Komunikat prasowy

Ekstremalna pogoda: najwyższy stopień zagrożenia na wybrzeżu

Natalia Szitenhelm

10 lutego 2020 08:26

Udostępnij
na Facebooku

Meteorolodzy ostrzegają przed niebezpiecznymi warunkami. Część tras zamknięto. stock.adobe.com/standardowa/rolf52

10 lutego w Møre og Romsdal, a także w Vestland na południe od Stad i Agder obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżenia pogodowego. Meteorolodzy prognozują na tym obszarze ekstremalną pogodę – sztorm Elsa spowoduje niebezpieczne podwyższenie poziomu wód.
Reklama
Z powodu fali sztormowej, którą nazwano Elsa, Instytut Meteorologiczny wydał czerwony alert dla zachodniego wybrzeża i południa kraju: Kristiansund, Alesund, Ålesund, Florø, Bergen, Stavanger, Kristiansund.
Przewiduje się bardzo wysokich poziom wód – od 85 do nawet 100 cm powyżej normy podanej na wodowskazach. Instytut informuje o poważnym zagrożeniu powodziowym i ryzyku uszkodzenia lokalnej infrastruktury. Meteorolodzy przewidują, że poziom wód może być o ok. 20 wyższy od tego, który Norwegii zafundował sztorm Didrik niecały miesiąc temu. Szczególnie wysoki poziom wody prognozuje się w Bergen. Tam może on pobić rekordowo wysoki pomiar dokonany 27 lutego 1997 roku.
Zagrożenie powodziowe utrzymuje się od dziś do wtorku. W związku z trudnymi warunkami zamknięto część lokalnych odcinków dróg:
Przed podróżą należy sprawdzić TU aktualną sytuację panującą na danych odcinkach.

Sztorm na wybrzeżu

W pozostałej części kraju, zwłaszcza na całej długości wybrzeża, a także w Oslo i Trondheim, obowiązuje pomarańczowy alarm pogodowy. 

Poniżej: mieszkańcy norweskiego wybrzeża muszą przygotować się na bardzo ekstremalne warunki pogodowe.  
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram