Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Historia stolicy pokazana na nowo: fundusze norweskie pomogły odrestaurować Muzeum Warszawy Kultura
Magda Berbeć 26 maja 2017
10:02

Historia stolicy pokazana na nowo: fundusze norweskie pomogły odrestaurować Muzeum Warszawy

Skomentuj
Muzeum Warszawy commons.wikimedia.org - MM - public domain
Już w ten weekend, 26-28 maja, odbędzie się uroczyste otwarcie odnowionego Muzeum Warszawy. Goście będą mogli podziwiać m.in. projekcje na kamienicach czy instalację artystyczną na Rynku. 11 kamienic na Starym Mieście, w których mieści się muzeum, zostało odrestaurowanych m.in. dzięki funduszom norweskim.
Muzeum Warszawy jest skarbcem miasta, w którym prezentowane będą tylko oryginalne przedmioty, „Rzeczy warszawskie”. Poprzez te przedmioty i kontakt z nimi chcemy obudzić potrzebę wiedzy o stolicy i jej historii. Mamy nadzieję, że wszyscy którzy nas odwiedzą, dzięki naszej kolekcji i atmosferze panującej we wnętrzach kamienic, będą mogli docenić to, co mają wokół siebie i lepiej zrozumieć rzeczywistość, która ich otacza – mówi Ewa Nekanda-Trepka, Dyrektor Muzeum Warszawy.
Reklama

Projekt OdNowa

Projekt OdNowa trwał od 2014 roku i obejmował działania modernizacyjne, konserwujące oraz digitalizacyjne w Muzeum Warszawy. Przeprowadzono gruntowny remont kamienic, zrealizowano nową wystawę główną oraz zapewniono udogodnienia dla niepełnosprawnych.
Wystawa główna „Rzeczy warszawskie” umożliwi zwiedzającym dostęp do 7000 przedmiotów w 21 gabinetach tematycznych. Będziemy mogli obejrzeć m.in. dzieła sztuki, jak również oryginalne przedmioty użytku codziennego.

Muzeum umożliwi również skorzystanie z kawiarni, księgarni, kina, biblioteki czy punktu widokowego, a rodziny z dziećmi na pewno ucieszy możliwość uczestnictwa w wielu przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych programach oraz otwartych warsztatach weekendowych.

Muzeum Warszawy powstało w 1936 roku. Jego siedziba znajduje się przy Rynku Starego Miasta – w 11 zabytkowych kamienicach. Muzeum Warszawy posiada również 9 oddziałów, m.in. Muzem Warszawskiej Pragi czy Muzeum Drukarstwa. Od 1980 roku obiekt jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pomogła Norwegia

Projekt OdNowa kosztował w sumie 64 mln złotych. Większość, bo aż 46 mln to fundusze z Urzędu Warszawy, ale ponad 18 mln muzeum zawdzięcza dofinansowaniu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego to pomoc finansowa przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein wybranym, najmniej zamożnym krajom członkowskim UE. W latach 2009-2014 Polska otrzymała z funduszy 578 mln euro. Fundusze przyczyniły się m.in. do reformy leczenia nowotworów w Polsce.

Źródła: amb-norwegia.pl, muzeumwarszawy.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas