Askøy: stare zbiorniki na ścieki mogą być źródłem skażenia wody Komunikat prasowy
Natalia Szitenhelm 17 czerwca 2019
11:54

Askøy: stare zbiorniki na ścieki mogą być źródłem skażenia wody

Skomentuj
To druga teoria, którą w ostatnim czasie sprawdzają gminne władze. fotolia.pl/royalty free
Stare zbiorniki na ścieki, które znajdują się niedaleko ujęcia wody, mogą być przyczyną jej skażenia, poinformował zastępca burmistrza Askøy. Urzędnicy badają kolejny trop, który być może doprowadzi ich w końcu do źródła zanieczyszczenia wody.
Reklama
Władze gminy nie ignorują żadnej informacji na temat możliwego źródła skażenia wody. 16 czerwca zastępca burmistrza gminy, Bård Espelid, w rozmowie z dziennikiem VG, ogłosił, że obecnie pod uwagę bierze się hipotezę, w której to stare zbiorniki na ścieki, znajdujące się w pobliżu ujęcia wody, mogą powodować jej skażenie.

To druga teoria, którą w ostatnim czasie sprawdzają gminne władze. W zeszłym tygodniu dokonano badań w różnych miejscach instalacji odprowadzających wodę ze zbiorników w Øvre Kleppe, ponieważ w jednej ze ścian zbiornika zauważono dziurę, przez którę bez problemu mogło przedostać się do niego dzikie zwierzę.
Ostatecznie jednak nie potwierdzono, by cokolwiek przedostało się do zbiornika, w związku z tym poszukiwania przyczyny skażenia wróciły do punktu wyjścia.

Kolejne zachorowania

W miniony weekend szpital w Haukeland przyjął kolejnych sześciu dorosłych pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji po spożyciu wody. Tylko od piątku 15 czerwca u dziewięciu osób zdiagnozowano zakażenie wywołane przez pałeczki Campylobacter. W sumie u 176 pacjentów badania wykazały dodatni wynik na obecność tej bakterii.

Łącznie skażoną wodą zatruło się już ponad dwa tysiące osób. Najbardziej narażone na infekcje są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. W połowie czerwca w wyniku infekcji po spożyciu wody zmarła 72-letnia kobieta. Zaś na początku miesiąca – roczny chłopiec, choć w przypadku dziecka trwało dochodzenie, czy zgon nastąpił w wyniku zatrucia skażoną wodą. Wstępna autopsja wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci chłopca było zakażenie krwi wywołane paciorkowcami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas