Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia wybrała reprezentantów na Eurowizję. Kto wystąpi w Kijowie? Kultura
Monika Pianowska 18 marca 2017
08:00

Norwegia wybrała reprezentantów na Eurowizję. Kto wystąpi w Kijowie?

Skomentuj
Duet JOWST zwyciężył norweskie eliminacje do Eurowizji 2017. bt.no/screenshot
11 marca Norwegia po raz 56. wybrała swoich reprezentantów na Konkurs Piosenki Eurowizji. Norweskie eliminacje zwyciężyli JOWST i to oni już w maju wystąpią w Kijowie z przebojem Grab That Moment.
Reklama
Tegoroczne Melodi Grand Prix, czyli norweskie eliminacje do Eurowizji, należały do duetu JOWST wyłonionego spośród dziesięciu artystów marzących o udziale w konkursie europejskiej piosenki w Kijowie. W ścisłym finale w arenie koncertowej Oslo Spektrum głosami widzów i jurorów JOWST wyprzedzili m.in. typowany wcześniej na faworyta zespół Ammunition oraz Elin & The Woods, która stanęła na trzecim stopniu podium.

Kto się kryje pod szyldem JOWST?

Kim są świeżo upieczeni reprezentanci Norwegii, którzy już w maju zaprezentują swój utwór w Kijowie? Za skrótem JOWST kryje się DJ i producent Joakim With Steen, do którego na scenie dołączył wokalista Aleksander Walmann znany z norweskiej edycji popularnego talent show The Voice, w którym uczestniczył w 2012 roku. Podczas Eurowizji 2017 artyści wykonają wspólnie popowo-elektroniczny utwór Grab That Moment.
Steen i Walmann po ogłoszeniu werdyktu norweskich eliminacji do konkursu Eurowizji.
Steen i Walmann po ogłoszeniu werdyktu norweskich eliminacji do konkursu Eurowizji. dagbladet.no/screenshot

Jak Norwegowie radzili sobie na scenie…

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji dopiero podczas jego piątej edycji, w 1960 roku. Następnie opuściła zaledwie dwa plebiscyty – w latach 1970 i 2002. Jej eurowizyjna droga nie zawsze stanowiła pasma sukcesów, jednak norwescy artyści trzykrotnie cieszyli się największym uznaniem europejskich fanów.

W 1985 roku zwycięstwo odniósł duet Bobbysocks z utworem La det swinge, natomiast dziesięć lat później, triumf powtórzył niemal w całości instrumentalny  Nocturne – duet skrzypaczki i pianistki.
W 2009 roku serca telewidzów podbił Alexander Rybak, wykonujący popowo-folkowy hit Fairytale, który to stał się największym przebojem eurowizyjnych zmagań w Norwegii – piosenka przez 10 tygodni nie schodziła ze szczytu list przebojów.

JOWST – norwescy kandydaci na zwycięzców

– Chciałbym wam tylko bardzo podziękować. Dziękuję wszystkim w Norwegii, którzy byli z nami – powiedział ze sceny w Oslo Spektrum uradowany werdyktem wokalista duetu JOWST. Czy Joakim With Steen i Aleksander Walmann powtórzą sukces z rodzimej sceny i podczas występów w Kijowie rozkochają w sobie również fanów z całej Europy?

O tym przekonamy się już 9-13 maja, a tymczasem posłuchajcie numeru JOWST Grab That Moment, którym będą reprezentować swój kraj na Eurowizji 2017.
Źródła: eurowizja.org, dagbladet.no, bt.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas