Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Elegancka restauracja, wypad na burgera, a może sushi? Norweskie restauracje z gwiazdkami Michelin [PRZEGLĄD] Kuchnia
Magda Berbeć 15 kwietnia 2017
08:00

Elegancka restauracja, wypad na burgera, a może sushi? Norweskie restauracje z gwiazdkami Michelin [PRZEGLĄD]

2
Skomentuj
Kuchnia fotolia.pl - royalty free
Gwiazdki Michelin to jedno z największych wyróżnień kulinarnych na świecie, a restauracje, które je otrzymują, mogą pochwalić się potrawami na najwyższym poziomie. Sprawdzamy, które norweskie lokale gastronomiczne doczekały się nagrody, ile kosztuje wizyta w nich i jakich dań możemy się tam spodziewać.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama
Masz ochotę na kolację na najwyższym poziomie? W Norwegii znajduje się pięć restauracji, którym przyznano gwiazdki Michelin: Maaemo, Kontrast i Statholdergarden w Oslo oraz Re-naa i Sabi Omakase w Stavanger.
Reklama

Maaemo, Oslo

Maeemo to jedyna norweska restauracja, która może poszczycić się aż trzema gwiazdkami Michelin. Co więcej, to pierwsza restauracja ze wszystkich krajów nordyckich, która cieszy się tym wyróżnieniem.

Brzmi zachęcająco? Tylko spójrzcie na zdjęcia!
Ile kosztuje kolacja w Maaemo? Według cennika zamieszczonego na stronie restauracji, menu sezonowe, które jest zawsze takie samo dla wszystkich gości, kosztuje 2 600 koron i zawiera 20 różnych dań. Napoje to koszt 1 800 koron za zestaw win oraz 950 koron za soki.

Chętni na kolację w Maeemo muszą przygotować się na mniej więcej 4 godziny spędzone przy stole. Mimo że lokal jest elegancki, nie wymaga się w nim stroju formalnego. W restauracji obowiązują rezerwacje.

Adres: Schweigaardsgate 15b, Oslo

Kontrast, Oslo

Kontrast to restauracja, której w 2016 roku po raz pierwszy przyznano jedną gwiazdkę Michelin. Jak mówią twórcy lokalu, zależy im przede wszystkim na korzystaniu z sezonowych norweskich produktów najwyższej klasy. W restauracji przywiązuje się także wagę do serwowanego mięsa:
„Wybieramy zwierzęta, które przeżyły swoje życie wolne i szczęśliwe. Szczęśliwe zwierzęta to dobre zwierzęta” – czytamy na stronie.
Cena? Klienci Kontrastu mają do wyboru dwa zestawy – duży lub mały. Duży zestaw kosztuje 1350 koron od osoby. Dodatkowo należy doliczyć 1150 koron za napoje. Mały zestaw to koszt 850 koron za jedzenie oraz 745 koron za napoje.

Adres: Maridalsveien 15a, Oslo

Statholdergarden, Oslo

Statholdegarden to druga restauracja w stolicy Norwegii, która może poszczycić się jedną gwiazdką Michelin. Co więcej, pod tą nazwą kryje się nie tylko słynna restauracja, ale także drugi, mniej formalny lokal – Statholderens Mat & Vinkjeller.

To, co wyróżnia Statholdergarden to na pewno elegancki wystrój.
Ceny różnią się, i w zależności od liczby posiłków, które chcemy zjeść, zapłacimy od 1095 do 1295 koron. Do kwoty trzeba doliczyć mniej więcej drugie tyle za zestaw win.

Adres: Rådhusgate 11. Oslo

RE-NAA, Stavanger

RE-NAA to restauracja, która może pochwalić się jedną gwiazdką Michelin. Strona internetowa wita odwiedzających zapewnieniem, że RE-NAA to „przytulne i nieformalne bistro”, które oferuje „nieskomplikowane posiłki, przygotowane z ostrożnością”.
screenshot
screenshot http://www.restaurantrenaa.no/
Do lokalu możemy wybrać się zarówno na lunch, jak i kolację. Na stronie internetowej dostępne jest całe menu, z którego podczas kolacji możemy wybrać, co chcemy – w przeciwieństwie do restauracji opisywanych wyżej, gdzie jedno menu obowiązywało wszystkich gości. Ceny nie są szczególnie wysokie, jak na lokal o takiej renomie. Burgera na lunch zjemy za 229 koron.

Adres: Steinkargata 10, Stavanger

Sabi Omakase, Stavanger

Sabi Omakase to druga restauracja ze Stavanger, która cieszy się wyróżnieniem w postaci gwiazdki Michelin. Lokal jest wyjątkowy, ponieważ specjalizuje się jedynie w podawaniu sushi.

Na stronie internetowej Omakase wita nas czytelna i konkretna informacja: jest tylko jedno menu, jedzenie kosztuje 1294 koron za osobę, w restauracji dostępne są wina i nie ma możliwości zamówienia niczego innego niż sushi.
Kolacja w Omakasa wymaga rezerwacji, kolacje odbywają się o 20.00 i trwają 3,5 godziny. Restauracja nie zapewnia możliwości wyeliminowania z podawanego posiłku alergenów.

Adres: Pedersgata 38, Stavanger
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
JacekJ
JacekJ 16-04-2017 10:55

Jest kilka miejsc RE-NAA. Jest RE-NAA restauracja z gwiazka Michelin wlasnie, jest RE-NAA matbaren, oraz RE-NAA express. Ten burger, calkiem smaczny zreszta jest dostepny w RE-NAA matbaren, a nie w restauracji z gwiazdka. Kolacja w restauracji RE-NAA sklada sie z okolo 22 dan i kosztuje 1400 koron. Wszystko jest na stronie.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 15-04-2017 09:10

RE-NAA bardzo dobre jedzonko i co najwazniejsze nie zrujnuje budzetu.
Polecam...

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas