Możliwe kolejne strajki w Norwegii. Tym razem w branży budowlanej
Nad rozpoczętym właśnie tygodniem znów zawisło widmo strajków pracowników. Jeśli związki zawodowe i pracodawcy nie dojdą do porozumienia w kwestii warunków umów, protest rozpoczną zatrudnieni w branży budowlanej.
Już od 5 kwietnia może zacząć strajkować 16 200 pracowników budowlanych.
stock.adobe.com/licencja standardowa
[module-single:mod_advertisements,a:2:{s:9:"pool_name";s:8:"arts_all";s:5:"place";s:7:"article";}]
Reklama
Już od 5 kwietnia może zacząć strajkować 16 200 pracowników budowlanych, co dotknie około 960 firm. W piątek może dołączyć kolejnych 6100 budowlańców. Wszystko zależy od tego, czy Fellesforbundet i Byggenæringens Landsforening (BNL) dojdą do porozumienia w sprawie warunków zatrudnienia dla pracowników.
Fellesforbundet (Zjednoczona Federacja Związków Zawodowych) wśród głównych wymagań wymienia środki przeciwko dumpingowi społecznemu i konkurencji niskich płac.
W miniony piątek związkom udało się dojść do porozumienia w kwestii wynagrodzeń w branży przemysłowej, dzięki czemu nie doszło do strajku. Udało się wynegocjować wzrost płac o 3,7 proc., w tym ogólny dodatek w wysokości 4 koron, i wzrost stawek układu zbiorowego.
Źródło: Fellesforbundet
Źródło: Fellesforbundet
