Uwaga na kąpiele w fiordach. Kobieta zarażona mięsożernymi bakteriami Komunikat prasowy
Maja Zych 11 lipca 2019
10:05

Uwaga na kąpiele w fiordach. Kobieta zarażona mięsożernymi bakteriami

Skomentuj
Bakterie w norweskich fiordach rozwijają się szybko w temperaturze wody powyżej 20 stopni Celsjusza. MN
Kolejny rok z rzędu w norweskich fiordach wykryto mięsożerne bakterie z rodziny przecinkowców, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi. W tym miesiącu z silną infekcją do szpitala trafiła kobieta, która pod koniec czerwca została zarażona podczas kąpieli w Middagsbukta w Asker.
Teraz lekarze proszą innych mieszkańców Norwegii o ostrożność – zakażenie przecinkowcami może mieć bardzo poważne konsekwencje dla ludzkiego zdrowia i w krytycznych sytuacjach może skończyć się nawet amputacją kończyn.

Nie wolno bagatelizować sprawy

Przecinkowce żyją naturalnie w słonych, lecz cieplejszych wodach niż te u wybrzeży Norwegii. W związku ze zmianami klimatu i wysokimi temperaturami o pojawieniu się bakterii w fiordach informowano zarówno w ubiegłym, jak i tym roku.

Obecnie ze względu na zbyt niskie temperatury ryzyko zakażenia bakteriami jest niskie, jednak trzeba zachować dużą ostrożność w przypadku poprawy pogody – przecinkowce rozwijają się najlepiej, kiedy temperatura wody utrzymuje się powyżej 20 ºC. Najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz schorzeniami wątroby. Pod żadnym pozorem nie można też wchodzić do wody z rozciętą skórą czy świeżymi tatuażami.

Konsekwencje zakażenia przecinkowcami mogą być bardzo poważne. Zakażona rana nie chce się goić, jest bolesna, wokół niej może pojawić się obrzęk lub zaczerwienienie. Dodatkowo osoba z infekcją może zacząć odczuwać zawroty głowy i objawy gorączki. Konieczna wówczas będzie wizyta u lekarza. Zbagatelizowanie postępującego zakażenia może się skończyć nawet amputacją lub wycięciem chorej tkanki.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas