Piotra Sobocińskiego Jr., którego filmy pokazywałam już w Oslo, a były to m.in.: Róża (2011) i Bogowie (2014). 

Ten ostatni film dotarł nawet do Bergen. Niestety ktoś „niezwykle pomocny" zdezorientował chętnych robiąc swoje wydarzenie na Facebooku, gdzie podał inny dzień i godzinę seansu. Na sam seans przyszła garstka osób. Ta eskapada najwięcej mnie kosztowała... Pewnie po tym wyczynie obcych ludzi powinnam się była ostatecznie poddać, ale... przetrwałam na barykadzie i w roku 2016 zapowiadam filmowe powroty do Cinemateket w ostatnie soboty miesiąca!

Dziękuję za rozmowę. Życzę ci niesłabnącego entuzjazmu dla polskiego kina i… hojnych sponsorów.

Oj tak! A ci są do naszej dalszej egzystencji konieczni! Ślę swoje podziękowania oraz serdeczne pozdrowienia dla pana Tomasza Nierzwickiego reprezentującego Eøs Advokat i wspierającej mnie od lat firmy MyCall.

Program

21 -22 LISTOPAD 2015
Kino Victoria Ruseløkkveien 14, 0251 Oslo 

21.11.2015 i 22.11.2015 godz. 13.00
NUDE AREA (2014) (polski tytuł: Strefa nagości). Dramat fabularny, produkcja: Holandia, Polska, 73 min, premiera w Polsce: 12 czerwiec 2015, reżyseria i scenariusz: Urszula Antoniak.

Nude Area to, inspirowana Żyć własnym życiem Jean-Luc Godarda, opowieść o kobiecym pożądaniu. Młoda Holenderka poznaje w saunie piękną Arabkę. Jest to początek erotycznej fascynacji dwóch nastolatek. Film kręcono w Polsce (w Warszawie i Krakowie) oraz w Holandii. 

21.11.2015 godz.15.00
HISZPANKA (2014)Film historyczny/ Akcja, produkcja: Polska, 127 minut, premiera 23 stycznia 2015, reżyseria i scenariusz: Łukasz Barczyk. 

Będący na usługach pruskiej armii demoniczny doktor Abuse (Crispin Glover) przypuszcza mentalny atak na powracającego do kraju pianistę i polityka Ignacego Paderewskiego (Jan Frycz). Grupka okultystów, którym leży na sercu los Polski, zwraca się zatem o pomoc do innego specjalisty od spraw tajemnych, niejakiego Funka (Artur Krajewski). Rozpoczyna się psychodeliczny pojedynek między dwoma mediami. Stawką jest Ojczyzna. Intryga osnuta jest wokół wyzwoleńczej walki Polaków pod koniec pierwszej wojny światowej, na chwilę przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego, ale opowiedziana jest z wielkim dystansem do historii i ze świadomością gatunku. Plot tworzy mieszanka prawdy historycznej i fikcji, w której prawdziwym zdarzeniom nadane są nowe znaczenia i proweniencje. 

22.11.2015 godz.15.00
DISCO POLO (2015) ·Film muzyczny/komedia, produkcja: Polska, 107 minut, premiera 27 lutego 2015, reżyseria: Maciej Bochniak, scenariusz: Maciej Bochniak i Mateusz Kościukiewicz.

Młodzi muzycy z prowincji w błyskawiczny sposób zdobywają szczyty list przebojów. Disco polo to najbardziej brawurowy polski debiut ostatnich lat. Film opowiada o fenomenie gatunku muzycznego, który w latach 90., traktowany z pogardą i lekceważeniem przez prasę muzyczną i resztę branży, zdobył serca milionów słuchaczy. Maciej Bochniak do tematu zabiera się od strony fantazji. Jego film jest nie tylko zanurzony w fantazjach, jakie sprzedaje ten gatunek muzyki, ale też we wszystkich snach, jakie Polska śniła na początku lat dziewięćdziesiątych. I śni do dziś. O bogactwie, sławie, sukcesie, glamourze, miłości, luksusie. W disco polo sny te przybrały najbardziej swojską, przaśną, przez długi czas obciachową, formę. Dziś disco polo i to, co najbardziej śmieszyło nas w latach dziewięćdziesiątych, zmienia się w hipsterski gadżet, w estetykę muzyki, którą można grać. Bochniak mistrzowsko prowadzi tę grę.
Zdjęcie frontowe: Jacek Piotrowski/SF KADR
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Julia Celej
Julia Celej 20-11-2015 22:13

ile kosztują bilety?

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas