Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dzieło sztuki za 4 miliony koron zniknęło z Bergen. Nie opłacało się go naprawiać Kultura
Maja Zych 15 października 2017
08:00

Dzieło sztuki za 4 miliony koron zniknęło z Bergen. Nie opłacało się go naprawiać

Skomentuj
Wandalizm, deszcz i wiatr dały się we znaki instalacji artystycznej. screenshot: NRK / SYNNØVE HORVEI
W poniedziałek 9 października rozpoczął się demontaż instalacji artystycznej „60⁰N 05⁰E Encased Waterside” przy moście Gamle Nygårdsbro w Bergen. Dzieło powstało zaledwie pięć lat temu i kosztowało 4,1 miliona koron. Mimo dużego zainteresowania władze gminy zdecydowały się usunąć obiekt, ponieważ generował zbyt duże koszty utrzymania.
Gmina wydała na dzieło więcej pieniędzy, niż początkowo planowano, a jego renowacja okazała się „workiem bez dna”.
Reklama

Demontaż tańszy niż renowacja

Instalacja artystyczna powstała w 2012 roku, ale wandalizm, naturalne zniszczenia oraz częste naprawy sprawiły, że już wymagałaby gruntownego remontu. W kwietniu tego roku zapadła z tego powodu decyzja o demontażu instalacji.

– To jasne, że smutno jest usuwać tę sztukę, ale trzeba powiedzieć dość – powiedziała Bodil Friele z funduszu gminy Bergen, który przeznaczony jest na dekoracje artystyczne.
 – Z początku było to bardzo piękne dzieło sztuki. Ale niestety częściowo uległo zniszczeniu. Dzieło było zabrudzone i gminę bardzo dużo kosztowało utrzymanie go w dobrym stanie.

Chcą dalej eksperymentować

Mimo że instalację „60⁰N 05⁰E Encased Waterside” nie do końca można nazwać sukcesem, Bergen nie zamierza wycofywać się z odważnych projektów. W decyzji o demontażu dzieła przy moście Gamle Nygårdsbro znalazł się zapis, mówiący, że gmina Bergen dalej będzie eksperymentować w wyborze artystycznych dekoracji miasta.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas