Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Odnowa Teatru Narodowego w Oslo pochłonie 2 miliardy koron. To pierwszy remont od prawie 120 lat Kultura
Monika Pianowska 25 kwietnia 2017
08:00

Odnowa Teatru Narodowego w Oslo pochłonie 2 miliardy koron. To pierwszy remont od prawie 120 lat

Skomentuj
Remont teatru ma się planowo zakończyć w 125 rocznicę jego powstania. wikimedia.org - Alexander Ottesen - Creative Commons Attribution 2.0 Generic
21 kwietnia Minister Kultury Norwegii Linda Hofstad Helleland ogłosiła, że norweski rząd przeznaczy 1,9 miliarda koron na renowację Teatru Narodowego w Oslo. Remont ma objąć zarówno fasadę budynku, jak i jego główną scenę. Teatr nie przechodził kompleksowej renowacji od daty jego otwarcia, czyli od... 1899 roku.
Reklama
W konferencji prasowej poza minister Helleland wzięła udział również obecna dyrektorka teatru, Anne Enger. – Mamy tu do czynienia z sytuacją kryzysową, ale 1,9 miliarda pozwoli nam wiele zdziałać – powiedziała. Prace remontowe rozpoczną się jednak za trzy lata.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Po 120 latach… Lepiej późno niż wcale?

Budynek Teatru Narodowego niszczał przez dekady, jednak w kwietniu rząd Norwegii podjął decyzję o przeznaczeniu prawie 2 milionów koron na jego renowację. Dyrektor teatru Anne Enger oceniła sytuację teatru na kryzysową. Od momentu otwarcia, czyli 1899 roku, nie został on poddany żadnej konserwacji poza drobnym remontem, którego wymagała scena po podpaleniu w 1943 roku.
Andreas Moe przed gmachem Teatru Narodowego w Oslo (wtedy jeszcze Kristianii), ok. 1900 r.
Andreas Moe przed gmachem Teatru Narodowego w Oslo (wtedy jeszcze Kristianii), ok. 1900 r. flickr.com/trondheim_byarkiv
Obecnie w szczególnie kiepskim stanie znajduje się fasada budynku  – niedawno z uwagi na bezpieczeństwo przechodniów trzeba było zabezpieczyć obluzowującą się ścianę. Remontu wymaga także scena główna teatru. Ponadto personel narzeka na złe warunki pracy.

– Nie możemy pozwolić, aby jeden z najpiękniejszych obiektów kulturalno-historycznych Norwegii popadł w ruinę. To zaszczyt dla Ministerstwa Kultury i rządu móc po tylu latach ogłosić, że udało się odnaleźć rozwiązanie, które pomoże temu zapobiec – powiedziała podczas konferencji prasowej minister kultury Linda Hofstad Helleland.

To dopiero początek wydatków

Kwota 1,9 miliarda koron zostanie przeznaczona na podstawowe działania renowacyjne fasady budynku, jak i kompleksową modernizację głównej sceny. Dzięki temu stanie się ona w pełni funkcjonalna i zgodna z nowinkami technicznymi możliwymi do zastosowania w teatrze.

Dyrektor teatru podkreśliła, że koszt wszystkich prac, których wymaga instytucja, znacznie przewyższy wspomnianą kwotę, a najbliższe prace remontowe mają stanowić dopiero pierwszy krok do przywrócenia świetności budynku teatru w Oslo.
Enger wyraziła jednak zadowolenie z decyzji Norweskiego Ministerstwa Kultury o dofinansowaniu i uznała ją za chęć udziału rządu również w przyszłych działaniach na rzecz rozwoju Teatru Narodowego.
Wejście Teatru NArodowego w Oslo.
Wejście Teatru NArodowego w Oslo. wikimedia.org

Cierpliwość się opłaca

Minister Helleland zapowiedziała, że następny etap projektu renowacji teatru wystartuje natychmiast. Będzie to jednak tylko faza precyzująca wydatki i alternatywy, które zostały już uwzględnione w budżecie na 2017 rok.

Helleland zaznaczyła, że zanim remont faktycznie będzie mógł się rozpocząć, kilka lat zajmie stworzenie całego planu działania. Prace remontowe mają się ruszyć w 2020 roku, a zakończą się one planowo cztery lata później, gdy instytucja będzie obchodziła swoje 125 urodziny. Na ten czas obiekt zostanie prawdopodobnie zamknięty.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków

Budynek Teatru Narodowego (projektu Henrika Bulla) wzniesiono między gmachem parlamentu a pałacem królewskim w Oslo. Oficjalne otwarcie teatru nastąpiło 1 września 1899 roku.
Budynek Teatru Narodowego w Oslo współcześnie.
Budynek Teatru Narodowego w Oslo współcześnie. wikimedia.org
Przez pierwsze dni miesiąca wystawiono aż trzy sztuki inaugurujące kulturalną działalność instytucji, a były to: wybrane dzieła Ludviga Holberga, Wróg ludu Henrika Ibsena oraz Sigurd slembe (Sigurd Krzyżowiec) Bjørnstjerne Bjørnsona.

Źródła: regjeringen.no, nationaltheatret.no, tv2.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas