Nowy sprzęt wykryje obecność narkotyków. Wkrótce trafi do norweskiej drogówki Komunikat prasowy
Maja Zych 02 grudnia 2019
08:00

Nowy sprzęt wykryje obecność narkotyków. Wkrótce trafi do norweskiej drogówki

Skomentuj
Nowy sprzęt może trafić do norweskiej drogówki już pod koniec tego roku. Adobe Stock / licencja standardowa / Photographee,eu
Już na koniec tego roku norweska policja zyska nowy sprzęt, który pozwoli łatwiej wykryć kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem środków odurzających – aby wykazać obecność substancji w organizmie potrzebna będzie jedynie próbka śliny, dlatego test będzie można przeprowadzić już podczas kontroli. Urządzenie będzie w stanie wykryć m.in. marihuanę, kokainę czy silne leki.

Wystarczy próbka śliny

Działanie sprzętu jest proste – na postawie próbki śliny wykrywa on obecność innych środków odurzających niż alkohol, w tym m.in. marihuany czy kokainy. Jeśli u kierowcy urządzenie wykryje niedozwolone substancje, policja będzie kierować go na dalsze badania krwi, które wykażą dokładny skład przyjętych związków.

– To oczywiste, że przyczyni się to do ratowania życia w ruchu drogowych. Im więcej nietrzeźwych kierowców odkryje policja, tym więcej żyć uda się uratować na drogach – mówi Roar Skjelbred Larsen z norweskiej drogówki.

Urządzenie będzie dostępne dla wszystkich jednostek policji z Wydziału Ruchu Drogowego (UP) na terenie całego kraju i będzie używane przez funkcjonariuszy podczas kontroli drogowych. Sprzęt był już testowany przez ostatnie cztery lata i daje dobre efekty, przyczyniając się do wzrostu bezpieczeństwa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas