Tańszy alkohol, import pojazdów i książki: od dziś zmiany w wysokości podatków Komunikat prasowy
Monika Pianowska 01 lipca 2019
14:27

Tańszy alkohol, import pojazdów i książki: od dziś zmiany w wysokości podatków

1
Skomentuj
Minister finansów liczy na rozwój małych browarów w Norwegii. maxpixel.net/ public domain
1 lipca wchodzą w życie ustalone przez Ministerstwo Finansów zmiany w wysokości niektórych podatków. Obejmą one m.in. działalność producentów cydru w Norwegii oraz wpłyną na wysokość cła przy imporcie zabytkowych pojazdów.
Ponadto dziś norweski Urząd Podatkowy zyskał nowe narzędzie w walce z podmiotami uchylającymi się od płacenia podatków.

Dla koneserów cydru, e-booków i starych samochodów

Dobra wiadomość zarówno dla właścicieli małych browarów, jak i konsumentów gustujących w regionalnych napojach wyskokowych. Do cieszących się już ulgami podatkowymi producentów piwa 1 lipca dołączą producenci cydru. W konsekwencji wkrótce może się to przełożyć również na niższe ceny lekkich napojów alkoholowych, a także większą różnorodność w branży browarniczej.

Z lipcowych zmian cieszyć mogą się także osoby, które planowały sprowadzenie z zagranicy zabytkowego pojazdu. Dziś zostaje zniesiony jednorazowy podatek rejestracyjny na samochody i motocykle liczące sobie więcej niż 20 lat. Jednocześnie maleje opłata za import nowych motocykli. Dodatkowo Ministerstwo Finansów na zachętę dla czytelników zniosło VAT na elektroniczne wersje książek, czasopism, a także audiobooków.

W trosce o ekonomiczną uczciwość

Norweska skarbówka będzie mogła skuteczniej egzekwować płacenie podatków od podmiotów, które tego unikają: 1 lipca władze skarbowe zyskały prawo do zażądania dostępu do lokalu i zorganizowania na niego nalotu. Wówczas mogłyby zabezpieczyć dowody do wykorzystania następnie w sprawie przestępstwa podatkowego. Najpierw jednak zgodę na wkroczenie do lokalu musi wyrazić sąd.

Zdjęcie: maxpixel.net/ public domain
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
PolAker
PolAker 03-07-2019 06:31

Brać niższy podatek ale od każdego pozwolić aby naród chętniej sięgał po alkohol. Brawo

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas