Komunikat prasowy

Ruszył gigantyczny projekt naftowy. Produkcja ropy ma przynieść setki miliardów koron zysku

Maja Zych

08 października 2019 12:51

Udostępnij
na Facebooku

W miniony weekend rozpoczęła się pierwsza faza produkcyjna na jednym z największych norweskich złóż ropy. Espen Rønnevik/Øyvind Gravås / Equinor

W sobotę 5 października norweskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne poinformowało o rozpoczęciu produkcji ropy na platformie Johan Sverdrup na Morzu Północnym – to trzecie największe złoże na norweskim szelfie kontynentalnym oraz źródło ogromnego dochodu dla norweskiej gospodarki na najbliższe lata. Szacuje się, że łącznie na eksploatacji zasobów Norwegia może zarobić nawet ponad 900 000 000 000 koron, produkując łącznie nawet 2,7 miliarda baryłek czarnego złota.
Produkcję na platformie Johan Sverdrup udało się rozpocząć jeszcze przed pierwszym planowanym terminem, który ustalony był na grudzień 2020 roku. 

 – Rozpoczęcie produkcji na platformie Johan Sverdrup jest kamieniem milowym dla Equinora, naszych partnerów i dostawców. Kiedy pole osiągnie szczytową produkcję, będzie stanowić około jednej trzeciej całkowitej produkcji ropy w Norwegii i dostarczać bardzo wartościowe baryłki przy rekordowo niskiej emisji. Oczekuje się, że Johan Sverdrup zapewni przychody z produkcji w wysokości ponad 1400 miliardów koron, z czego ponad 900 miliardów koron przypada na norweskie państwo i społeczeństwo – informuje w komunikacie prasowym dyrektor generalny koncernu Equinor, Eldar Sætre.

Szacuje się, że wydobywalne zasoby norweskiego złoża mogą odpowiadać nawet 2,7 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a maksymalna dzienna produkcja ma wynieść w szczytowej fazie aż 660 000 baryłek.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram