Kultura

Największe kino w Norwegii z technologią IMAX już otwarte

Paulina Cirocka

22 marca 2018 12:17

Udostępnij
na Facebooku

ODEON w Oslo to pierwsze kino IMAX w Norwegii fotolia – royalty free

22 marca otwarto pierwsze norweskie kino wyświetlające filmy w technologii IMAX. ODEON posiada 14 sal kinowych, projektory laserowe, dźwięk 3D i 467 miejsc z uwzględnieniem przestrzeni dla wózków inwalidzkich.
Reklama

Trochę luksusu

ODEON mieści się w Oslo pomiędzy BI Norwegian Business School a Storo Sorsenter. Oprócz standardowych sal kinowych, w norweskim ODEONie znajduje się także bar oraz ekskluzywna sala LUXE, w której wszystkie fotele są obite skórą. Siedem innych sal również posiada tego typu miejsca.
W najbliższy weekend z okazji otwarcia ODEON planuje projekcje 29 kultowych, starszych i nowszych filmów, między innymi “Avatar”, “Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” czy “Tomb Rider”. Wszystkie zostaną wyświetlone w oryginalnej wersji językowej z napisami norweskimi.
Poniżej plakat filmu "Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi" oraz kadr z filmu "Tomb Rider"
Norweski ODEON, jako pierwsze centrum kinowe na świecie, zaopatrzony jest w dwa typy projektorów laserowych – Barco i Dolby Atmos – dający jaśniejszy i bardziej naturalny obraz niż ten, do którego przywykliśmy w tradycyjnym kinie oraz dźwięk 3D.

–Jeśli ktoś wspominał o śmierci kina, to musi być zmartwychwstanie – mówi Ivar Halstvedt, dyrektor generalny SF Kino AS.

90-letnia sieć kin

Kino należy do brytyjskiej sieci będącej największą siecią kinową w Europie. Założył ją w 1928 roku Oskar Deutsch, którego inicjały przyczyniły się ponoć do utworzenia hasła reklamowego i nazwy samej sieci – Oscar Deutsch Entertains Our Nation (ang. Oskar Deutsch zabawia nasz naród).

IMAX przyszłością Hollywood?

Technologia IMAX staje się coraz popularniejsza w świecie kinematografii. Wielu twórców korzysta ze specjalnych kamer, które zawierają folię z filmem 70 mm zamiast standardowych 35 mm, co daje dziesięciokrotnie lepszy efekt i najlepszą możliwą dziś na świecie jakość obrazu.

Na IMAX składa się jednak coś więcej niż tylko odpowiednia kamera i film. Dzięki o wiele większym ekranom widzowie mogą zobaczyć do 40 proc. więcej obrazu w idealnej ostrości emitowanego przez dwa projektory laserowe 4K. Tajemnicą IMAXa są zatem dwa obrazy pokazane z perspektywy lewego i prawego oka, które nasz mózg łączy w całość, tworząc efekt 3D.

Ponadto o dodatkowe wrażenia dbają wyizolowane dźwiękowo hale oraz odpowiednio rozmieszczone, opatentowane głośniki wytwarzające wysokie dźwięki i niskie hałasy, co można odczuć całym ciałem w postaci wibracji.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram