Silne osuwiska na zachodzie kraju. Wiele budynków i dróg zniszczonych Komunikat prasowy
Maja Zych 31 lipca 2019
11:26

Silne osuwiska na zachodzie kraju. Wiele budynków i dróg zniszczonych

Skomentuj
Sytuacja w regionie Sogn og Fjordane wciąż jest niepewna i istnieje ryzyko dalszych osuwisk. Fotolia.com / Royalty Free
[AKTUALIZACJA 14:45] Policja w Jølster poszukuje 50-kilkuletniego mężczyzny, którego samochód został porwany przez masy ziemi podczas zejścia osuwiska w Jølster. 

Bardzo intensywne opady, które miały miejsce we wtorek 30 lipca w Sogn og Fjordane, doprowadziły do kilku silnych osuwisk na zachodzie kraju – w wyniku lawiny mas ziemi zniszczonych zostało wiele budynków, dróg, a 150 mieszkańców musiało zostać ewakuowanych. Wciąż trwa też przeszukiwanie dotkniętych obszarów w poszukiwaniu poszkodowanych – na razie nie ma jednak informacji o ewentualnych rannych lub zaginionych.
Jeszcze zaledwie kilka dni temu przez Norwegię przechodziła fala tropikalnych upałów, podczas których temperatura dochodziła w dzień do 35°C. Nagła zmiana pogody przyniosła jednak ze sobą bardzo intensywne opady, które w krótkim czasie doprowadziły do przekroczenia maksymalnego poziomu wody w rzekach.
Reklama

Duże zniszczenia

Silne burze, które we wtorek nawiedziły zachodnią część kraju, doprowadziły do wylania wody z rzek oraz silnych osuwisk ziemi, które zmiotły napotkane na swojej drodze budynki, mosty i drogi. W związku ze zdarzeniami w wielu miejscach zablokowana jest popularna trasa E39. Z utrudnieniami trzeba liczyć się m.in. w miejscowości Jølster.

Z powodu burzy około 1,5 tys. osób zostało też pozbawionych prądu – część instalacji elektrycznych została zniszczona przez osuniętą ziemię, natomiast niektóre zostały uszkodzone w wyniku uderzeń pioruna. Na razie nie wiadomo, kiedy uda się naprawić awarie, ponieważ w wiele miejsc nie można dojechać ze względu na blokady dróg.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas